Programok

Kulturális Örökség Napjai 2008 / szeptember 20–21.

2008.09.16. 09:26

A szombat-vasárnapra meghirdetett rendezvény idén összefonódott a már eddig is jelentős sikert elért Reneszánsz év programjaival.
Igazi újdonság: Magyarázom a házam – az építészek maguk mutatják be terveiket és azok megvalósulását.

Idén a Kulturális Örökség Napjai összefonódott a már eddig is jelentős sikert elért Reneszánsz év programjaival. Számos, az idei pályázatokon támogatást nyert épület, helyszín és rendezvény várja ezen a hétvégén a látogatókat. Kiemelkedik közülük a Művészetek Palotájában szombaton tartandó rendezvény, a negyedik negyedév kínálatának beharangozója.

A tavalyi, első alkalom sikerére építve jelentősen bővült a Kultúrházak éjjel-nappal programban részt vevő intézmények köre, amelyek a zene, a képző- és előadóművészet, de mindenekelőtt a tánc eszközeinek segítségével idézik meg a reneszánsz és a modern megújulás szellemiségét. A Templomok éjszakája keretében pedig számos egyházi épület várja izgalmas programokkal az érdeklődő látogatókat. Idén csatlakozott a Falk Art Fórum is. De megemlíthető a BKV 40. évfordulója is.

És akkor még nem beszéltünk azokról az építészekről, akik vállalták, hogy személyesen ismertetik meg az erre kíváncsiakat az általuk tervezett épülettel, születésének történetével; meg azokról a háztulajdonosokról és társasházi közösségekről, akik, és amelyek most saját kezdeményezésükre megnyitják a máskor bezárt kapukat a látogatók előtt.

Érdemes a két nap programját előre megtervezni, és távolabbi helyeket is meglátogatni, és ha netán valami kimarad a programból, akkor jó hír, hogy jövőre is lesz szeptember harmadik hétvégéjén (19-20) Kulturális Örökség Napjai.

A kétnapos eseménysorozatban résztvevők számát csak becsülni lehet, egyrészt azért, mert a látogatások és a programok ingyenesek, másrészt azért, mert – szerencsére – sokan vannak, akik egy-egy nap több helyszínt is felkeresnek. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint legalább 200-250 ezer ember mozdul meg ezen a két napon.

A KÖN 2008 néhány újdonsága, érdekessége:
Magyarázom a házam – az építészek maguk mutatják be terveiket és azok megvalósulását


Graphisoft park, Óbuda – Horváth Zoltán tervező várja az érdeklődőket

 

Memento park, XXII. kerület – Eleőd Ákos mutatja be az általa tervezett szoborparkot.

Csak a KÖN idején nyitja meg kapuját:
Sándor Palota
Külügyminisztérium (az idén első ízben)
Önkormányzati Minisztérium épülete
BKV Zrt. a Szép Ilona és a Ferencvárosi kocsiszín
BKV Zrt. Ferenc áramátalakító
Wekerle telepi Rendőrkapitányság
Szentendrei Földhivatal
Hódmezővásárhelyi víztorony
Veszprémi Érseki Palota

Látogathatók különleges ipari műemlékek, oktatási intézmények, tájházak

Határon túli csatlakozók
Ausztria
Esterházy kastély, Eisenstadt (Kismarton)
Burg Forchtenstein (Fraknó Vára)
Kastélymúzeum, Lackenbach
Lengyelországban 9 település
Románia
Székelyföld 38 épülete (Árkostól Zaboláig)
SzerbiaIA
Régi mesterségek háza, Zenta

További részletek, illetve "Magyarázom a házam" külön jelentkezési lap tervező építészek számára a honlapon


Az előzményekről
Franciaországban 1984-ben született meg a nyitott műemlékek napjának gondolata: tárják ki a kapuikat a nagyközönség számára olyan épületek is, amelyek egyébként egyáltalán nem, vagy csak korlátozottan látogathatók. Franciaországot követték a Benelux államok, majd Skócia, az Egyesült Királyság, Málta, Svédország. 1991-ben az Európa Tanács fölhívta az európai országok figyelmét, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, szenteljenek egy hétvégét az örökségvédelemnek, különös tekintettel az épített örökségre. 1999-től az Európai Unió is saját programjának tekinti, ajánlásokkal és koordinációs találkozókkal segíti az ingyenes épületlátogatás programját Európa-szerte.

Az Európa Tanács és az Európai Unió legfontosabb ajánlásai az esemény szervezése kapcsán:

  • szeptember hónapban legyen;
  • az egyes helyszínekre legyen ingyenes a bejutás;
  • az esemény zászlaja jelölje minden megnyitott épület, helyszín bejáratát;
  • minél több helyen legyen szakavatott és érdekes vezetés;
  • minden országban minden évben legyen kiemelt, központi témája a rendezvénynek, amely azonban nem zárja ki egyetlen épület vagy helyszín részvételét sem.

Ma már 49 országban rendezik meg az örökségnapokat. Hiszen közös cél, hogy az európai államok fölhívják a figyelmet az épített örökség értékeire és megőrzésük fontosságára, fölkeltsék a civil társadalom figyelmét, érzékennyé tegyék a polgárokat a kulturális örökség megbecsülésére, ápolására, megóvására.

Magyarországon 1999 óta az Országos Műemlékvédelmi Hivatal, illetve 2002-től jogutóda, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szervezi, koordinálja a Kulturális Örökség Napjait. Évente más és más a központi témája az eseménysorozatnak.

Központi témák:
1999: Ipari emlékek
2000: Árpád-kori templomok
2001: Az oktatás épületei
2002: Múzeumok - előtérben a háttér
2003: Zsolnay házdísznéző
2004: Lélegző örökségünk
2005: Kő kövön…marad (Várak, erődítmények, kastélyok)
2006: A fél(t)múlt építészete (A szocreál Magyarországon)
2007: Haza és haladás (A reformkor és a klasszicizmus építészete)
2008: Újjászületés – Reneszánsz év

A hazánkban Kulturális Örökség Napjai néven ismertté vált országos rendezvény keretében minden szeptember harmadik hétvégéjén ezrek és tízezrek indulnak felfedezőútra. Most is újra nyitnak az érdekes, vonzó épületek és helyszínek, készülnek az ajánlott sétaútvonalakon részt venni akarók, a vezetésekre és kiegészítő programokra kíváncsiak. Az idén különösen érdemes böngészni a programba bekapcsolódott települések jegyzékét, hiszen míg 2007-ben számuk 267 volt, most több mint 300!