Épületek/Lakóépület

Kívül polgári, belül piaci igénnyel - lakóépület Újlipótvárosban

2012.07.03. 14:59

A hely szellemét ösztönösen megérezve, a 20. századi modernitás különböző korszakaiból merítve tervezett a XIII. kerület heterogén beépítésű területére Bátki György és Sugár Péter egy új, 67+10 lakásos épületet. A ház formálásában kortárs gesztusokat is felvillant és úgy tűnik, megtalálta helyét a környezetében: a lakások - manapság szokatlan módon - rövid időn belül el is keltek.

Részletek a műleírásból

Előzmények

A lakóépület egy 2017 m2-es és az egy szintes mélygarázst magába foglaló, 856 m2 alapterületű telkeken épült 2011-ben. Az Ipoly utcai telekrészen lebontottak egy földszintes (volt ABC) épületet és egy emeletes épületet, továbbá két aszfaltozott sportpályát. Helyükön gyerekjátszó létesült, zöldtetőként az egyszintes mélygarázs felett.

 

 

 

Beépítés, építészeti koncepció

Az Újlipótváros belvárosának a szélén, a harmincas-negyvenes évek bérpalotái és a hetvenes évek paneles beépítésének a találkozásánál épült fel az új 67+10-lakásos lakóépület, a Pozsonyi út, az Ipoly utca és a Kárpát utca sarkán. A Dunára merőlegesen beforduló épület egy, a Victor Hugo utcáig tartó tömböt zár le. Beépítési paramétereit a kerület szabályozási terve határozta meg.

Az épület szabadon álló, de sarokhelyzete és majdnem tömbnyi hosszúságú utcai és a tömbbelső felé néző homlokzatai miatt tömbként viselkedik. Megjelenésében a „klasszikus városi  épületek” sajátosságait hordozza, építészeti preferenciáiban a két háború közti polgári architektúrát választva, de néhány építészeti gesztust tesz a közelmúltnak is. Függőleges homlokzati tagolása  „a belvárosias” tipológiát követi: üzletek a földszinten, irodák az első emeleten, összefogott süttői kőburkolatos alsó két szint, visszahúzott tetőterasz-szint. A második emelettől induló erkélyei a „kertváros határán álló bérházra” utalnak. Az erkélyek eltolt játékai a 60-as 70-es évek építészetével keresnek kapcsolatot.

Mindezek az építészeti üzenetek nem kimódolt építészeti programként születtek - (mint egy receptben, ahol össze vannak írva a „hozzávalók”) -, hanem sokkal inkább ösztönösen, valahogy a hely szellemének a megérzése által. Mert egyébként ennek a „stíluskeveréknek” a „hozzávalói” meglehetősen szokványos mai alkotóelemek: vasbeton váz, POROTHERM kitöltő tégla, Dryvit vakolat, (szerencsére) fa ablakok, acél pálcarácsos erkélyek és (némi küzdelem eredményeképpen) perforált FUNDERMAX  táblák az erkélyeken.

 

 

 

A belsőkben a két háború közti időszak szellős és reprezentatív térkialakításai, mint minták már nem érvényesülhettek. Egyrészt tudjuk, hogy az építési szabályokban a normalitás egyre kevésbé tud működni: egy „középmagasnak” számító épület lépcsőházai, liftjei, sőt folyosói, függőfolyosói egy katasztrófafilm paranoid forgatókönyvét követik rémes és használhatatlan tűzgátló előtereikkel és tűzgátló vasajtóikkal, mintha a ház lakói egy minden nap elvégzendő, evakuálást imitáló légógyakorlatnak lennének a részesei.

Másrészt -  a felső szintek nagy lakásait leszámítva - a lakások alaprajzai és méretei nem valamiféle hagyományos „polgári életrendet” tükröznek, hanem engedelmeskednek a „piaci igényeknek” és így a könnyebben megfizethető és ezáltal eladható kislakások jellemzik. (Egyébként a ház összes lakása rövid idő alatt elkelt - a cikk olvasói már lemaradtak).

Mindezekkel együtt úgy tűnik, hogy a ház megtalálta a helyét a környezetében, nem tűnik idegen elemnek, betolakodónak. Mindehhez a már említett „ismerős” építészeti elemeken túl a környéken lakók igényeihez illeszkedő, jól használható üzletek (CBA, pékség), gyógyszertár, gyermekorvosi rendelők, jól felszerelt játszótér és az épület előtti trolimegálló is hozzájárulnak.

Funkcionális elrendezés

A pincei terület két egységből áll. Az épület alatti gépkocsi tárolóban 66 db normál (nem gépi) parkolóhely, míg a kapcsolódó területen 37 db normál parkolóhely található.  A földszinten a lakóház bejárata mellett üzletek, gyógyszertár, gyermekorvosi rendelő, valamint az emeleti irodák bejárata kapott helyet.

 

 

Az I. emeleten az Ipoly utcai oldalon irodák találhatók (a lépcsőház mindkét oldalán), a déli oldalon pedig 8 db lakás. A II., III., IV., VI. emeleten szintenként 11 db lakás + 2 db műterem,  az V. emeleten 10 db lakás + 2 db műterem kapott helyet. A VII. emeleten 5 db lakás, a tetőszinten pedig a gépészeti tér található.


Budapest, XIII. Ipoly u 3., 67+10-lakásos lakóépület
építész tervezők: Bátki György, Sugár Péter
kivitelezés éve: 2011
építtető/Megbízó/Fejlesztő neve: JászIngatlan Kft.
generáltervező cég neve: BÁTKI Építész Iroda Kft.
építész munkatársak: Radius B+S Kft
konstruktőr: Illés Tamás, Kós Júlia, Krajcsi Sarolta, Ékes Márton
tartószerkezet: Tarkovács Zsolt, Balázs Attila - Tarkoterv Kft.
épületgépészet: Kolarovszki László - Kőrös Consult Kft.
épületvillamosság: Kelemen Ferenc - Kelevill Bt.
talajmechanika: Keszey Zsolt - Geohidro Kft.
környezetvédelem, akusztika: Józsa Gusztáv - Józsa és társai 2000 Kft.
tűzvédelem: Dr. Gombik Károly - Bo-Sec Bt.
út-közlekedés: Nagy András - Nagy András és fiai Bt.
környezetrendezés: Karádi Gábor - Táj-Consult Bt.