Közélet, hírek

Körkép: 4-es metró, kormányzati negyed, Pécs - kulturális főváros projekt

2008.01.02. 11:20

”Finanszírozási terv nélkül nem lehet építkezni. Illetve el lehet kezdeni éppen így is, de nagyon sokba fog kerülni. Anyagilag és politikailag egyaránt.”
A második témához az ünnepek alatt érkezett: Kengo Kuma levele a BÉK elnökéhez

A második témához - a kormányzati negyedhez - szorosan kapcsolódik: Kengo Kuma levele a Kamara elnökéhez a Kormányzati Negyed továbbtervezése ügyében
a szerk.


 


Van három kormányzati, vagy legalábbis a kormány felelősségi körébe (is) tartozó gigaprojekt, amely látványosan döglődik: a 4-es metró, a kormányzati negyed és Pécs mint Európa kulturális fővárosa.

Az első ciklusokon át toporog. Ez alkalommal Tarlós Istvánnak kell igazat adnom, aki szerint jellemző, hogy a metrót még csak fél éve fúrják, mégis, Demszky Gábor már egyéves csúszást jelentett be. Mert hiába turnézta végig a főpolgármester a médiát azzal, hogy Brüsszel állja a költségeket, a valóság az, hogy a főváros még be sem nyújtotta költségkalkulációit és megvalósíthatósági tanulmányait a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek. Vagyis az uniós finanszírozási ágenda rögzítése sehol sem tart, legkorábban január végére lehet valamiféle menetrend. A metró legfeljebb 260 milliárdnyi uniós támogatást kaphat, miközben összköltsége ennek körülbelül a kétszerese. Az eredmény: a Hídépítő kiszállna, a főváros pedig éppen azon dilemmázik, hogy akkor most alagutat fúrjon-e, vagy inkább megállókat építsen, mert a kettő együtt nem megy. Hiába az érvényes metrószerződés a főváros és a kormány között, nem látszik az alagút vége.

A kormányzati negyed ügye is gellert kapott. Már Kóka János is elismerte, hogy szkeptikus, vajon megéri-e az egész, és a Demján-féle TriGránitot sem érdekli már a projekt. Fülembe cseng a kormányzati negyed pályázatait értékelő zsűri elnökének, Berlin főépítészének udvarias, de félreérthetetlen mondata arról, hogy náluk ilyen volumenű beruházást bizony 10-12 évig terveznének. Kezdjük érteni, mire gondolhatott. A kormány januárban tárgyal újra a negyedről, lapinformációk szerint az egészet lefújják még év elején.

S végül ott van a Pécs - kulturális főváros projekt, amely helyi részérdekek fogságában vergődik, és egész egyszerűen nincsen gazdája.
A beruházási terveket a város adja, a finanszírozás a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségben dől majd el, a programért felelős igazgatót a város nevezi ki, de a programra rá kell bólintania a kultuszminiszternek. A számos bába és a pici gyermek tankönyvi példája. Nyilvánvaló konfliktus látszik továbbá körvonalazódni a pécsi ötletek és az uniós pénzből támogatható fejlesztések között. 1500 fős koncertteremre például biztos nem ad Brüsszel pénzt, merthogy egy Pécs méretű városban azt képtelenség volna működtetni, fenntartani. Január végén várható itt is az igazság pillanata, mikor a megvalósíthatósági tanulmányok az asztalra kerülnek.

A képlet egyszerű mindhárom esetben. Finanszírozási terv nélkül nem lehet építkezni. Illetve el lehet kezdeni éppen így is, de nagyon sokba fog kerülni. Anyagilag és politikailag egyaránt.

szemle Bugyinszki György cikkéből: nol.hu