A kurátorok kifejezett szándéka, hogy megmutassák a dizájn sokszínűségét, üdítő frissességét, ezért stílustól és alkotói látásmódtól függetlenül válogattak minőségi, sok esetben példaértékű munkákat. A kiállítás szándékoltan széles spektrumról válogatott: low-budget alkotások, sorozatgyártott termékek, kisszériás darabok és egyedi alkotások láthatók, amelyek között autonóm, illetve gyártói megrendelésre készült darabok egyaránt helyet kaptak. A meghívott kiállítók eddig hazánkból és a visegrádi országokból kerültek ki, de idén a tárlat nyitott a skandináv és balti térség felé is. A fiatal és középgenerációs tervezők között számos hazai és nemzetközi díjat nyert alkotó szerepel, a kiállítás magas színvonalát mutatja, hogy olyan nemzetközi "design-sztárok" is elfogadták a felkérést, mint a cseh Helena Darbujanova, a dán Cecile Manz, a finn Hanna Särökaari vagy éppen a lengyel Dorota Koziara és Tomek Rygalik.
A kiállítás Magyarországon egyedülálló módon független szakmai összefogás eredményeként – Szigeti Szilvia és Radnóti Tamás dizájnerek művészeti vezetésével – valósul meg. A projekt fő támogatója a Visegrád Fund volt, de az egyes országok kulturális intézményeinek hozzáadott munkája nélkül nem jöhetett volna létre a tárlat. A szervezők és a résztvevők hosszú évek óta azon dolgoznak, hogy a kiállítás a régió egyik legrangosabb független szakmai fórumává váljon, és alapot teremtsen a szakmai párbeszédre, közös nemzetközi projektek, kiállítások szervezésére, ugyanakkor a téma iránt érdeklődő nagyközönséget is megismertessék a hazai, a régiós, a balti és skandináv országok legfigyelemreméltóbb tehetségeivel.
A kurátorok két nagy részre osztották a kiállítást: a bejárattól balra fekvő teremben a külföldi tervezők munkáit láthatjuk, jobbra pedig a magyar tárgyakat. Utóbbi részen felvonulnak a hazai tárgytervezés nagyjai mellett a Budapesti Metropolitan Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Nyugat Magyarországi Egyetem hallgatóinak munkái is, illetve néhány, a képzőművészet és a design határát feszegető alkotás is. Különálló egységként látható a hazai gyártók és textiltervező együttműködésében megvalósult projekt, a Texhibition - ennek keretében öt hazai textilgyár vállalta, hogy kedvező, megengedhető áron legyártja közel húsz tervező munkáját.
A nyitást követő napon, április elsején kerül sor a Professional expo-day Design Without Borders névre keresztelt szakmai napra, amelyen hazai és külföldi tervezők, illetve a FISE (Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület) mellett egy igazi nagyágyú, a Lodzi Design Fesztivál, Európa egyik legdinamikusabban fejlődő befektetők garmadáját vonzó szakmai rendezvénysorozata is bemutatkozik. A korábbi évek hagyományát folytatva a kiállítást ebben ez évben is szakmai és társművészeti programok, tárlatvezetések sora egészíti ki.
Az eseményhez kapcsolódóan idén is sor került a Határtalan Design Díj átadására. Az elismerés célja, hogy felhívja a figyelmet a designban rejlő potenciálra, a mecenatúra jelentőségére – különös tekintettel a Visegrádi Négyek országaira. Célja többek között az, hogy segítse a tervezők és megrendelők egymásra találást, a kapcsolatok építését. A zsűri három tervezőnek ítéli oda az elismerést, amelyhez a CIG Pannónia Biztosítók ajánlottak fel jelentős támogatást. Az idei év újdonsága a Lodzi Design Fesztivál díja, amely feltörekvő tehetségek bemutatását célozza a lengyelországi fesztiválon.
forrás: sajtótájékoztató
12. madeinhungary + 5. MeeD, Határtalan Design kiállítás
Időpont: 2017.03.31 – 05.07.
Helyszín: Új Budapest Galéria, 1093 Budapest, Fővám tér 11–12. (Bálna)
Megnyitó és a Határtalan Design Díjak átadója: 2017. március 31. 18:00