Építész tervezõ: Fábiánkovits Ferenc
Mûemléki szakértõ: Dr. Winkler Gábor
A felújítás programjáról
Korábbi nevén Liszt Ferenc Művelődési Központ, mely önálló telken áll, a belváros műemléki környezetében. A telek szabálytalan négyszög, amit az épület alaprajzi kontúrja három oldalon követ, a főbejárat felől pedig előkert található. Összegezve elmondható, az intézmény a város legfrekventáltabb helyén van, közvetlen közterületi kapcsolatokkal: dél felől a Széchenyi térhez, nyugat felől a Petőfi térhez, észak felől a Liszt Ferenc utcához, valamint kelet felől az előkerten keresztül a Templom utcához.
A helyszín járművekkel, úgy városi, mint távolsági buszjáratokkal, továbbá személygépkocsival és gyalogosan is jól megközelíthető. A város nemzetközi közlekedési kapcsolata is jónak mondható, nemzetközi pályaudvara folytán, továbbá a határátkelőhöz közel fekvő osztrák repülőtér és az autósztráda adta lehetőségeivel. A parkolási lehetőségek a közterületeken megvannak, de hosszabb távon parkolóház építése kívánatos - a parkolási igényszint emelése érdekében.
Fő funkcionális egységek:
A bővítés alapvetően a meglévő termek megtartása mellett új, konferenciákra is alkalmas nagyterem létesítésére irányult. A megoldás: a három szinten található nagy területű előcsarnok közül a karzat szinti előcsarnokot és teraszát beépítették, így alakult ki két szinten a 800 férőhelyes nagyterem, melynek előcsarnoka az alatta lévő korábbi csarnok. A bővítés tehát, az épület tömegét tekintve, a lapos tető beépítésével és kismértékű épületbővítéssel történt, a meglévő párkány- és tetőmagasságok folytatásaként. Az eredeti épületmegjelenítés szándékából, a meglévő toldaléképület mint a tervezett bővítés a korabeli architecturához igazodva valósult meg.
A tervezett átalakítási munkálatok nem érintették - a földszint, pince és I. emelet egy részén korábban is működő játékkaszinó helyiségeit. A meglévő két terem, a Liszt és Petőfi terem lehetőség szerinti rekonstrukciója megtörtént a karzatok és burkolatok részleges helyreállításával, a teljes gépészet cseréjével. A tervezett bővítést - mely a konferencia terem (Széchenyi terem) kialakíthatósága végett vált szükségessé - tömegével, megjelenésével, valamint méreteivel és arányaival a környező adottságokhoz igazították.
Új, jelentősebb tartószerkezet az alábbi helyeken létesült:
Tetőterasz épült, valamint az előkertben feltárt római régészeti leletek bemutatására új Római terasz.
Funkcionális kialakítás szintenként
Pince:
Ezen a szinten volt az üzemen kívül helyezett kazánház. A meglévő válaszfalakat lebontották, és a nagy belmagasságú helyiségeket egy új vasbeton födémmel két szintre osztották. Az alsó szinten raktár, hulladék- és moslékgyűjtő van, valamint gépészeti helyiségek, melyek megközelíthetők felvonóval vagy lépcsőn keresztül. A felső pinceszinten, a volt könyvtári raktárak helyén vannak a játékkaszinó dolgozóit kiszolgáló helyiségek. A födémmegosztás során kialakult új szinten alakították ki a transzformátorházat, melyet az utcáról lehet megközelíteni. Ezen a szinten vannak a konyha egyes kiszolgáló helyiségei (raktár, tojásmosó, mélyhűtőkamra, húshűtő, földesáruraktár, zöldséghűtő és zöldség-előkészítő), továbbá az alsó pinceszinről felvezető lépcső további helyiségek (italhűtő, italraktár, iroda). Ezek előteréből rámpa vezet fel a -3,40 méteres szintre, ahol a konyhai személyzet öltözői találhatók. Az épület középső traktusában van a konyha, valamint a fekete- és fehér mosogató (konténermosóval). A volt játékterem és szalon helyén most söröző és étterem van, ahova a vendégek a földszintről, illetve az utca felől a korábban is meglévő lépcsőn keresztül juthatnak le. A lépcső mellett vannak az éttermi vendégek mosdói (férfi, női és mozgáskorlátozott).
Földszint:
A főbejáraton keresztül a fogadócsarnokba jutunk. A lépcső mellett van a kávézó galériával, a másik oldalon, a könyvtári raktár helyén női és férfi mosdók vanna kiegészítve egy vécével a mozgáskorlátozottak számára. A régi lépcsővel szemben új lépcső épült, mindkét lépcsőház orsóterében lifttel. A főbejárati forgóajtóval szemben van a recepció, s emögött a ruhatár.
A biliárdterem megszűnt, helyére építették a Kis Színház nevet viselő termet. A színészöltözők (vécével, zuhanyzóval) az I. emeleten vannak, ahova egy belső lépcsőn keresztül lehet felmenni. Ugyanezen lépcső vezet le a felső pinceszintre, ahol a közönség mosdói vannak. Nagyobb konferenciák alkalmával a terem étteremként működik - kiszolgálása a szomszédos melegítőkonyhából történik. A gazdasági és személyzeti bejáratok a Liszt Ferenc utcából nyílnak. A volt könyvtár helyén vannak a játékkaszinó termei.
I. emelet:
A liftgépház a meglévő lépcső melletti félszinten van, valamint a ruhatár feletti részen. Ezzel szemben, a földszinti társalgó felett épült a biztonsági szoba. A földszinti terem felett vannak a színészöltöző, melyeket a belső lépcsőn keresztül lehet megközelíteni.
II. emelet:
A Petőfi tér felőli öltözők, vécék változatlanok maradtak, a Petőfi terem színpad mögötti részén két új öltöző van zuhanyzóval, mosdóval. A Petőfi és a Liszt Ferenc teremben változott a belsőépítészeti kialakítás. A meglévő főlépcső melletti gépészeti helyiségből férfi mosdó-blokk lett, a presszó-kávézó egy részéből, valamint raktárhelyiségeiből pedig női mosdó-blokk. Az új női mosdó mellett műszaki helyiség van. A régi mosdók helyén tárgyalót és büfét alakítottak ki.
III. emelet:
A korábbi irodarészleget teljesen átépítették, itt van most az igazgatói blokk titkársággal, a gazdasági csoport és tárgyaló, női és férfi vécével és teakonyhával. A tárgyalóban van egyúttal a dolgozók dohányzó-pihenő tere is. A főlépcsők mellett létesült a liftgépház, valamint a termekhez kapcsolódó tolmácsfülkék.
IV. emelet:
A Petőfi tér felőli traktusban egy lakás volt, amiből irodákat alakítottak ki (ügyvezető, titkárság, rendezvényszervezők), a hozzá tartozó mosdóval és teakonyhával, a másik oldalon pedig három vendégszobát zuhanyzóval. A kamaraterem színpada felett új födém van, itt kapott helyet a személyzeti öltöző, valamint a szennyes- és tisztaruha raktár. Ezen a szinten is található két tárgyaló, valamint a női és férfi vécéblokk, ugyanolyan elrendezésben, mint a II. emeleten.
A korábbi előcsarnokban, a szellőző gépház falát hátratolva, a Templom utca felőli külső főfalat elbontva, valamint az új bővítményt kihasználva alakult ki a (konferencia) Széchenyi István terem. A terem a két főlépcső előtt található tolófalakkal teljesen lezárható. A terem hátsó részén, a műszaki helyiség mellett vannak a tolmácsfülkék.
V. emelet:
A szakköri foglalkoztatók helyén hét vendégszoba (zuhanyzóval, vécével) létesült, a Petőfi terem felett pedig három szekcióterem két-két tolmácsfülkével. A Liszt terem feletti részben, a meglévő vasbeton rácsostartók között öt szekcióterem található. A Széchenyi terem felett, a Templom utca felőli oldalon karzat van, az üléssorok mögött tolmácsfülkékkel. A vizesblokkok és az előadók azonos elrendezésűek, mint a IV. emeleten.
VI. emelet:
A személyzeti lépcsőn lehet feljutni a hatodik emeletre, ahol az egyik padlástér megmarad, a másikban vannak a klímagépek.
(Fábiánkovits Ferenc műszaki leírása alapján)
Fotók, tervlapok: Fábiánkovits Ferenc