A sportközpontot is magába foglaló Ifjúsági Park (közpark) megvalósítására kijelölt terület a Tárnok Kis-Berki-dűlő ingatlana. A jelenlegi rét északnyugati oldalán két futball-pálya, északkeleti felén jelenleg mezőgazdasági művelés alatt álló területek fekszenek, délkelet felől iskola építés céljára fenntartott –, míg délnyugatról a Benta-patak menti hosszanti telek határolja.
A Benta-patak áradásától egy 80-90 cm magas töltés védi a part menti területeket. A rét jellegű egyszintes növényzeten kívül („gyep”) cserje vagy fa a területen nincs, a vizes élőhelyet kedvelő fákat a tervezési területen kívül, a Benta-patak folyását követve telepítették. A telek É–D irányban enyhén lejt, az eredeti terepre valamikor egy kisebb, jobbára földet tartalmazó dombot ”hordtak”.
A rendezési terv szerint az ingatlan megközelítése a Berki útról biztosított. A földút másik oldalán lévő és a Hazatérők útja közötti, jelenleg szántó besorolású és mezőgazdasági művelés alatt álló területet – a rendezési terv szerint – távlatban családi házas beépítésre jelölik ki. A koncepcionális döntés alapkérdéseit és azok megválaszolását a tervezési terület helyzete és adottságai határozták meg.
A sportcsarnok az enyhén délfelé lejtő terep legmagasabb pontján, a telek északi sarok pontján, annak főközlekedési úthoz (Berki út) legközelebbi, legkedvezőbb helyzetben lévő részén helyezkedik el a közpark fogadó – befogadást kifejező elemeként, amely architekturális átmenet az épített környezet és a természet világa között.
Célunk az volt, hogy a sportcsarnok olyan épített létesítményé válhasson, amely nem rátelepszik a közparkra, hanem mintegy abból természetes módon kifejlődött-kinőtt plasztikus terepalakulat legyen. Ezt a célt szolgálja: a „lágy esésű épülettömeg”, amelyre felfut a rét, illetve a Benta-patak felől indított, az extrém sportokat befogadó és az épületre ráfutó-ráterülő plasztikus tereprendezés és növénytelepítés, mintha a rét – északi sarkát képletesen felemelve – lepelként borulna rá és foglalja magába az épületet.
Ahhoz, hogy a sportcsarnok az ifjúsági park szerves részévé és egyben szervező elemévé váljék hozzájárul az előcsarnok transzparenciája, egyszerű áttekinthetősége, a fejépület valamennyi funkcionális elemének (előcsarnok, büfé fogyasztótér, a földszinti terasz, az emeleten megosztható előadótermek, konditerem, irodák) vizuális kapcsolata a parkkal (nagyméretű üvegfelületek); illetve az ökológiai elemek változatos és tudatos alkalmazása (zöldtető, zöldhomlokzat, a háromszintes kertészeti kialakítás).
A fejépület egyes funkcionális egységei szakaszolva is működőképesek,
azaz az előcsarnok, vagy a büfé a terasszal, vagy a közönség WC stb. egymástól függetlenül (detektív rácsos elválasztás) működhet, illetve üzemeltethető, illetve a fejépület tetején gyalogosan vagy liften elérhető kilátó-terasz létesíthető, amely a büféből akár ki is szolgálható.
A többcélú sportcsarnokban felület-elasztikus sportpadló lengőpadló fűtéssel;
a kültéri labdapályák és a futópálya csúszásmentes, pont- és felület-rugalmas kültéri burkolattal (recortan stb.); a mobil lelátók acélszerkezetűek és formatervezett műanyag ülésekkel; a nagy közönségforgalmi közlekedő tereket kőburkolattal javasoljuk. A vizes helyiségekben és az öltözőkben csúszásmentes greslap burkolat készül; a homlokzatokat hőszigetelt szendvics-szerkezettel és időtálló külső kéreggel látszó fehér betonnal (esetleg acéllemez, vagy szálcement lapok, esetleg préselt műgyantás lap) képzeltük el. A homlokzati üvegszerkezetek hőhídmentes acélszerkezetűek (magas szintű igénybevétel, vandalizmus); a felülvilágítók pontraszter-festésű ragasztott üvegezésűek.
A tetőfödém kettős hőszigetelésű (DUO) zöldtető (egyesíti az egyenes és fordított rétegrend előnyeit: fokozott hő-, tűz- és zajvédelem), szőnyegnövényekkel és laposan terülő örökzöldekkel valósulna meg. Opcionálisan javasolt: zöldhomlokzat rozsdamentes acélhálóra futtatott lombhullató és/vagy örökzöld növények. Előnyei: napsugárzás elleni védelem (a mögöttes felület felmelegedése 20 százalékkal csökken, légnedvesség szabályozás, oxigéntermelés, por elnyelés, évszakról évszakra másként láttatják az épületet.
Paládi-Kovács Ádám