A jövőben a IX. kerületi műemlék épületbe költözik be a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara, a Pszichológiai Intézet és a Rektori Hivatal. A cél egy olyan egyetemi campus létrehozása, amely "elősegíti az egyetem fejlődését, és lehetőséget ad a diáklétszám bővítésére is".
Februárban számoltunk be arról, hogy a Károli Gáspár Református Egyetem campusa bővül, mégpedig a ferencvárosi Kinizsi és Lónyay utca sarkán álló egykori központi zálogház műemlék épületével, amely egy 2017-es kormányhatározattal került az egyetemet fenntartó református egyház tulajdonába. A két hónappal ezelőtti rendeletben kiemeltté tették a beruházást, ám hogy pontosan miként történik meg a dokumentumban említett "funkcióbővítő felújítás és átalakítás", amelynek célja, hogy elősegítse az egyetem oktatási feladatainak ellátását, azt jó darabig nem lehetett tudni, hiába érdeklődtünk erről az egyetemnél is.
Az uniós közbeszerzési értesítőben ugyanakkor ma megjelent a volt BÁV-székházat érintő tervezési feladatokról szóló felhívás, amelyből már több konkrétum is kiderül. Mint írják, "a beruházás alapvető célja a Károli Gáspár Református Egyetem jelenlegi széttagoltságának és a városban eddig bérelt épületek szétszórtságának csökkentésével, az egyetemi karok egy része egy olyan épületben kapjon helyet, mely a korszerű oktatás lehetőségét biztosítja az egyetem mintegy 4500 hallgatója részére. Olyan egyetemi campus létrehozása a cél, mely elősegíti az egyetem fejlődését, és lehetőséget ad a diáklétszám bővítésére is". Ahogy azt korábbi cikkünkben is írtuk, az épületben az Állam- és Jogtudományi Kar, a Pszichológiai Intézet, valamint a Rektori Hivatal elhelyezését biztosítják majd.
A kiírásban említik azt is, hogy az épületet a Miniszterelnökséget vezető miniszter nyilvánította műemlékké egy 2017-es rendeletben. A védetté nyilvánítás célja "az 1901-1903 között Révész Sámuel és Kollár József tervei alapján, historizáló stílusban épített saroképület (Magyar Királyi Központi Zálogház) építészeti, belsőépítészeti, iparművészeti és történeti értékeinek megőrzése" volt, a rendelet műemléki környezetet nem jelölt ki.
A telek területe összesen 4590 m2. A jelenlegi és a jövőbeni paraméterekről egyelőre annyi derül ki, hogy az épület meglévő nettó alapterülete 21122,91 m2, a tervezett nettó alapterülete 24500 m2. A meglévő szintterületi mutató 5,71, míg a tervezett 6,61.
Az épületbe költöző egységekről azt írják: a Rektori Hivatalban szenátusi és egyéb tárgyalókat, rektori, rektorhelyettesi és vezetői irodákat, titkárságot, referensi irodákat, kiszolgáló- és raktártereket helyeznek majd el. Az ÁJK számára ki kell alakítani a tanulmányi osztály térsorát, a dékáni hivatal helyiségeit, oktatási helyiségeket (120-130 fős nagyelőadókat, 80 fős közepes előadókat, 50 fős kiselőadókat), nagy és kis szemináriumi termet, nyelvi és informatikai labort, oktatói közösségi teret, oktatói és általános irodákat, egyéb oktatói termeket, doktori iskola térsorát, valamint hallgatói irodákat. A PI-nek ugyancsak nagy és közepes előadókat, pszichológiai labort, szemináriumi termet, vezetői és általános irodákat, oktatói szobákat, rendelő intézet térsorát és a HÖK tereit kell kialakítani.
Lesznek közösen használt terek is, így például az auditórium maximum, díszterem, aula, közösségi terek, szakrális tér, multifunkcionális tér, fittnessterem, könyvtár terei, étterem és büfé, valamint üzemeltetési és gépészeti terek.
A feladat a felújításhoz és átalakításhoz szükséges engedélyezési és kiviteli tervdokumentáció elkészítése, az ajánlatokat 2022. május 9-ig várja a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.