A Velencei Biennálé igazgatótanácsa december 14-i ülésén hozta meg a döntést, hogy Roberto Cucitto elnök ajánlására Lesley Lokko ghánai-skót építészt nevezik ki a 18. Nemzetközi Építészeti Kiállítás kurátorának. A Biennálé a tervek szerint 2023 május 20-tól november 26-ig tart majd.
"A 17. Nemzetközi Építészeti Kiállítás talán véglegesen megerősítette, hogy szükség van egy olyan tudományág képviseletére, amely szorosan összefonódik az emberiség és általában a bolygó szükségleteivel. A Biennálé nemzetközi kiállításainak kurátorai mindig is arra törekedtek, hogy az általuk meghívott résztvevők látásmódja révén a lehető legátfogóbb áttekintést nyújtsák számunkra azokról a témákról és projektekről, amelyek alkalmasak a jövő forgatókönyveinek feldolgozására. Lesley Lokko személyében a 18. Nemzetközi Építészeti Kiállítás kurátoraként egy olyan nemzetközi személyiséget köszönthetünk, aki különböző szerepeken keresztül képes értelmezni saját pozícióját az építészetről és a városokról szóló kortárs vitában, saját tapasztalataiból kiindulva, amelyek egy olyan kontinensen merültek el, amely egyre inkább a kísérletezés és a javaslatok laboratóriumává válik az egész kortárs világ számára. Úgy vélem, hogy ez a valóságban való elmerülés a legjobb módja annak, hogy párbeszédet folytassunk a Hashim Sarkis által kurátorként rendezett 2021-es kiállítás által felvetett kérdésekkel."
– mondta el Roberto Cucitto a döntés kapcsán.
Lesley Lokko ghánai-skót származású építész, akadémikus, oktató és bestsellerszerző. 2020-ban alapította meg az African Futures Institute-ot Accra városában (Ghána), ami posztgraduális építészeti iskolaként és nyilvános rendezvények platformjaként működik. 2015-ben szintén az ő alapításával jött létre a Johannesburgi Egyetem Építészeti Mesteriskolája. Egyetemi oktatóként dolgozott az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Európa, Ausztrália és Afrika számos neves felsőoktatási intézményében.
Az építészeti edukáció terén végzett tevékenységéért 2020-ban elnyerte a RIBA Annie Spink Award for Excellence in Education kitüntetését, 2021-ben pedig az AR Ada Louise Huxtable Prize for Contributions to Architecture díját.
Az elmúlt 30 év során építészeti és irodalmi munkássága egyaránt a "faj", a kultúra és a tér összefüggéseit kutatta. 2004-ben kezdett el az építészet mellett irodalommal is foglalkozni, ekkor jelent meg első regénye Sundowners címmel. Legújabb, 13. regénye 2023-ban fog megjelenni, ami a The Lonely Hour címet viseli. Szakírói tevékenységének eredményeként 2000-ben jelent meg White Papers, Black Marks: Race, Space and Architecture című kötete a University of Minnesota Press gondozásában, emellett ő az alapítója és főszerkesztője a FOLIO: Journal of Contemporary African Architecture című folyóiratnak.
Lokko a kinevezésére reagálva elmondta:
"Egy új világrend van kialakulóban, a tudás előállításának és ellenőrzésének új központjaival. Ezzel együtt új közönség is létrejön, amely más narratívákra, más eszközökre és a tér, a forma és a hely más nyelveire éhes. Az emberemlékezet óta eltelt két legnehezebb és legmegosztóbb év után az építészeknek egyedülálló lehetőségük van arra, hogy megmutassák a világnak, mihez értenek a legjobban: olyan ambiciózus és kreatív ötleteket terjesszenek elő, amelyek segítenek egy igazságosabb és optimistább közös jövő elképzelésében. A világ legfiatalabb kontinenséről szólva szeretnék köszönetet mondani Cicutto elnök úrnak és a Velencei Biennále egész csapatának ezért a merész és bátor döntésért."
Forrás: www.labiennale.org
Szerk.: Hulesch Máté