A legtöbb szavazatot kapott ötlet a lakhatásra alkalmas, ám kihasználatlanul álló fővárosi-kerületi ingatlanok és a lakhatási válság egyre mélyülő problémájának megoldására irányul, de a Duna-partra tervezett ülőfelületek, rehabilitációs otthon és városi erdők létrehozását célzó elképzelés is felkerült a listára.
Kihirdette a fővárosi önkormányzat az első budapesti részvételi költségvetés nyertes ötleteit. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a kezdeményezés 2020 októberében indult azzal a bejelentéssel, hogy a városvezetés egymilliárdot szán a budapestiek ötleteinek megvalósítására. Alapvető cél volt, hogy növekedjen az állampolgárok érdeklődése és tudatossága a helyi fejlesztésekkel kapcsolatban, illetve hogy erősödjön a fővárosban élők és az önkormányzat közötti párbeszéd.
Az ötleteket december végéig lehetett beküldeni, a szavazatokat július 31-ig várták. A közel 700 ötletből végül 53 került szavazólistára, ezekből 15-öt valósít meg a főváros a több mint 13 ezer voks alapján - derül ki a kezdeményezés honlapjáról. Cél, tematika szerint három kategóriát állítottak fel:
Zöld Budapest: a főváros zöldfelületeinek bővítését, fejlesztését, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, a környezeti fenntarthatóságot széles értelemben elősegítő ötletek - összesen 250 millió forint fejlesztés,
Gondoskodó Budapest: a társadalmi szolidaritást elősegítő vagy közösségfejlesztő javaslatok - összesen 250 millió forint fejlesztés,
Egész Budapest: az egész fővárost (de legalább 3 kerület lakosságát) érintő ötletek - összesen 500 millió forint fejlesztés.
A legtöbb szavazat (összesen 3902) a Gondoskodó Budapest kategóriában szereplő Üres lakások felújítása és bérbeadása hajléktalansággal küzdőknek elnevezésű ötletre érkezett, ami arra irányul, hogy a rendelkezésre álló 50 millió forintból civil szervezeti segítséggel önkormányzati tulajdonban álló lakások újuljanak meg az érintettek bevonásával, majd számukra történő bérbeadással. Ugyanebben a kategóriában szerepelt a példamutató közvécék létrehozásával kapcsolatos elképzelés is, ami a második legtöbb szavazatot gyűjtötte be, illetve a Valyo Egyesület terve is, ami az Ülőfelületek a Duna-parti rézsűn nevet viseli.
Az Egész Budapest kategóriában az első hazai Felnőtt Autista Szabadidős és Kulturális Központ létrehozásának koncepciója nyert, ahol az alapszintű oktatásból, továbbképzésből és a felsőoktatásból kikerülő autista fiatalok élethosszig tartó támogatásra és közösségekre találhatnak.
Több, a hátrányos helyzetűek segítését fókuszba helyező javaslatot követően a Zöld Budapest kategória első helyezettje a Városi Erdők címet viseli, célja, hogy főleg pesti, fásítatlan erdő besorolású területekre telepítsünk városi kiserdőket nem használt, például rozsdaövezeti telkeken, 3 év gondozással.
A részvételi költségvetés további nyertes ötleteit ebben a táblázatban lehet megnézni, illetve cikkünk mellékleteként pdf-ben is letölthető:
A 15 projekt megvalósításának előkészítését az ötletgazdák bevonásával ősszel kezdődik.