Programok

Légy pozitív! - Nemzetközi konferencia a net-pozitív építészetről

2018.01.25. 12:39

Február 13-án "RESTORE REthinking Sustainability Towards a Regenerative Economy" címmel nemzetközi konferenciát tartanak Budapesten, a Kinnarps Hungary épületében. Az angol nyelvű rendezvény témája a net-pozitív, regeneratív építés legújabb kutatási eredményei és jövője. A hiánypótló esemény szervezője a RESTORE kutatás-fejlesztési program és a fenntartható építészeti tanácsadással foglalkozó ABUD, szakmai támogatója a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete.

A 31 országból 117 szakértő tagot számláló RESTORE alapvető paradigmaváltást sürget az építészet területén. A program által hirdetett fenntarthatósági irányelveknek célja nem korlátozódik az épített környezetünk káros hatásainak csökkentésére, hanem pozitív hatásaik felerősítésére törekszik. A program által vizsgált módszerek, eszközök és jó gyakorlatok ennek megfelelően a környezeti terhelés minimalizálásán és az épületek energetikai teljesítményének javításán túli, tágabb szociológiai, egészségügyi vagy épp klimatikus szempontokat is figyelembe vesznek.

A fél napos, angol nyelvű konferencián megismerhetjük a program eddigi eredményeit és jelenleg futó kutatásait. Martin Brown "fenntarthatósági provokatőr" a "restauratív" építéstől a "regeneratív" építéshez vezető útról tart előadást. Míg előbbi célja a szociális és ökológiai rendszerek egészséges állapotba való visszaállítását, utóbbi ezek megőrzését és fejlődését teszi lehetővé. Emanuele Naboni, a koppenhágai KADK Egyetem technológiai intézetének oktatója a "restauratív" tervezés módszereit és eszközeit mutatja be.

A RESTORE rövid távú kutatási projektjeit bemutató szekcióban négy kutató mutatkozik be. Krzysztof Herman a portugál Faro piacait, köztéri bútorait, városi zöldjét és ideiglenes építészetét alapul véve vizsgálja a mértékletesség stratégiai szerepét a fenntartható várostervezésben. Giulia Sonetti kutatása az egyetemi campusok kültéri komfort-növeléséhez ad új támpontokat. Madalina Sbarcea projektjének célja összakapcsolni a biofil tervezés elméleti és gyakorlati innovációit az épített környezet restauratív funkciójával. Lisanne Havinga kutatása az élethosszig tartó tervezés (Life Cycle Assessment) használatát vizsgálja a műemléki védettségű épületek felújításánál.

A programra 2018. február 2-ig lehet jelentkezni. A szervezők a programváltozás jogát fenntartják.

Részletes (angol nyelvű) program itt.

Időpont: 2018. február 13., 09:00-14:00
Helyszín: Kinnarps Hungary, Jarl konferenciaterem; Budapest, Váci út 92.