Épülettervek/Hallgatói terv

Kulterőd — Révkomárom

2010.01.27. 11:33

A terv az erőd három állapotát feldolgozva fogalmaz meg előremutató koncepciót. Márialigeti Anna diplomaterve (MOME)

 

A diplomaterv témája a révkomáromi erődrendszer Nádor-vonalának II. bástyája. A révkomáromi szlovák Városi Építészeti Hivatal kérésére olyan revitalizációs terv készült, mely legfőképp a városi környezetbe ágyazódó, jelenleg zárványként létező katonai épületegyüttes hasznosításának lehetséges és kivitelezhető útját keresi. A terv az erőd három állapotát feldolgozva (az eredeti bécsi tervek, a 90-es években készült felmérési rajzok ill. a jelenlegi állapot) fogalmaz meg egy olyan előremutató koncepciót, mely az erődöt, mint a rendszer egészében helyet foglaló láncszemet kezeli. A külső- és belső építészeti megoldások mellett a terv igyekszik érzékenyen reagálni az erőd közvetlen környezetére is.

 

 

A diplomamunka az erőd eredeti állapotához képest végzett változtatások és funkciókeresés során négy fő irányvonalat követett, ezek a következők:

  • a város által körülnőtt, mára funkcióját vesztett zárvány megnyitásának és átláthatóvá, világossá tételének minden építészeti eszközzel való segítése (Ezek az eszközök voltak például a felső bevilágítók, az egybefüggő terek létrehozása, a zárt és katonás alaprajzi rendszerek átjárhatóvá tétele, falak áttörése és pilléres szerkezet létrehozása, a sötét belső terek fénnyel telítése és játékos variálása.)
  • az eredeti térrendszerek, falszerkezetek és nyílások „lélegezzenek együtt” minden változtatással – az új szerkezetek szervesüljenek a régiekkel (Az erőd fő szárnyain, a belső oldalon létrehozott nyílások az eredeti nyílászárók mellett jelennek meg; a belső szerkezeti változtatások arányai az eredeti térrendszerek arányait veszik fel.)
  • a katonai célból létrehozott, ám funkciótlan vagy kihasználatlan terek őrizzék meg eredeti jellegüket (A kaszárnyák belső tereiből könyvtár, kiállítótér lett; a központi helyiségekből „funkcionális mag”; a régi központi boltíves helyiségek a terv szerint közlekedési csomópontot képeznek; a hadászati közlekedést szolgáló összekötő árkok az autós közlekedés helyszínévé váltak; az ellenség távoltartására szolgáló, nagy alapterületű belső árkok és sík területek közparkká, ideiglenes vásárok tereivé lettek.)
  • az erőd képes legyen megőrizni az erődrendszer többi tagjával való kapcsolatát, alkosson ma is – új funkcióval revitalizálva – egységes láncolatot (A II. bástya kifejezetten az ifjúságot szolgálná ki, míg a többi bástya a város más-más társadalmi rétege számára jelentene a feltöltődéshez közösségi központot.)

 

 

Kulterőd – Révkomárom
építész: Márialigeti Anna
Diplomaterv / MOME 2009.

konzulens: Csomay Zsófia
opponens: Karácsony Tamás
további szakkonzulensek: Hegedűs Péter, Andor Anikó, Magyari Márton, Madaras Botond
az erődrendszer szakértői: Gráfel Lajos, Sebők Éva