Épülettervek/Tervpályázat

Lantos Múzeum Pécs – A 12 Raszter díjazott pályaműve

2023.06.22. 15:13

A két eltérő raszter egymásra helyezésével formált terv süllyesztett terekkel és négy felszíni kubussal nyújt javaslatot a múzeum lépcsős platformokkal tarkított beépítésére. A fődíjat hármas holtversenyben elnyerő pályamunkát az alkotó szavaival adjuk közre.

 

Tervezési terület

A tervezés helyszínéül Pécs egyik legfontosabb csomópontját jelölték ki a Kodály Központ és a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont szomszédságában. A tervezési terület 3 fontosabb funkciót köt össze. Északnyugati felén egy rendelőintézet, északkeleti oldalán egy nagyobb lakótömb, valamint délkeleti határán az ezeket kiszolgáló buszmegálló található. Műholdfelvételeken jól kivehető a területet használók közlekedési iránya, melyet a tervvel segíteni szeretnék.

Koncepció

A tervezési feladat megismerése során láthatóvá vált, hogy az elhelyezendő funkciók nagysága akkora, hogy ha a tervezési területen a felszín felett szeretném azokat elhelyezni, akkor az egész területet kitöltené, ezzel elzárva a telek adta átjárhatósági lehetőséget a kórház épülete előtt. Több funkciót, elsősorban a nagyobb, egybefüggő múzeumtereket a föld alá süllyesztettem, a felszínen megjelenő tömeg csökkentése érdekében. A tervezés során, a földszinten csak négy tömeg emelkedett ki, amelyek kapcsolatot teremtenek a felszínnel, felszíni utakkal, ezzel megtartva a terület tulajdonságait és biztosítva a területen való átjárást. Az útvonalak összekötik a környező fontosabb funkciókat, mint a kórház, buszmegálló, szomszédos lakóépület. Ezek az utak közel derékszögben metszik egymást, mely által kialakított koordinátarendszer kiindulási alapot adott a tervezésnek. Míg a földszinti tömeg a környezetet helyezi előtérbe, biztosítja a terület átjárhatóságát, és a környező funkciók csomópontjait összeköti, addig a föld alatti -1. szint tisztán funkcionalista tervezés alapján született, mely jól használható múzeumterek kialakítását tudta eredményezni. Ezt a szintet már más koordinátarendszerben szerkesztettem, mely a telek kontúrjához, valamint a beépítési határvonalhoz igazodik, és közel 45°-ban fordul el a felső raszterhez képest. Ez a két raszter szervesen kapcsolódik, és hatással vannak egymásra, nem csupán egymás fölött állnak. A földszinti funkciók terei lenyúlnak az alatta lévő múzeumterekbe és fordítottan is létrejön ez a kapcsolat. Ez egy kölcsönhatás sorozatot indít el, amely játékosan alakítja az épület tereit. A föld felett kiemelkedő tömegekkel azonos volumenű negatív terek jönnek létre a földben, melyek vizuálisan kapcsolják össze a múzeum tereit az utca szintjével.

 

Alaprajzi működés

A felszínen négy tömeg található, melyek a középső, felszín alá lépcsőző teret veszik körbe. Ezekben olyan funkciók találhatóak, melyek mind a felszínről, mint az alsó múzeumtérből elérhetőek, de akár önállóan, a múzeumtól függetlenül is tudnak működni. A 6-os főút felől közelítve, az első tömegben található a multifunkcionális terem, melyben időszakos kiállítások, kamarakoncertek, valamint egyéb programok tarthatóak. Ez a terem rendelkezik saját recepcióval, így használható önállóan is. Mellette, a külső lépcső átellenes oldalán a kultúrkocsma található, mely a teraszos belső kialakításával összeköti a felszínt az alsó köztérrel, arra harmonikafalakkal nyitva, így jó időben a tér szerves részévé válva. Az északkeleti tömbben a különböző bérelhető alkotóterek, alkotóműhelyek találhatóak, mint a rajzterem, textilműhely, és a tűzzománc műhely. Ezek a felszerelt termek szakkörök számára bérelhetőek, vagy külső látogatók is igénybe vehetik. A termekhez tartozó alapanyagraktárak a lépcsőház körül kialakuló helyiségekben találhatóak az alsó szinten. A negyedik, egyben utolsó felszíni tömbben kap helyet a vezetőségi iroda, valamint egy konferenciaterem, tárgyaló, mely nagy üvegfelülettel nyit a központi, süllyesztett tér felé. Az összes múzeumtér, valamint az azt kiszolgáló terek, mint raktárak, mosdók, a felszín alatti szinten találhatóak. A főbejárat a központi térről nyílik, ami egy előtérbe vezet a recepciós pulttal, valamint a ruhatárral. Ez egy légteret alkot az állandó kiállítást tartalmazó nagy kiállítótérrel. A kamaraterem alatt helyet kap egy installációs tér, mely harmonikafalakkal, valamint üvegfallal van leválasztva az előtérről és a fő kiállítótérről. A múzeumtér egy nagy üvegfelülettel nyit a légudvarra, melynek átellenes fala zöld növényekkel van befuttatva, ezzel közelebb hozva a külvilágot az alsó szinteken is. Továbbá, az alaprajz északnyugati felén, az alsó szinten restauráló termek is helyet kapnak, melyek saját vizesblokkal, raktárakkal vannak ellátva, biztosítva ezzel a szakszerű munkavégzést. A bevilágító udvar és a növényfal mögött, a tervezési terület északkeleti oldalán található az épület alatt lévő, kétszintes mélygarázsba vezető autórámpa. A múzeumot kiszolgáló raktár a -1. szinten megközelíthető kisebb teherautóval is, ahol a műhelyekbe beérkező alapanyagokat, vagy esetleg az érkező műtárgyakat be tudják hozni.

Samicskov Milán

 

Szerk.: Borenich Levente