A pályázat beadási határideje 2016. március 7. 12:00 óra, munkanapokon 9.00 és 15.00 óra között a MUT Titkárságán (1094 Budapest, Liliom u. 48.).
A pályázat célja
A tényleges társadalmi igényeket kielégítő, a meglévő örökségi és egyéb értékeket megőrző, azokat magas színvonalon bemutató és továbbfejlesztő, a település szerkezetébe illeszkedő, gazdaságilag is fenntartható módon megújult közterek feltárása, azok jó példaként való bemutatása, ezáltal a köztértervezési és fejlesztési tevékenység színvonalának emelése, kultúrájának terjesztése.
Az átfogó cél elérése érdekében különösen fontos:
- a település szerkezetében, annak alakításában betöltött szerep, továbbgyűrűző hatások (pl. területhasználati, közlekedési, társadalmi és gazdasági, illetve városklíma-fejlesztési).
- a köztér és a csatlakozó létesítmények funkciói összhangjának, elrendezésének, kapcsolatrendszerének, megfelelő használati módjainak a biztosítása.
- az alkalmazott anyagok és szerkezetek magas színvonalú, időtálló, a használati módnak megfelelő, könnyen karbantartható kialakítása.
- a városesztétikai követelmények magas színvonalú kielégítése, különös tekintettel a kulturális örökség értékeinek vonzó integrációjára, a különféle meglévő és új elemek összhangjának, azok harmóniájának biztosítására.
- az értékőrző köztérfelújításban résztvevő partnerek jó együttműködése.
- az alkalmazott megoldások jó példa jellege, részleges továbbadhatósága, megtanulhatósága.
A pályázatra benevezhetők
Az adott település arculatát befolyásoló, 20010-2014. között megvalósult, társadalmi-, szociális, esztétikai, gazdasági, kulturális és fenntarthatósági szempontból értéknövelő módon rehabilitált, elsősorban központi vagy alközponti jelentőségű közterek, közparkok, sétálóutcák, üzletutcák.
Nem lehet nevezni a korábban Köztérmegújítási Nívódíjjal, dicsérettel vagy különdíjjal kitüntetett területet. A kitüntetettek listáját az 1. számú melléklet tartalmazza.
A pályázatok két kategóriában kerülnek elbírálásra és díjazásra:
A pályázaton való részvétel feltételei
Pályázatot nyújthat be minden olyan személy illetve szervezet, aki/amely a köztér megvalósításában felelős tervezőként, generálkivitelezőként vagy projektgazdaként/beruházóként közreműködött. A közterület megújításában közreműködők együttesen is jelentkezhetnek; de egy közterületre csak egy pályázatot lehet benyújtani.
A pályázónak mellékelnie kell a tulajdonos illetve képviselője írásos beleegyezését, ha a tulajdonos a pályázó, akkor a tervező írásos beleegyezését. A kivitelezőnek a (generál) tervező és a tulajdonos írásos beleegyezését egyaránt mellékelnie kell.
A pályázatra csak olyan közterület megújítási programmal lehet jelentkezni, amely rendelkezik a szükséges tervekkel, engedélyekkel, továbbá megvalósítása ezeknek megfelelően történt, befejeződött és a közteret használatba vették.
Nem vehet részt a pályázaton olyan közterület megújítási program, amellyel kapcsolatban szerzői jogi vagy etikai vita áll fenn!
A pályázat benyújtói a jelentkezési lapon található nyilatkozatban vállalják a nyilvánosságot.
Amennyiben igény van rá, a pályázóknak biztosítaniuk kell a Bíráló Bizottság számára a köztér és környezete, továbbá szükség esetén a határoló területek, épületek megtekintését. A Bíráló Bizottság a látogatás időpontjáról 3 munkanappal korábban írásbeli értesítést küld a jelentkezési lapon megadott e-mail címre.
A pályázati kiírás és mellékletei
A pályázati kiírás és mellékletei kizárólag elektronikus úton tölthetők le a www.mut.hu és a www.icomos.hu honlapról.
További felvilágosítást ad a Magyar Urbanisztikai Társaság titkárságán Szabó Alexandra a 06 1 215-5794, és az ICOMOS titkárságán Pakulár Ibolya a 06 1 225-4966 telefonszámon (hétfőtől péntekig 9-15 óra között).
A letölthető pályázati anyag tartalma:
A pályázat beadása
A pályázatot bruttó 100.000,- (százezer) forint nevezési díj átutalással történő megfizetését követően lehet beadni. A befizetést a pályázatot lebonyolító Magyar Urbanisztikai Tudásközpont NKft. 11709002-20603557 számú OTP bankszámlájára kell teljesíteni. Az átutalás közleményébe kérjük a „NÍVÓDÍJ” szót beírni.
Beadási határidő: 2016. március 7. 12:00 óra, munkanapokon 9.00 és 15.00 óra között a MUT Titkárságán (1094 Budapest, Liliom u. 48.).
A Bíráló Bizottság a határidő után érkezett, hiányosan benyújtott vagy a formai-tartalmi előírásoknak meg nem felelő pályaművet bírálat nélkül kizárja a pályázatból.
A pályázatra benyújtandó
A tabló a következőket tartalmazza:
A pályázati dokumentációt az azonosíthatóság érdekében zárt csomagolásban kell benyújtani, de a pályázat nem titkos. A csomagoláson belül kell elhelyezni a jelen kiíráshoz csatolt „Jelentkezési lapot”, a pályázati díj befizetésének igazolását, a benyújtandó tablókat és egy CD/DVD lemezen vagy pendrive-on a további mellékleteket (jelentkezési lap, jogerős engedélyek, pdf formátumú tablók).
A Bíráló Bizottság összetétele
A Bíráló Bizottság tagjait a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT), a Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület (ICOMOS) és a Magyar Tájépítészek Szövetsége (MTSZ) delegálják:
Társelnökök:
Körmendy Imre (MUT) és
Fejérdy Tamás (ICOMOS)
Bizottsági tagok:
Benkő Melinda (MUT)
Farkas Mária (ICOMOS)
Klaniczay Péter (ICOMOS)
Kovács Erzsébet (ICOMOS)
Lipcsei Ágnes (MTSZ)
Szabó Gyöngyvér (MTSZ)
Szerdahelyi-Németh Klára (MUT)
Szikra Éva (MTSZ)
Zábránszkyné Pap Klára (MUT)
Pályázati díj
A Bíráló Bizottság kategóriánként egy „Köztérmegújítási Nívódíj 2016" címet adományozhat, illetve kategóriánként legfeljebb három dicséretet adhat. Megfelelő színvonalú pályamű hiányában a Bíráló Bizottság nem ad ki díjat illetve dicséretet.
A „Köztérmegújítási Nívódíj 2016” címet elnyerők egyedi érmet és a díj elnyerését tanúsító oklevelet, a dicséretben részesülők oklevelet kapnak.
A díjazottak vállalják, hogy személyesen képviseltetik magukat a díjról szóló legfeljebb három nyilvános sajtóeseményen, és a díj nagyított másolatát a tárgyévben, saját költségükre elhelyezik a díjazott közterületen.
Eredményhirdetés: a végleges időpontért kérjük, kövessék figyelemmel honlapunkat (www.mut.hu)
A pályaművek bemutatása
A pályaművek a napi és a szaksajtó érdeklődésétől függően kiállítás és sajtótájékoztató keretében bemutatásra kerülnek. A díjazásban vagy dicséretben nem részesült tervek az eredményhirdetéstől számított 90 napig a benyújtás helyén átvehetők, az ezután megmaradó pályázatokat a Kiíró megsemmisíti.
Budapest, 2015. november 2.
A csatolt dokumentumok letölthetőek a file-ok illetve képek közül.