Az ötletpályázat célja egy kreatív együttműködés létrehozása a civil szféra és a vállalati közeg között. A pályázók feladata a Magyar Telekom Civil Liciten felajánlott pénzösszege, az általa biztosított önkéntes munkaerő, valamint a Baumit Kft. által szponzorációs formában felajánlott anyagai hozzájárulás lehető legeredetibb, és hatékonyabb módon történő felhasználása volt.
Pályázat további célja ehhez az összefogáshoz építészeti ötletetek begyűjtése a hallgatóktól.
A hallgatói ötletpályázat bírálati szempontjai igen szigorúak voltak. A Bíráló Bizottság értékelési elvei:
450.000 Ft, melyet a pályázó szabadon használhat fel anyagokra, ha azt az organizációs tervezetében feltünteti
200.000 Ft értékű Baumit terméket, mely listaáron értendő.
organizáció tervezetében maximálisan kihasználja a Magyar Telekom által biztosított önkéntes élő munkaerőt.
A Bíráló Bizottság a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Lakóépülettervezési Tanszékén, 2013. április 12-én megtartott zsűrizésen három pályaművet díjazott, melyek szerzői a következőek:
A tervek bemutatása (idézet a zsűri zárójelentésből):
I. helyezett:
A pályamű finom, egyszerű gesztussal rendezi a belső udvar és a zsidó gettó fal kapcsolatát a fűzfaleveles motívum megjelenítésével. Az absztrakció szempontjából a legszerencsésebb megoldást választva, a további, pl. kerttervezéshez is támpontot ad. Gondolatiságában nem teremt konkurenciát a festés a hátsó udvaron található gettó falra nézve, mégis jelzés értékű tájképként jelenik meg a homlokzaton. Az ott lakók számára is érdekes hullámzás vagy levélhullás megjelenése tartós építészeti értéket képvisel. A levelek esti fluoreszkáló jellege pedig külön javít a pályamű értékén. Gondol a megvalósításhoz elengedhetetlen önkéntes, civil munka korlátaira, azt kreatívan felhasználva erősíti a koncepciót.
II. helyezett:
A pályamű legnagyobb előnye az ott lakók méltóságának a tiszteletben tartásán túl, a belső homlokzati fal fokozatos sötétítése, melyet a konzolok vidám színűre festésével igyekszik ellensúlyozni. Továbblépés szempontjából rendkívül előnyös a kert megtervezése, valamint a homlokzaton megjelenő festés egyszerűsége, könnyű kezelhetősége. Az ott lakók igényeit és a turistacsoportok szempontjait azonos súllyal vizsgálja, ideális környezet megteremtésére törekszik mindkét fél számára.
III. helyezett:
A pályamű múzeumi környezetbe helyezi a zsidó gettó fal fogadóépületének környezetét. Okos és szép falfestéssel igyekszik a hatást erősíteni. Nagy segítséget nyújt az oda látogató turistáknak abban, hogy átérezzék mindazt a borzalmat, amit valójában a hely jelent. Hibája, hogy nem veszi figyelembe az épület lakott jellegét. A zsűri véleménye szerint a lakók jó közérzetének és a turisták megszólításának ugyan olyan szinten kell történnie.
Budapest, 2013. április 25.