A magyar építészetnek szentelt múzeumra, valamint az MMA-hoz került Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ székhelyére még 2021 őszén írtak ki pályázatot. Díjazott pályamunkák ellenére a bíráló bizottság új pályázat kiírását javasolta, most pedig meg is hirdették a felhívást, immáron Magyar Építészeti Központ és Múzeum néven.
A június 8-i Közbeszerzési Értesítőben (2023/109) jelent meg a Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervezéséről szóló meghívásos, kétfordulós tervpályázati kiírás. Az ajánlatkérő a Magyar Művészeti Akadémia Titkársága, a részvételi jelentkezési határidő 2023.06.29.
FRISSÍTVE (2023.06.08.): A jelen Tervpályázati eljárás olyan két szakaszból (Részvételi és Pályázati szakaszból) álló eljárás, amelynek első, részvételi szakaszában (Részvételi Szakasz) a Kiíró a részvételre jelentkezők (Jelentkező) alkalmasságáról vagy alkalmatlanságáról dönt, valamint keretszám nélkül kiválasztja azokat az alkalmas pályázókat (Pályázó), amelyeket a Tervpályázat pályázati szakaszának (Pályázati Szakasz) első fordulójában (Első Forduló) pályamű benyújtására hív fel. A hatályos jogszabályok alapján a Tervpályázat Részvételi Szakaszában Kiíró közvetlenül is felkér Jelentkezőket (Közvetlenül Felkért Jelentkező).
A Közvetlenül Felkért Jelentkezőkön kívül valamennyi érdekelt részvételi jelentkezést nyújthat be.
A Közvetlenül Felkért Jelentkezőnek a többi Jelentkezővel megegyezően kell igazolnia szakmai alkalmasságát - olvasható a pályázati kiírásban.
A tervpályázat célja a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) fenntartása alatt működő Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) gyűjteményeinek és új kiállítóhelyének elhelyezésére, valamint közintézményi funkcióinak ellátására szolgáló épületegyüttes tervezése. A kiíró szándéka szerint ezt három, használat szempontjából egy egységet képező épületben szükséges megvalósítani, ezek az egykori Grünwald- és Herczel-szanatróriumok, valamint a tervezett új épület, amely az épületegyüttes központi eleme, főépülete lesz majd. A főépület a Városligeti fasor 9-13. alatti területen épül, műemléki környezetben, a Városligeti fasor 5-7. szám alatt található református templom és parókiával közvetlenül határos ingatlanként.
A tervezendő főépület a magyar építészet múltjához, illetve a Kárpát-medencei építészet és műemlékvédelem első számú intézményéhez méltó, kiemelkedő színvonalú építészeti megformálással, az építészet előtt álló lokális és globális kihívásokra reflektáló megoldásokkal, flexibilis és időtálló beruházásként valósul meg – derül ki a tervpályázat szövegéből.
A tervpályázatra meghívott szereplők között található Balázs Mihály Építész Műterme Kft., Bodonyi Csaba, a Finta és Társai Építész Stúdió Kft., a HADAS Építész Mérnöki Művészeti Kft., az M-TEAMPANNON Építészmérnöki Kft., a NAPUR Architect Kft., a PARALEL Épitész Iroda Kft., Pásztor Péter, a SÁROS és Társa Építésziroda Bt., a Tér és Forma Szeged Építéstervező Kft., valamint a VADÁSZ és TÁRSAI Építőművész Kft..
A díjazásra, megvételre és költségtérítésre rendelkezésre álló keret összesen 45 millió forint.
A bírálóbizottság a következő tagokból áll: