E különleges helyzet olyan viszonyrendszer megteremtését igényli, amely tiszteletben tartja az ódon épület értékeit, ugyanakkor korunk vívmányainak hirdetője is. A várhatóan 2022-ig tartó fejlesztés három ingatlant felújítását – a kolostorépületet, a hozzá tartozó, oszlopokon álló épületet és a Kada Elek Közgazdasági Szakgimnázium épületét – érinti, ezek mellé kerül majd a Mányi Építész Stúdió által tervezett új könyvtárépület, hangversenyterem és kollégium.
A fejlesztés hozzájárul a Zeneakadémia fontos küldetésének eléréséhez, hogy intézményük "a kodályi alapokon nyugvó magyar ének-zene oktatás valódi fellegvárává váljon" – mondta el Vigh Andrea a Zeneakadémia rektora a fejlesztés bejelentésekor.
Kecskemét legrégebbi épületének, a 13. század végén épült kolostornak a felújításával kapcsolatban Mányi István építész kiemelte: Kecskemét történelmi belvárosában, egy "megszentelt helyen épületeket tervezni egyrészt óriási megtiszteltetés, de egyben óriási felelősség is". Mint mondta, külön öröm számára, hogy e feladatban műemlékileg védett és kortárs épületek ötvözete valósulhat meg.