Design/Formatervezés

Kollázs Brasserie & Bar a Gresham-palotában

2015.08.27. 09:11

Júniusban nyitott meg a Duna partján, a Lánchíd és a Bazilika történelmi kulisszái között, a Four Seasons Hotel épületében található étterem, a Kollázs - Brasserie & Bar. A San Franciscó-i EDG Design által megálmodott belső tér a régit az újjal, a luxust az egyszerűséggel ötvözi. 

Az étterem tradicionális, mégis közvetlen hangulatú kollázsban egyesíti a világvárosi Pest és a patinás Buda atmoszféráját. A nevét adó kollázs szó a gasztronómia minden területét lefedő kreatív kombinációkat hangsúlyozza. A belső kialakítása az 1910-es és 20-as évek művészetét idézi, emléket állítva a szecessziónak és Budapest legendás kávéházi kultúrájának. 

A  létesítmény négy elkülönülő egységet – a látványgrillezőt, a bárt, a borpincét és cukrászdát –, valamint a téliesíthető, minden szezonban használható teraszt is magában foglal. A történelmi belső térrel ellentétben a kiállított művészi alkotások kortárs alkotók művei. A rendszeresen frissülő kiállítás kurátora az Art Market Budapest.




A korábban a budapesti Arany Kaviár Étterem séfjeként és az Alabárdos Étterem helyettes konyhafőnökeként dolgozó Györffy Árpád séf által összeállított étlapon a helyi és a nemzetközi ízek, illetve a hagyományos és a modern fogások egyaránt helyet kaptak. Az étterem a modern európai és francia konyhára helyezi a hangsúlyt, ugyanakkor a magyar konyha jellegzetes fogásai is szerepelnek a kínálatban. A bár itallapjára Jamie Jones, a londoni bárguru honosította a világ klasszikus, modern és újrafelfedezett koktéljait. A nevükben is magyarosított recepteket, mint például a Zwackapáét olyan hungarikumokkal frissítette fel, mint az Unicum, az elkészítésükben pedig a modern konyhatechnológia fogásait, például a sous vide-et is beveti.





A Kollázs sommelier-je, Szik Mátyás két alkalommal – 2013-ban és 2014-ben – is elnyerte a Magyarország Sommelier Bajnoka címet, korábban pedig a budapesti Prime Steak & Wine fősommelier-je volt. A zene pedig a jól ismert, 1950-es és 60-as évekbeli magyar és francia slágereket modern hangzással ötvözi.


Miért kollázs?

A kollázs az egyik legdinamikusabb művészeti technika, amellyel különféle alkotóelemekből – például festékből, fényképből, ceruzarajzból vagy újságkivágásból – állítanak össze egy alkotást. A kollázsban bármi szerepelhet, amit a művész beleálmodik. A bár nevében az étterem klasszikus megjelenése és az ott kiállított kortárs műalkotások elegye, valamint a tradicionális és a modern konyha ötvözete tükröződik - a modern gasztronómia izgalmas, sokarcú természetét testesíti meg.

Kulináris koncepció

Győrffy Árpád séf európai, francia és magyar fogások kollázsát alkotja a konyhában és az étteremben található látvány-grillezőpultnál egyaránt. Klasszikus brasserie fogásokat hagyományos, rusztikus tálalásban, vagy éppen autentikus magyar fogásokat szintén hagyományos tálalásban kínálnak. Ezen kívül desszertek, előételek és harapnivalók is szerepelnek az étlapon. 





A borkínálatot tekintve az étterem 80%-ban magyar borokat szolgál fel az ország 22 borvidékén termelt borok kiváló minőségét és történelmét bemutatva.


Művészeti program

A budapesti Gresham-palota történelmi épületében található bár különleges művészeti hagyományokat és emlékeket hordoz, amelyek felelevenítésére kortárs képzőművészeti program jött létre. Mintegy 100 évvel ezelőtt a Gresham-palota adott otthont a legendás Gresham Kör találkozóinak, ahol a törzsvendégek között a magyar képzőművészet meghatározó alakjai, a többi között olyan híres festők fordultak meg rendszeresen, mint Bernáth Aurél, Pátzay Pál, Berény Róbert és Szőnyi István. A kávéházi közeg, a kiváló ételek és italok, a pezsgő társasági élet számos alkotáshoz adott inspirációt és ötletet.

A Kollázs étterem az Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásárának szervezőjével együttműködve kiállítássorozatot szervez a Gresham Kör művészeti szellemének újraélesztésére: az étterem belső terét kortárs művészek alkotásai teszik még különlegesebbé. A kiállított művészeti anyag évente három alkalommal frissül.


„Kollázs” – a kiállítás

A Kollázs nyitó kiállítása nagy művészi hagyományokra épülő, modern kollázsalkotásokat mutat be. A kollázsművészet nemzetközi nagymesterei, köztük Georges Braque vagy Pablo Picasso már több mint száz éve szívesen alkalmazta a technikát, amely aztán az 1920-as, 30-as évek Magyarországán olyan nemzetközi hírű művészeket ragadott magával, mint Kassák Lajos, Bálint Endre vagy Kepes György. 


 

Művészeti partner

Az Art Market Budapest 2011-ben jött létre, és Kelet-Európa vezető nemzetközi kortárs képzőművészeti vására, amely olyan művészeti kompozíciót mutat be évről évre, amely – bár a jól ismert kiállítóknak is lehetőséget ad – kiemelten kezeli a galériák és művészek fiatalabb generációját, köztük a jövő épp most feltörekvő sztárjait. A közel 30 országból érkező mintegy száz kiállító és a huszonötezer főt meghaladó nemzetközi közönség egyértelművé tette, hogy Budapest méltó vendéglátója az európai és a globális művészet számára friss impulzusokkal szolgáló különleges művészeti találkozóknak. A következő eseményt 2015. október 8. és 11. között a Millenárison rendezik meg. További információ: www.artmarketbudapest.hu 



forrás: sajtóközlemény



Timelapse videó az étterem építéséről: