2014-ben pályázatot írtak ki a szlovák kisváros, Leopoldov városházának felújítására, melyet az Architekti zerozero nyert meg. Nyolc év kitartó munkájával egy visszafogott, de elegáns megjelenésű, belső tereit tekintve gáláns komplexum született, mely remek példaként szolgálhat hasonló kisvárosok számára, egy szerény, de mégis karakteres középület elképzelésekor.
Leopoldov új városházát úgy alakítottuk ki, hogy a meglévő épületet egy városi könyvtárként értelmeztük újra, míg egy új épületbe integráltuk az összes további szükséges funkciót és a kettő között egy közteret hoztunk létre. A városháza így nem csupán egy elszigetelt intézmény, hanem egy valódi "célpont" a városon belül.
A városháza mellett egy a helyieknek értékes, de nem kifejezetten városi jellegű park található. Az eredeti épület egy vonalszerű, kétszintes új tömeggel egészül ki, amely a telek keleti szélével párhuzamosan, a Gucmanova utcával szomszédosan helyezkedik el. Így egy új, kisebb léptékű városi tér jön létre a két épület között. A beépítés megváltozott sűrűsége és az épületek közelsége új városi minőséget kölcsönöz ennek a területnek. A megemelt udvar találkozóhely, vitatér, olyan helyszín lesz, ahol közösségi és kulturális eseményekre kerülhet sor.
A gyalogos forgalom jellemzően az északi oldalról érkezik, az első benyomást az új épület sarka és az ikonikus óra kelti, ezután fokozatosan tárul fel a belső udvar és a két épület bejárata. Az egész tömb megnyitása lehetővé teszi a keresztirányú megközelíthetőséget, ami eddig belsőnek és zártnak tűnt, most nyitottá és közösségivé válik.
A polgármester irodája – amely a földszinten található, és a hivatal többi irodájához kapcsolódik – a legnagyobb ablakkal rendelkezik a bejárat felé, és a Hlohovecka út felől az egész komplexumra néz. Mindegyik térnek megvan a maga egyedi karaktere, és úgy véljük, hogy az identitás és az útkeresés segítésén túl ezek a térbeli beavatkozások egyfajta költői dimenziót is adnak az épület egyébként meglehetősen egyszerű belső szerkezetének.
Az átfogó építészeti koncepcióban a bejáratok és a belső átjárók fontos szerepet játszanak. A nagyvonalú bejárathoz kapcsolódik az előcsarnok kétszintes üres tere, amely dél felé fokozatosan folyosóvá szűkül. Koncepciónk anyaghasználatban és vizuálisan egységesen kezeli a belső folyosók egész sorát, a padló csiszolt betonból, a mennyezetek pedig látszóbetonból készültek. Az irodák és a közösségi funkciók teljesen eltérő anyagokkal és építészeti részletekkel vannak kialakítva, az épületen belüli nyilvános közlekedők így világosan elkülönülnek és láthatóvá válnak. Minden iroda belső üvegfallal kapcsolódik ezekhez a területekhez, amelyek megfelelő fényeloszlást is biztosítanak.
A külső építészeti arculat tükrözi a belső struktúrát. Az egyszerű épülettömeget mélyedések formálják, beleértve a nyugati oldalon lévő főbejáratot, a szervizbejáratot és a keleti oldalon lévő, a személyzet számára kialakított kis süllyesztett erkélyt. A homlokzatképzés következő elemei a ferde parapettel ellátott ablakok. Az ablakok pozíciója ismét a belső szerkezetet és elrendezést tükrözi. Mivel a teherhordó rendszer hosszirányban működik, a keresztirányú válaszfalak mindkét emeleten egymástól függetlenül, a belső helyiségek elrendezésének logikája alapján vannak elhelyezve. A két egymás feletti szinten lévő irodák eltolódása határozza meg az ablakok pozícióját. Az épület homlokzata finom stukkófelületet kap, előregyártott panelekkel és önmegkötő, üvegszálerősítésű betonnal kombinálva, amelyet a süllyesztett részeken, valamint a további ablakperforációk során alkalmaztak. Az összes irodaablak külső árnyékoló rolókkal lesz ellátva, amelyek a homlokzatba lesznek beépítve.
A nyugati homlokzaton kialakított óra a városháza hagyományos, jellegzetes eleme, ami perforáltan van kialakítva, így napfényt juttat a házasságkötő terembe. A hangulatot emelve, az óra minden esküvői szertartás után megkondítja a harangokat. Az első és a második emeletet adminisztratív és közösségi terek foglalják el, a déli oldalon pedig egy garázs található. A földalatti emeleten a gépészeti helyiségek, raktárak, irattár és személyzeti mosdók kaptak helyet.
Átfogó építészeti koncepció
Az építészeti koncepció egyik kiindulási alapfeltevése az eredeti és az új építészet közötti párbeszéd. Az előző század elejéről származó eredeti épület megőrzése lehetővé teszi az új építészeti elem absztraktabb megközelítését. Az új városháza épülete lényegében egy kétszintes hasáb, amelynek tömegében egy jelentős, jól azonosítható kivágás adja a főbejáratot.
Egy közigazgatási épületet véleményünk szerint tiszta építészeti formában kell megjeleníteni, így méltóságot és elegáns jelenlétet kölcsönözve neki. Az eredeti épület felújításánál célunk, hogy megőrizzük karakterét, tiszteletben tartva eredeti építészeti adottságait. A kifejezésmódot, a részleteket és a felhasznált anyagokat azonban egyértelműen a mai kor nyelvén fogalmaztuk meg. Az épületek közötti közteret modern városi térré alakítottuk át, ahol arra törekedtünk , hogy rugalmasan adaptálható legyen különböző típusú tevékenységek és rendezvények változó igényeihez.
Új városháza épülete
Az új építmény a városháza összes funkcióját, valamint az önkormányzati közművek és a karbantartás létesítményeit foglalja magába. A főbejárat a nyugati oldalról az épülettömegben kialakított széles kivágáson keresztül érhető el, így a közterületen belül egy fedett öböl jön létre. Ez az öböl világosan kijelöli a bejáratot és vizuális kapcsolatot biztosít a házasságkötő teremmel. A homlokzat szabálytalansága alkalmas helyet biztosít a nemzeti jelkép, a város címere vagy bármely más, az önkormányzat által kívánt jelkép elhelyezésére is.
A kompozíció alapja egy egyszerű és könnyen átlátható belső felépítésű tér, melyet kívülről a nyílászárók ritmusos rendszere jelenít meg. A belső elrendezésben három központi funkciót hoztunk létre: egy házasságkötő termet, egy közösségi helyiséget és egy "kollektív élményt" nyújtó interakciós teret
Az esküvői termet boltíves, vasbeton mennyezet fedi, ami egyedi karaktert, térbeli minőséget és tökéletes arányokat kölcsönöz neki. A mennyezetet kör alakú nyílások szabályos sorozata lyuggatja, amelyek a fény elosztását biztosítják. A dupla belmagasságú térben egy galéria kapott helyet, mely nagyobb összejövetelek esetén növeli a lehetséges befogadóképességet.
A második emeleten, az épület déli oldalán található a nagyméretű gyűlésterem, mely jellegezetes karakterét egyedi, negyedboltozatos mennyezeti elemek és a főtárgyalóasztal fölé leeresztett tetőablak határozza meg. A városi tanács tagjait nem zavarja majd a külvilág – a természetes és a mesterséges fény is kizárólag felülről, ezen a tetőablakon keresztül érkezik.
Az épület északi részén, a bejárati előtérből megközelíthető egy 40 férőhelyes esküvői és társasági rendezvényterem. Ehhez a dupla belmagasságú teremhez tartozik egy, a rendezvényeket kiszolgáló teakonyha a galéria alatt. Az ügyfélszolgálati irodák, köztük az okmányiroda és a pénztár közvetlenül a fő előcsarnokból nyílnak. A mosdók egy diszkrét előtéren keresztül közelíthetők meg. A második emeleten további irodahelyiségek találhatóak, melyekhez konyhasarok, mosdók és két konferenciaterem kapcsolódik. A két konferenciaterem közül a kisebbik süllyesztett erkéllyel, a nagyobbik pedig tetőablakkal rendelkezik.
Városi Könyvtár
A Városháza eredeti épületét kávézóval ellátott, városi könyvtárként újítottuk fel, mely a városházától teljesen független, önállóan üzemeltetett. A meglévő épület megfelelő térkapacitással rendelkezett az új funkcióhoz, ezért annak szerkezetébe nem történt beavatkozás, egyedül az udvaron lévő toldalékok eltávolítása történt meg. Az elrendezés módosításait a tér megnyitásának szándéka vezérelte. A könyvtár bejárata, melyet egy új előtető fed, a belső tér felől nyílik. A bejáraton keresztül a látogató az előcsarnokba lép, ahonnan a nyugat felé tájolt könyvtár, az északi szárnyban telepített kávézó és a déli szárnyban elhelyezett mosdók, raktárhelyiség és kazánház közelíthetőek meg.
A könyvtárat egyetlen nyitott térként terveztük, mozgatható könyvespolcokkal. A személyzeti információs pult középen található, míg a tanuló- és számítógépes helyiségek a távoli végeken helyezkednek el. A teret egy könyvespolc kíséri végig az épület hosszú északi teherhordó fala mentén, három homlokzati perforációval. A rugalmas bejárati előtér az érkezésen kívül alkalmas rendezvények lebonyolítására is.
Az átfogó tervezés részeként nagy figyelmet fordítottunk a környezetvédelmi szempontokra. Fontos szerepet kap a fenntartható esővízgazdálkodás és az alternatív fűtési/hűtési források. A tetőkről és a burkolt felületekről az összes esővizet egy visszatartó rendszerben gyűjtjük össze, amely lehetővé teszi, hogy az esővíz fokozatosan felszívódjon az altalajban. A fűtést és hűtést víz-víz hőszivattyúkkal biztosítjuk.
ZeroZero
Ford. & szerk.: Borenich Levente