Közélet, hírek

Lendületet vesz az EKF Pécs2010 előkészítése

2006.07.04. 08:03

Hamarosan kiírják a pályázatot a művészeti igazgatói és talán a főépítészi posztra is, de az még kérdés, hogy milyen jogkörökkel rendelkeznek majd.

Az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program öt kulcsprojektjének előkészítési munkálatai a nyár ellenére sem szünetelnek. Július 19-én rendkívüli közgyűlésen dönt a képviselő-testület egy sor lényeges kérdésről.

Rendkívül fontos Pécs számára az EKF program sikeres végrehajtása, hangsúlyozta a Dunántúli Napló érdeklődésére Szili Katalin, a Parlament elnöke. Országgyűlési képviselőként vállalta, hogy az ügy érdekében lobbizik a kormánykörökben. A kérdéskör jobb megismerése érdekében egyeztetett már Kunszt Márta alpolgármesterrel és Bókay Endre országgyűlési képviselővel, bízva abban, hogy a július 19-i rendkívüli közgyűlésen sikerül a képviselő-testületnek megszavaznia a kormánnyal való szerződéskötés tervezetét. Előtte, július 13-ára Szili Katalin egyeztető megbeszélésre hívja irodájába a megyei és városi vezetőket, továbbá Bajnai Gordont, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetőjét, hogy minél gördülékenyebben haladjon a program. Szili Katalin szólt arról is, hogy a Dél-dunántúli Építész Kamara nemrégiben napvilágot látott nyílt levele a szakma és a politika egymásnak feszüléséről tanúskodott, ennek feloldására és az elképzelések megismerésének érdekében július 7-én találkozik Pécsett a meghatározó építészekkel. Kérése is lenne: olyan makett elkészítésén gondolkodik, amellyel akár interaktív módon, megismerhető lenne a 2010-es Pécs.

Gonda Tibor, az EKF fejlesztésekért felelős alpolgármester szerint a szakma bevonása nélkül nem szabad politikai döntéseket hozni, ezért aktivizálná az építész kamarát és a pécsi szakemberekből álló Építészeti és Városarculati Tanácsot (ÉVarc) is. Nemzetközi pályázatot a hangversenytermen kívül a Nagy Kiállítótérre és a Tudásközpontra írnának ki, a Zsolnay Kulturális Negyedet és a köztereket szándékuk szerint a helyi erőkkel terveztetnék meg a kamara segítségével.

A legfontosabb lépés most a fejlesztések előkészítéséhez szükséges egymilliárd forintról a szerződés megkötése a kormánnyal még júliusban, hangsúlyozza Gonda Tibor. Ennek tervezetéről július 19-én dönt a rendkívüli közgyűlés. Az elképzelések szerint úgynevezett nagyprojekt megvalósítására adnának be pályázatot Brüsszelbe, amelyben az öt kulcsprojektből négy kapna helyet – a köztereket ebből kivennék a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség javaslatára, mert azt a Regionális Operatív Program keretéből valósítanák meg. Azt mindenképpen figyelembe kell venni a pályázatnál, hogy az unió kizárólag olyan fejlesztéseket támogat, amelyek fenntarthatók, a felzárkózást és a versenyképességet szolgálják.

A nagyprojektről szóló pályázatot akkor lehet beadni, ha mind a négy beruházásnak megvan a jóváhagyott építési engedélyezési tervdokumentációja, vagyis egyetlen késésben lévő projekt is hátráltathatja a folyamatot, érvel Merza Péter, a Pécs Fejlesztési Kft. ügyvezetője. Számításai szerint 2007 szeptemberében jó esély van arra, hogy beadható az uniós pályázat, s decemberre megköthető a szerződés. Ez azt jelenti, hogy ha korábban elindítják a közbeszerzési eljárást, 2008 januárjától elvileg egy időben valamennyi beruházás megkezdődhet. Azt Gonda és Merza is hangsúlyozza, hogy a korábbi EKF helyszínekkel ellentétben nálunk a teljes infrastruktúrát a semmiből kell megteremteni, méghozzá teljes egészében EU-s pénzekből.
 
A fejlesztések előkészítése érdekében felállt irányítási szerkezet mellett rögzíteni szeretnék azt a rendszert, amely a programokat szervezi. Hiszen meg kell határozni, mi is legyen az ÉVarc vagy a művészeti igazgató szerepe, hatásköre, legyen-e EKF főépítész. 

Lesz-e EKF főépítész státus?
Várhatóan július 19-én dönt a képviselő-testület annak a pályázatnak a kiírásáról, amely az eddigi kulturális fővárosok gyakorlatában jól bevált művészeti igazgatói poszt betöltését szolgálja. Az még kérdés, s nem eldöntött, hogy a művészeti igazgatónak milyen jogkörei lesznek, egyszemélyben dönthet-e művészeti kérdésekben, vagy konzultálnia kell az önkormányzat által létrehozott valamely tanáccsal. A város nem zárkózik el a kamara és az ÉVarc javaslatától, hogy létrehozza az EKF főépítészi státust, bár ezzel kapcsolatban még sok a bizonytalanság. Ha a város szükségét érzi a főépítészi posztnak, arra is pályázatot kell kiírnia. 

Cseri László
Részletek a Dunántúli Naplóban megjelent összeállításból