Épületek/Középület

Kiszínezik London hídjait

2019.08.26. 06:00

Egyetlen – 8,3 kilométer hosszú – műalkotássá válnak London hídjai. Az egységes koncepció szerinti, színes LED díszkivilágítás több, mint 16 milliárd forintnak megfelelő összegbe fog kerülni, amelyet majdnem teljes egészében adományokból állnak majd, így nem terheli meg a város költségvetését.

Az amerikai Leo Villareal Monet, Whistler és Turner Temzéről készült festményeinek színvilágából nyert ihletet, amikor megtervezte a hidak díszkivilágítását. Villareal alkotása a San Francisco-Oakland Bay Bridge kivilágítása is, amely 25 ezer, a függőleges kábelekre feltekert, John Conway matematikus sejtautomatája által ihletett algoritmus szerint pulzáló fehér LED világítótestből áll. Az eredetileg ideiglenesnek szánt The Bay Lights installáció 2016 óta a híd állandó éjszakai dísze.





Eddig a Millennium, a Southwark, a Cannon Street és London hidak kaptak új kivilágítást, jövőre öt további híd kiválágítását tervezik átadni. A projektet 2016 decemberében jelentették be és a bonyolult engedélyezési eljárás – több tulajdonossal, helyi hatósággal kell egyeztetni, összesen 48 különböző engedélyt szerezni – miatt várhatóan lassabban fog megvalósulni az eredetileg tervezettnél.







A költségeket magánadományokból állják, a legnagyobb szponzorok a Rothschild Alapítvány, a Blavatnik Alapítvány, az Arcadia Alap, Lisbet Rausing és Peter Baldwin jótékonysági alapja. A kivitelezés során figyelembe vették az ernergiatkarékosságot, hogy a kivilágítás ne zavarja a Temzében élő halak ívását és a hidakon fészkelő madarakat, továbbá a fényszennyezés mérséklése miatt hajnali kettőkor le is fogják kapcsolni azokat.



Budapesten elsőként a Lánchíd kapott éjszakai díszkivilágítást, amely nemsokára a híddal együtt fog megújulni. Másodikként a Szabadság híd kapott ezer LED-ből álló „fényruhát” a 2007 és 2009 közötti felújítása során. A Rákóczi híd 2014-ben az elöregedett és így használhatatlanná vált tükrös-reflektoros közvilágítás cseréjekor oly módon kapott díszkivilágítást, hogy a korábbi, fényüket a tükrökre szóró reflektorok helyére került a LED-es világítás, amely azonban ma már csak díszítő funkcióval bír, a közvilágítást más, megbízhatóbb módon oldják meg – ismertette megkeresésünkre Pap Zoltán, a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. ügyvezetője. Az Erzsébet híd díszvilágítása Ishi Motoko, világhírű japán építész tervei szerint valósult meg, amelynek jelentős részét a japán állam állta a japán-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 140. évfordulója alkalmából.

(Illuminted RiverThe Guardian, Leo Villareal)