Programok
Környezettudatos építés A -tól Z -ig /8/
2012.02.27. 09:10
A környezettudatos, energiatudatos tervezés nem ördöngősség, csupán egy másfajta gondolkodás és a szakági tervezőkkel való partneri együttműködés, amit érdemes és kell alkalmazni.
A továbbképzés a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) szakmai támogatásával jött létre.
A környezettudatos, energiatudatos tervezés nem ördöngősség, csupán egy másfajta gondolkodás és a szakági tervezőkkel való partneri együttműködés, amit érdemes és kell alkalmazni.
Címszavakban: Ember és környezet kapcsolata, fenntartható fejlődés, fenntartható épületek, komfortérzet szempontjai, ökológia, anyagáramok, tudatos fogyasztás, felelős termelés, fenntartható település tervezés. Az épített környezet ökológiai lábnyoma.
Előadások:
- Kazinczy Gyöngyvér okl. építészmérnök
Környezettudatos tervezés lépésről lépésre a gyakorlatban
Egy ház tervezésénél és megépítésénél az esztétika, a funkció, a gazdaságosság mellett a környezetbarát anyagok használatára és az energiatakarékosságra is gondot kell fordítani. Az energiatakarékosságról manapság sok szó esik, de a környezetbarát és egészséges építőanyagok megválasztásáról, a valóban passzív 'épületgépészeti' megoldásokról, a szelíd technológiákról már kevésbé.
...pedig a fenti szempontok együttes figyelembevételével megtervezett és kivitelezett épület nevezhető valóban fenntarthatónak. - Prof. ifj. Kistelegdi István PTE Műszaki és Informatikai Kar, Energiadesign tanszék, Tanszékvezető Egyetemi docens
E n e r g i a d e s i g n épületaerodinamikai vizsgálatok egy megvalósuló pluszenergia ipari és irodaépület projektben
Egy sikondai Energiadesign módszerrel tervezett pluszenergia épület passzív szellőzőtornyokkal és "venturi" tányérokkal tervezett, annak érdekében, hogy az épület üzemeltetése folyamán a mesterséges szellőzést, az energiafogyasztást a központi technológiai gyártócsarnokban gravitációs szellőzéssel csökkenteni lehessen. A tornyok és az épület működését szélcstorna méréssorozat alá vetettük - sikeres eredménnyel. A szélcsatorna tanulmányban mért épületaerodinamikai áramlási szituáció bizonyítása érdekében a mérési teszteket CFD (Computational Fluid Dynamics) áramlástani szimulációkkal validáltuk.
A HuGBC tagjai 50% kedvezményben részesülnek a részvételi díjból!
A program MMK akkreditációja folyamatban!
A továbbképzéstől függetlenül, de ahhoz kapcsolódóan:
- Varga Illés Levente építész-tervező szakmérnök
fenntartHATÓSÁG vs. Kompromisszum
Nem vásároljuk, mert azt sem tudjuk mi az. Nem rendeljük, mert nem divat, nem áruljuk, mert kicsi a haszonkulcsa. Nem tervezzük, mert nem értünk hozzá és minek is foglalkoznánk vele. Nem engedélyezzük, mert jogi nonszensz és ilyen különben sincs. Nem építjük, mert macerás építeni és nincs hozzá szakember. Nos, mindez az ökoház.
Na de mi van akkor, ha az ökoépítész épít hajlékot családjának?
Kompromisszum. Hogy miért éppen kompromisszum? Mert ezzel a házzal a család kompromisszumot köt a környezettel és az ökológiai folyamatokkal.
Kompromisszum köttetik fogyasztásunk/igényeink és környezeti lehetőségeink között. A természet megadja nekünk azt, amit fenntarthatóan adni képes, mi pedig azzal jól gazdálkodva fordítjuk azt magunk boldogulására. Kompromisszumot két dologban nem kötünk: a maximális minőségre és a minimális környezeti terhelésre törekszünk. A ház még épül, de mesélni való akad bőven: hogyan tettem szert bontott téglára, hogyan szabadultam meg az azbeszttől, miért nem tisztíthatom saját szennyvízemet magam, hogyan (majdnem nem) kaptam engedélyt és kölcsönt, hogyan lehet újságpapírral szigetelni ... és még számos élmény, tapasztalat, keserűség a fenntartható épített környezet megvalósításának folyamatából és a friss tervekről.
További információk az előadásról az Építész Továbbképző honlapján.