A jelenlegi épületet a BUVÁTI tervezte, illetve annak építész tervezője Miklós Balázs, statikus tervezője Bartók Miklósné volt. Az épület eredeti funkciója szolgáltatóház volt, üzletekkel és vendéglátó helyekkel. A funkcióhoz kapcsolódott egy nagyszabású aluljáró is, ami egy korábban tervezett metróvonal egyik végállomása lett volna, mozgólépcsőkkel. Ez a metróvonal azonban soha nem valósult meg, az aluljáró elvesztette jelentőségét. Az épület körül a forgalom egyáltalán nem indokolja az aluljáró közlekedésre szánt funkcióját.
A meglevő épület állapota jónak mondható, főtere nagyfesztávú acél-, míg az egyéb épületrészek monolit vasbeton szerkezetűek (támfalak, stb.). A lesüllyesztett tér fogadta az aluljárót is, igaz, ez évek óta le van zárva. A fenti terek, ahogy az egész épület is, üres, egy presszó-kocsma működik benne. A szolgáltatóház általános állaga erősen lepusztult, elhanyagolt képet mutat.
Koncepciónk szerint a meglevő fő szerkezetet megtartva az épület új funkciót kapna. Ehelyett piac épület létesülne újra Kőbányán.(A Mária téri piacot sok évvel ezelőtt lebontották, a helyén nem épült semmi.)
A meglevő szerkezetet szükség szerint helyreállítanánk, a súlyos beton attika paneleket levennénk az épületről. Két oldalán található támfalas zöld kazettákat elbontanánk és a helyére új épületrészeket építenénk. Az egyikben hulladéktárolót, a másikban a zárt áruszállítást biztosító rakodóudvart helyeznénk el. Mindkettő fedett lenne. A rakodóudvar áttört tetejű, oldalai zártak, így a hajnali rakodás nem zavarja a közeli lakóépületek lakóit. A lesüllyesztett részen, a dupla légtérben kapnak helyet az őstermelők és akár pavilonszerűen kialakított kis üzletek is. A őstermelőkön kívűl, a kétszintes rész alsó részén egy nagyobb kibérelhető üzlet is helyet kaphat, de igény szerint fel is bontható a terület több üzlet számára. Továbbá a közösségi WC-k is itt kapnak helyet.
Az emeleti részen könnyűszerkezetes megoldással, ház a házban elv szerint alakítanánk ki a zöldség-gyümölcs és egyéb élelmiszerek árusító pavilonjait. Itt lenne a piacfelügyelet is megoldva a piachoz és az árufeltöltéshez. Az épület árusító légtere nyitott, átszellőztetett. Így a nagy melegben sem melegszik fel a csarnok tér. Az épület főtereinek acél szerkezete perforált vagy expandált fémlemez burkolatot kapna. Ez egyben az árnyékolást és az átszellőzést is biztosítaná. Az épület egyéb tömör felületei törtfehér színre vakolt felületek.
Az épület rendeltetése
A piac épülete alapvetően kapukon keresztül megközelíthető rendszerű. Így zárás után a piac teljes területe bezárható. Az áruszállítás is teljes mértékig zárt területen folyik.
Akadálymentesítés
A tervezett épület minden árusító területe akadálymentesen elérhető.
Zöldfelületek
Az épület rendkívül kis telken áll jelenleg is, zöldterülete gyakorlatilag nincs, ezért a tetőket extenzív zöldtetőként tervezzük kialakítani. Ez alól csak az áruszállítás udvarának lefedése kivétel, ahol áttört „lamellás” lefedést tervezünk. A zöldtető azért is fontos, mert a környező jóval magasabb lakóépületről nagy a rálátás.
A tervezett piac létrejötte mint közösségi tér
A jelenlegi volt szolgáltatóház romszerű állpota, a környezet lepusztultsága mindenképpen változást, változtatást igényel. Fontos szerepet játszik egy piac egy közösség életében, ahol a környék lakói nemcsak vásárolnak, hanem beszélgetnek is. Ez az ősi funkció hatást gyakorol a közösségre, pozitív hatásával javítja az emberek közérzetét. Mindemelett a kétszint belmagasságú épület az árusításon túl kisebb rendezvények megtartására is alkalmas lehet (pl.: bolhapiac, gasztronómiai programok).
Forgalomtechnika, parkolás
Alapvetően a tervezett épület mögött, a piac és a lakóépületek között gyalogos forgalmat javasolunk ( csak engedéllyel mehet be jármű). Eredetileg itt volt a szolgáltatóház árufeltöltése. Ezt a zárt rakodóudvarban tervezzük az új épület esetében. Az épület előtt kialakult forgalomtechnika van. A parkolást telken belül nem lehetséges biztosítani.
Épületgépészeti koncepció
A piac épületgépészeti rendszerét a kor követelményeihez és a hatályos rendeletekhez illeszkedően egy korszerű hőszivattyús rendszerre alapozzuk. Az egyes üzlethelyiségek költségoptimalizált szintnek megfelelő épületszerkezeteihez illesztett fűtési és opcionálisan kialakítandó hűtési igényeit levegős VRF rendszer látja el bérlőnkénti költségmegosztással. A vízellátó hálózatot víztakarékos csaptelepekkel látjuk el, a központi HMV termelés a hőszivattyú veszteséghőjének hasznosításával tervezett. Az esővizet a környezet öntözésére a lehetőségekhez mérten hasznosítjuk.
Az ingatlan közműellátása kiépített, ugyanakkor a hatályos tűzvédelmi előírásoknak megfelelően a vízellátás vezetékének bővítése szükséges a belső tűzcsaphálózat ellátására.
Általános adatok
A tervezett piac egy meglévő, de használaton kívüli épületben kap helyet. Egységes önálló épületként jelenik meg, benne a bérlők üzlethelyiségeivel, üzemeltetési egységekkel, közös terekkel.
Erősáramú berendezések
A piac részére új kábeles ELMŰ betáplálást tervezünk, az elszámolási fogyasztásmérés központilag történik. A bérlemények részére almérést biztosítunk. A gazdasági területre a 0,4kV-os főelosztóberendezés kerül, ami az első védelmi egységet, a tűzvédelmi leválasztó főkapcsolót, ill. megszakítót, az alelosztóberendezések leágazó áramköreinek készülékeit tartalmazza. Külön alelosztóberendezéseket tervezünk a funkcionális egységek részére. Mindenhol a helyiség jellegének megfelelő védettségű elosztó-berendezést, szerelvényeket és szerelési módot tervezünk.
A világítási berendezéseket az MSZ 6240, MSZ 12464, MSZ EN 1838 számú szabványok vonatkozó előírásainak betartásával tervezzük. A világítótestek kiválasztásánál elsődleges szempont az energiatakarékos, gazdaságos üzemelés.
Az általános világításon kívül központi biztonsági világító egységről táplált tartalékvilágítást terveztünk, melyek a következők:
A tervezett érintésvédelmi módok:
A létesítmény 0,4 kV-os főelosztóberendezése mellett lesz kialakítva az épület EPH csomópontja. Az épület villámvédelmi rendszerét az 54/2014. (XII.5.) BM. Rendelet (Országos Tűzvédelmi Szabályzat) és az MSZ EN 62305 szabvány szerint alakítjuk ki. A túlfeszültségvédelmi rendszert lépcsős kialakításban oldjuk meg.
A létesítményben lévő épületgépészeti rendszerekhez az elektromos csatlakozást biztosítjuk.
Gyengeáramú berendezések
A létesítmény részére az alábbi gyengeáramú rendszereket vezetjük be:
Avant-Garde Építész Stúdió