Az újbudai Madárhegy területére beköltöző kisgyermekes családok igényeinek kielégítésére az önkormányzat egy bölcsődét, óvodát, gyerekorvosi rendelőt és játszóteret is magába foglaló gyermekligetet létesített, melynek tervezésével az Archikon építészeit bízták meg. Az épületek nagy üvegfelületekkel nyitnak a külső környezet felé, odabent mégis kuckós hangulat van, mintha csak a természetben bújnánk meg valahol.
Az újbudai hegyvidék déli részén, egy szocialista paneles és egy mai ingatlanfejlesztői lakótelep között elterülő Madárhegy az utóbbi tíz évben épült be, elsősorban kisebb kertes társasházakkal. Az új beköltözők között sok gyermekes család van, így jelentős igény volt a gyermekintézményekre. Az Önkormányzat ezt felismerve bölcsődét, óvodát, gyerekorvosi rendelőt és nyilvános játszóteret is magába foglaló fejlesztést irányzott elő. Az építészek és tájépítészek a tervezés során szerették volna megidézni a telek eredeti ligetes hangulatát. Így született meg a "gyermekliget".
A telket az épületek tömegei funkcionális udvarokra osztják, így különítve el egymástól a különböző rendeltetésű területeket: a bölcsőde és az óvoda udvarait, a játszóteret vagy a pihenőkertet. A gyerekek tájékozódását segíti, hogy a házak kiugró emeleti tömegei formájukban és mázaskerámia-burkolatuk színében is eltérnek egymástól. Mindez gyerekszemmel is jól érzékelhető különbséget hoz létre a funkcionális egységek között.
Az épületek nagy üvegfelületeket kaptak, ezzel elősegítve az átláthatóságot és a külső környezettel való aktív kapcsolatot. Odabent mégis kuckós hangulat van, mintha csak a természetben bújnánk meg valahol. Ezt erősíti a belső térben és szerkezetben használt természetes anyagok dominanciája is: fa és kerámia burkolatok, fa nyílászárók, fabútorok, a vastag, jó hőszigetelő értékű kerámia falazatok és itt-ott előbukkanó fa fedélszerkezetek. Kis ökológiai lábnyom, innovatív megoldások, méhlegelő – egy épület is nevelhet a környezettudatosságra.
A program részét képezte egy közösségi tér létrehozása is, melyet az óvoda előcsarnokaként is szolgáló kétszintes faszerkezet jelöl ki. Az óvodai funkció a szokásos fejlesztőszobák mellett kiegészül még tankonyhával, műteremmel és sószobával is. E terek tovább növelik a gyerekek és pedagógusok komfortérzetét, és színesebbé teszik a gyerekek mindennapjait.
Archikon Architects
Szerk.: Hulesch Máté