Technológia

Magastető lenullázva

2017.09.12. 12:14

Jövő év elejétől már csak közel nulla energiaigényű középületeket lehet átadni, és további három év múlva ez már minden épületre vonatozni fog. Célszerű ezért már most a jövő követelményei szerint tervezni és kivitelezni. Mit jelent ez a tetőtérbeépítések térelhatároló szerkezetei esetében? Milyen kivitelezési lehetőségek léteznek? Az Austrotherm a Manzárd Grafit® termékével kínál megoldást a magastetők szarufák feletti hőszigetelésére.

Épületeink hőszigetelése egyre hatékonyabb. Magastetők esetében a gyengébb értékekkel rendelkező anyagok szükséges vastagsága már ma is meghaladja a 15 cm-t, így a fent említett korszerű hőszigetelési előírásoknak még akkor sem tudnánk megfelelni, ha a teljes szarufamagasságot kitöltjük hőszigeteléssel. A fokozott energiatakarékossági és komfort igényeknek kétféleképpen tehetünk eleget. A szarufák alsó síkja alá helyezett kiegészítő hőszigetelés ugyan jól szolgálja az energiatakarékosságot, de mellé kapjuk azt is, hogy jelentősen csökken a tetőtér használati értéke a beszűkült tér miatt, és csökken az ingatlan értéke is a kisebb hasznos alapterület miatt. Ilyen esetekben a jó megoldást a szarufák feletti hőszigetelés jelenti.

Ezekben a szerkezetekben viszont jelentős terhelés éri a hőszigetelést, így a könnyű szálas anyagok itt nem alkalmazhatók. Jól használható viszont a nagy szilárdságú, méretpontos, csap-hornyos élképzésű Austrotherm Manzárd Grafit®. Az EPS 200 anyagminőségű grafit adalékos expandált polisztirolhab a tetőfedés önsúlyát és a meteorológiai terheket (szél- és hóteher) hosszú távon, megbízhatóan viseli úgy, hogy sem a szilárdsági jellemzője, sem - a másodlagos vízelvezető héjazatnak (alátétfóliának) is köszönhetően - a hőszigetelő képessége nem változik az idők folyamán. Az anyag kellően szilárd ahhoz, hogy rajta keresztül a megfelelő, 75/50 mm méretű ellenlécet korrózióálló rögzítőelem használatával a szarufákhoz lehessen erősíteni. A vasbeton szerkezetű magastető („koporsófödém”) esetében további előnyöket biztosít a ferde födémlemez külső oldalán elhelyezett Austrotherm Manzárd Grafit®. Ilyenkor a külső oldali hőszigetelés fokozza a nagy hőtároló képességű vasbetonfödém kiváló hőcsillapítását, ami különösen a nyári, kánikulai időszakokban biztosít kellemes közérzetet a tetőtérben.



A szarufák feletti hőszigetelés kiküszöböli a korábbi megoldások jelentős problémáját, a hőhidasságot. Az ácsszerkezetű tetőknél a hőszigetelés illetve a faszerkezet vonalában számottevő a hőszigetelési különbség, amit a szarufák és a hőszigetelés közötti illesztési hézagok által okozott hőveszteség még fokozni is képes. Szarufák fölötti szigetelésnél ezzel nem kell számolnunk, a felületfolytonosan elhelyezett szigetelőanyag a tető minden pontján biztosítja a kellően alacsony hőveszteséget.

Szarufák feletti hőszigetelés estén a legtöbb kérdés a rögzítés méretezésével kapcsolatban merül fel. Ezt részletesen bemutatjuk az alábbi QR kód segítségével letölthető alkalmazástechnikai segédletben. Ugyancsak gyakori kérés az ilyen tetők páratechnikai viselkedése. Mint egyszeres kiszellőztetésű tetőszerkezet fontos, hogy az egyes rétegek diffúziós ellenállása belülről kifelé haladva folyamatosan csökkenjen. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy normál belső légállapotot feltételezve (+22° C és 65% relatív nedvességtartalom) a belső oldalon használt pára- és légzáró fólia diffúziós egyenértékű légréteg-vastagsági értékének (sd) 2 m-nél nagyobbnak kell lennie, míg a közvetlenül a hőszigetelésre fektetett külső oldali alátéthéjazatnak ún. lélegző tetőfóliának kell lennie, (sd ≤ 0,3 m). Minden más egyéb légállapot vagy anyaghasználat esetén egyedi páratechnikai méretezés szükséges.

A szarufák feletti hőszigetelés előnyei:

• hőhídmentes tetőszerkezet
• a hőszigetelés vastagsága nem függ a szarufamérettől
• esztétikus, látszó faszerkezet
• nagyobb hasznos tetőtér

Austrotherm