Azt már néhány napja tudni lehet, hogy az állam jelentős összeggel száll be a vegyes fogadtatású zuglói gigaberuházásba, a mai kormányinfón viszont az is kiderült, hogy milyen funkciót szánnak az új városnegyednek.
Nemrégiben röppent fel a hír, hogy az állam 244 milliárd forintért megveszi a folyamatban lévő zuglói gigaberuházást a Zugló Városközpont-Ingatlanfejlesztő Kft.-től. A Bosnyák tér mögött, a Csömöri út-Rákospatak utca-Bosnyák utca-Mosztár utca által határolt egykori sporttelep helyén egy új negyed épül irodákkal, lakásokkal, boltokkal és vendéglátóhelyekkel. Az adásvételről Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő számolt be június 8-án a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. oldalán közzétett szerződések között talált információk alapján.
A 2023. június 19-én tartott kormányinfón a 24.hu újságírójának kérdésére, hogy miért száll be a projektbe a kormány 244 milliárd forinttal, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kifejtette, hogy a szándék az, hogy állami szervezetek költözzenek Zuglóba a belvárosból. Példaként a nagy létszámú szervezeteket említette, így a NAV-ot és a Központi Ellátási Főigazgatóságot. A bérelt ingatlanokat tulajdonra cserélik, illetve több belvárosi ingatlant terveznek értékesíteni – írja a 24.hu.
Az épülő zuglói városnegyeddel kapcsolatos fejleményekről korábban is számos alkalommal tudósítottunk. Februárban hírül adtuk, hogy az eredetileg a Zaha Hadid Architects terveivel induló projekt módosított, a FBIS Kft. által jegyzett mestertervvel valósulhat meg. Márciusban beszámoltunk róla, hogy a beruházó Bayer Construct Zrt. lakossági fórumon ismertette a tervek újabb verzióját, amelyben a helyi nyilvánosság kritikus fogadtatásának hatására jelentősen módosult az iroda- és lakóépületek aránya, 950 lakás helyett csak 168 lakás épül, mellette 10 ezer négyzetméteren bevásárlóutca, 130 ezer négyzetméteren irodaterület és 42 ezer négyzetméteren parkosított terület létesül. Az épületek köré 550 fát telepítenek, további 185 fát a megújuló közterületeken helyeznek el. A Bosnyák tér és a Rákos-patak közötti mintegy héthektáros területen összesen nyolc épületet, egy lakó- és hét irodaépületet hoznak létre, közöttük közösségi és pihenőparkokkal, sétálóutcával, a komplexum alatt pedig mélygarázsokat alakítanak ki. A lakossági fórumon derült ki az is, hogy a korábban tervezett 2030-as befejezés helyett már akár 2026 második negyedévében megtörténhet az átadás.