Épülettervek/Középület

Magyar Nemzeti Múzeum pályázat – megvételben részesült: Csatai és Társa Bt.

2010.06.21. 07:50

Részletesen bemutatjuk a Csatai és Társa Bt. által készített, megvételben részesült pályaművet.

A Bíráló Bizottság részletes véleménye:
 
A pályamű a Pollack-féle épület szerkezeteihez minimálisan nyúl, mégis a múzeumi útvonal karakteres megváltoztatására tesz javaslatot az emeleti folyosók bevonásával. Ez a változtatás érdekes többlettereket hozhat létre, bár ideiglenes eszközökkel is megvalósítható.

 


 


A főbejárat jelentőségét megtartja azzal, hogy eredeti helyén meghagyja, kiegészítésképpen kétoldalt ad akadálymentes bejáratot, de ezeket ne hangsúlyozza. Az észak-déli tengely átjárhatóságát megadja, ehhez az udvarokat a főpárkány felett két ívelt üvegtetővel fedi. Az udvarokat rendezvénytérként, ideiglenes kiállítótérként egyben tervezi hasznosítani, az udvarok használaton kívüli „ürességét” néhány betelepített fa próbálja oldani. Az üvegtető árnyékolását a karakteres árnyékhatás miatt meg kell oldani.

 

 

 

A program által kért terepszint alatti bővítményeket a nyugati oldalra, a szobor alá és a főlépcső mellé helyezi, kétoldali rámpával a szomszédos mellékutcák felé. Ennek köszönhető, hogy a kert többi része megmaradhat, illetve szabadon alakítható, csak a főlépcső melletti két kertrész marad fák nélkül. Ez a megoldás az épületet Múzeum körút felől láthatóvá teszi, emiatt a fák kivágása ellenére elfogadható. A rámpák a főhomlokzat látványát nem zavarják.

 

 

 

Funkcionálisan tiszta, a régi épület szellemiségét és a kert egységét tiszteletben tartó megoldás. Újabb favizsgálattal döntené el a fakivágások szükségességét – ez elfogadható. Vizes játszótér a nagy fák alá kerül –a terület ilyen megoldásra nem alkalmas.

A Bíráló Bizottság a pályaművet a terepszint alatti bővítmények koncepciója és a meglévő épületre tett megfontolandó javaslatai miatt a kiírónak rangsorolás nélküli megvételre ajánlotta.


A szerzők koncepciója:

A Magyar Nemzeti Múzeum-ot úgy fejlesztenénk, emelnénk a mai kor muzeológiai, -technológiai szintjére, hogy az a későbbi fejlesztéseket, a fejlődést is elősegítse. Az épületet tiszteletben tartva igyekeztünk a külső megjelenéshez minél kevésbé “hozzányúlva” fejleszteni, az építmény különleges státusza, emblematikus mivolta miatt a legkevesebb beavatkozást ejtve a történelmi karakteren... Az épület struktúrájához és a történetiséghez igazodva alakítottuk ki a múzeumparkot, az értékes növényállomány megőrzésével, fokozottan figyelve a gyerekekre és az akadálymentes közlekedésre.

 

 

 

Ezen vezérelveket szem előtt tartva készítettük pályaművünket, melyet a bírálóbizottság megvételben részesített.

 


vezető tervező: ifj. Csatai László

építész munkatársak: Borka Andrea, Hoffecker Ákos, Kósa Balázs, Lőke Ferenc, Németh István, Szalay Mátyás