„Közösség nélkül nem létezhet valódi szabadság, közösség nélkül az emberi lény nem lehet teljes" – fogalmaz Herbert Marcuse, német filozófus. Farkas Zsuzsa diplomatervének célja, hogy Nagyváradra, a Várad-Velencei lakosságnak és környékének egy találkozási és rendezvényhelyet hozzon létre, támogatva Nagyvárad kulturális eseményeit. A diplomamunkát a tervező ismerteti.
HELYSZÍN
A választott tervezési helyszínem a vár és a lakóépületek közti zóna, érdekesnek tartom ezt a határhelyzetet, és úgy gondolom, egy középület jó átmenetet tud ide képezni, a telek folyamatosan szűkül. A telek a szűkülését a funkciók tervezésénél figyelembe vettem. A legnagyobb szélességhez került a közösségi ház, ahol a legnagyobb terek szükségesek, míg a legkisebb szélességnél a kertet kiszolgáló tároló- kerékpártároló kapott helyett. Vizsgáltam a vár-várfalhoz való épülést egy 1859-es térkép alapján, megfigyeltem, hogy alapvetően a várfalhoz simulva helyezkednek el a házak, így ezt én is tartani akartam. Ezen kívül egy kert-ház ritmikai váltást is észrevettem, amit szintén belevontam a tervezésbe.
KONCEPCIÓ
A tervezési helyszínen 3 méter magas támfal található. Csodás panoráma tárul elénk a telekről, koncepció volt, hogy erre építsek A tervezés folyamán figyelembe vettem a helyszínen meglévő facsoport megtartását, így a tervezést úgy alakítottam, hogy az megtudjon maradni, mivel úgy gondolom, hogy ez érték.
Ezt a gondolkodást szeretném a tervezett közösségemnek is tovább adni, mely a Várad-Velencei közösség és környéke. Tanulmányoztam, hogy a környéken hol van közösségi ház és kultúrház, és ezen a tervezési területen és környékén nincs, így érdemes lenne a hiány pótolása.
ÉPÍTÉSZETI MEGOLDÁSOK
A telket szerettem volna egységben kezelni, így egy külső fedett-nyitott tér köti össze az épületeket. Az épületeket kertek tagolják. Az alaprajz szervezési elvét végigvezettem az épületeken, melyek a vár fele nyitnak. Ez a nyitás a tetőben is megjelenik, illetve úgynevezett dobozos alaprajzi szervezés jött létre.
A dobozos elrendezéssel a kiszolgáló funkciókat (mosdó, tároló stb.) helyeztem el. A tervezett anyaghasználatot itt is tartpttam. A belső dobozolások részben teherhordó falak, ezeketk CLT falpanelek alkotják.
Flexibilisen alakítható és multifunkciós közösségi teret terveztem. Fontos volt számomra, hogy olyan teret tervezzek, mely mindenki számára otthonos és sok funkciónak helyet tud adni. Koncepció volt egy olyan, enteriőr alkotása mely egységes és homogén így mindenki a sajátjának érzi. A játékosságát a színes ülőkék, fotelek adják. A tér kinyitható egy esetleges nagyobb létszámú programra, illetve variálható az igény szerint.
ANYAGHASZNÁLAT
A tervemen a fa dominál. Románia jelentős erdőterülettel rendelkezik, így a fa mint építőanyag támogatná a helyi gazdaságot. A vár nehéz, monumentális jelenlétének ellensúlyozására egy könnyedebb anyagot szerettem volna, részben ezért döntöttem a fa és üveg alkalmazása mellett. Ez egy környezetbarát és fenntartható, gyors és egyszerű építés. Egyszerre esztétikus és teremt kellemes közérzetet, meleg hatást kelt.
VÉGSZÓ
A diplomamunkám során a közösségi ház témával foglalkoztam, mivel úgy gondolom napjainkban a társadalmi összetartozás hátrébb szorult, így tervemmel szeretném felhívni a figyelmet ennek fontosságára.
Farkas Zsuzsa