A Műemléki Világnap alkalmából április 18-án az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) ünnepi ülést tartott az MTA budavári Kongresszusi termében. A megjelenteket dr. Manherz Károly szakállamtitkár (OKM) köszöntötte, majd dr. Mezős Tamás, a KÖH elnöke tartott bevezető előadást A létező reneszánsz címmel. A díjak és kitüntetések átadását követően szakmai előadások hangzottak el:
A műemlékvédelemért Forster Gyula-díjban részesült
Lángi József restaurátor a műemlékvédelem nemes hagyományait továbbéltető, az értékvédelem áldozatos kultúrmisszióját elősegítő kiemelkedő kutató-restaurátori, publikációs tevékenységének elismeréseként.
A műemlékvédelemért Forster Gyula-díjban részesült
Dr. Örsi Károly táj- és kertépítész, az OMF, majd az ÁMRK volt vezető kertépítésze, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága alapító tagja, a Történeti kertek szakbizottsága jelenlegi elnöke - a magyar műemlékvédelem, azon belül a történeti kertek megóvása és helyreállítása terén kifejtett több évtizedes, meghatározó jelentőségű és irányt mutató munkásságáért, oktatói tevékenységéért.
A magyar történeti kertek védelmének és helyreállításának doyenje, aki generációknak adott útmutatást a történeti kertek műemléki tervezésében. Személyében intézményesült a magyar műemlékvédelem rendszerén belül a történeti kertek helyreállításának ügye. Tervezői és kivitelezést irányítói munkája a hazai kastélykertek legjelentősebbjeit érintette, köztük olyanokat, mint Eszterháza, Alcsút, Csákvár, Keszthely, Nagycenk, Gödöllő, Martonvásár. Tapasztalatait felhasználva mind a Tájépítészeti Karon és jogelődjein, mind a BME műemléki szakmérnöki oktatásában segíti a műemlékvédelmi szakemberek következő generációinak képzését.
Forster Gyula-emlékérem a műemlékvédelemért
Dr. Diószegi László okleveles közgazda
Dr. Erdélyi Géza református püspök - a felvidéki református egyház tulajdonában lévő műemlékek megóvásában és gondozásában szerzett elévülhetetlen érdemeiért.
Gudor Botond magyarigeni református lelkész - a dél-erdélyi szórványvidék pusztuló magyar emlékei megőrzése érdekében végzett, lehetetlent nem ismerő, példát mutató áldozatos munkájáért.
Pálos Frigyes perjel őrkanonok - a váci egyházmegye műemlékeinek helyreállításában vállalt több évtizedes aktív szerepéért.
Dr. Sipos László Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei főügyész-helyettes.
Schönvisner István-díj a régészeti örökségért
Dr. Kovács László régész, a történelemtudományok (régészet) doktora;
Dr. Tomka Péter régész, a Győr-Moson-Sopron Megyei Múzeumi Szervezet nyugalmazott muzeológusa.
Schönvisner István-emlékérem a régészeti örökségért
Komáromi Gábor, a vésztő-mágori kiállítóhely vezetője;
Regős József környezetvédelmi asszisztens - barlangkutató;
Dr. Székely Kinga barlangkutató;
Dr. Wierdl Zsuzsanna okleveles festő- és falkép-restaurátor művész.
Dercsényi Dezső Sajtódíj
Tölgyesi Gábor újságírónak, a Magyar Nemzet munkatársának a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke az örökségvédelem társadalmi megismerését szolgáló munkásságáért Dercsényi Dezső sajtódíjat adományozott.
ICOMOS-díj 2008 (bővebb információ az ICOMOS MNB honlapján)
- Szeged, Főpályaudvar /Indóház/ épületének körültekintő helyreállítása
A műemléki igényességű helyreállítás terveinek elkészítésére tervpályázaton Hajós Tibor építészmérnök és munkatársai nyerték el a jogot. Az épületet 2005-ben műemlékké nyilvánították.
- Székesfehérvár, Hiemer-Font-Caraffa-ház eddig helyreállított részeit
a műemlékvédelmi szempontból gondos, szakszerű előkészítésért és helyreállításért
A helyreállítási munka Koch Péter építészmérnök és munkatársai összehangolt, igényes csapatmunkáját dicséri.
CITROMDÍJ-as 2008-ban
- a kőszegi Posztógyár hajdani épülete,
mert tartós elhanyagolás után a védett épületet engedély nélkül elbontatták.
A kőszegi volt posztógyár épületegyüttesének jelentős része a 20. század első negyedében, több lépcsőben épült, és 2007. szeptembere óta ideiglenes védelem alatt áll (csarnok, víztorony). A terület védelmének szándékáról már 2004-ben tájékoztatta az akkori tulajdonos városi önkormányzatot az örökségvédelmi hatóság. A terület vizsgálatát követően, 2006-ban, a műemléki védelem kezdeményezéséről értesítették a város vezetését. A változtatás alatt álló településrendezési terv egyeztetése során már nyilvánvaló volt, hogy az örökségvédelmi hatóság az épületek bontását és a terület más jellegű felhasználását nem támogatja. Az önkormányzat azonban a szabályozási tervet a szakmai véleménnyel ellentétes tartalommal fogadta el. Az önkormányzat a területet 2007 során értékesítette. A teljes bontás megakadályozására a legértékesebb épületrészek ideiglenes védelmet kaptak. A többszöri tulajdonosváltást követően az értéktelen épületrészek, a 20. század végén épült toldalékok bontását az örökségvédelmi hatóság engedélyével 2008. februárra befejezték.
Ám ezt követően egészen váratlanul, a húsvét előtti héten az ideiglenes védelem alatt álló épületrészeket egyetlen éjszaka alatt teljesen lerombolták. A fontos történeti értékkel bíró együttes fenntartandó elemeinek elpusztításával egyértelműen és szándékosan akarták eltörölni egy kisváros egyetlen ipari építészeti örökségét. A védett ingatlanon most már semmilyen műemléki helyreállításra nincs mód, s az eredeti ipartörténeti együttes helyszíne a korábbi hasznosítástól lényegesen el fog térni, arra semmiben már emlékeztetni nem tud. Sem a helyi közösség vezetése, sem pedig a területet különböző haszonszerzési céllal birtokló társaságok nem vették figyelembe a történeti épületrészek megmentésére irányuló hatósági lépéseket. Ezt a megengedhetetlen magatartást jutalmazták a műemlékvédelem Citrom-díjával, remélve, hogy a rendőrségi nyomozás a valós tetteseket mielőbb felderíti.
- a Sopron, Hátsókapu 1. számú ház,
a félbehagyott műemléki helyreállításért és folyamatos, egyre vészesebb állapotot okozó állagromlásért.
A díjat átvette Kuslits Tibor, Sopron főépítésze.
forrás: köh és icomos