Emberek/Portré

”Az építészet környezetünk alakításának szépsége” - Pálfy Sándor

2019.11.30. 08:45

Pálfy Sándor építész, urbanista a Ház + Mesterek portésorozatban a gondolkodását, munkásságát meghatározó közösségről és a kontextúra fontosságáról mesélt.

”Életünket, mentalitásunkat, sorsunkat meghatározza, hogy milyen környezetben növünk fel, milyen környezetben élünk. Egy építésznek lehetősége van ezt alakítani, és megvannak rá az eszközei, ez egy nemes feladat. Az, hogy a város különböző rétegei mennyire vannak harmóniában, meghatározó tényezői a környezet és az építészeti minőségnek. A város, házak és épületek összessége, de ami ennél is fontosabb, hogy a település a házakban élő kisközösségek együttese. Fontos, hogy megismerjük azt a közeget, akiknek házat vagy a várost tervezünk, hiszen mindaz, amit csinálunk, az ő jó életüket szolgálja. A városi szöveteknek, a társadalomnak, a városban folyó életnek erős rétegei vannak, ahogy a tervezett háznak is. Ha ezek a rétegek minél több síkon fedésbe kerülnek, akkor annál nyilvánvalóbb lesz a kapcsolat a város és az épület között, és annál jobb lesz az épület és vele együtt a város is. 


A kontextus egy nyelvi kategória, szóbeli összefüggésekre utal. Ha építészetről és városról beszélünk, szerintem sokkal találóbb a textúrából, mint alapszóból kiindulni, mert minden épületnek, és magának a városnak is, van egy nagyon izgalmas szövete, textúrája. A kontextusnak megfelelő és azzal párzuhamba állított kifejezés a kontextúra, ami a textúrák közötti összefüggést, a textúrába való gondolkodást és tervezést jelenti. Meggyőződésem, hogy minél több rétegét ismerjük meg egy helyszínnek, egy városnak, minél több mélységét ismerjük meg a megrendelői igénynek, ez a kontextúra annál erősebb és gazdagabb lesz. Azt gondolom, hogy ez a minőség garanciája is.”


Pálfy Sándor Ybl-díjas, Prima Primissima díjas építész, urbanista, az Építész Stúdió egyik alapítója, a BME professor emeritusa. Munkásságában az építészet, a városépítészet és az oktatás ötvöződik. Tervezőként olyan alkotások kötődnek a nevéhez, mint a szombathelyi Arena Savaria, a budapesti Infopark C irodaház vagy a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése. Vallja, hogy az építészet mindig csoport munka, ami a tervezés felemelő és izgalmas időszakát adja.

A Ház + Mesterek potréfilmsorozat a Magyar Építőművészek Szövetsége és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem együttműködésében valósult meg.