Közélet, hírek

Magyar siker a GranitiFiandre nemzetközi tervpályázatán

2010.12.09. 10:39

Bereczki Sándor és Mészáros Gabriella terve 2. helyezést ért el az olasz GranitiFiandre cég nemzetközi pályázatán, amelyben az új fejlesztésű, active típusú, titán-dioxid bevonatú burkolólapok budapesti aluljárókban történő alkalmazásának  lehetőségét vázolták fel.

Az olaszországi GranitiFiandre kerámiaburkolat-gyártó vállalat nemzetközi tervpályázatot hirdetett ez év májusában, melynek témája az új fejlesztésű környezetbarát termékének alkalmazása. Pályázni lehetett konkrét tervek bemutatásával, illetve keresték azon felhasználási területeket, ahol a technológia a legnagyobb hatékonysággal alkalmazható.

 

 

 

Tervezőcsapatunk javaslata konkrét helyszínre vonatkozott, de nem konkrét tervezési faladatra épült: a környezetbarát anyag aluljárókban történő hatékony alkalmazására hívtuk fel a kiírók figyelmét. A technológiai újítás lényege, hogy a gyártó új "ACTIVE" típusú burkolólapjait titánium-dioxid réteggel vonja be, mely fény hatására a környezetében lévő a baktériumokat hatékonyan pusztítja és jelentősen csökkenti a légszennyezést is.

Elképzelésünket a budapesti Baross téri aluljáró egyik ágának lehetséges felújításán keresztül mutattuk be. A pályázatra benyújtott "ACTIVE-ot minden aluljáróba" szlogenű pályamunkánk 2. helyezést ért el a világ minden részéről érkezett közel 100 pályázat közül.

A döntőbizottság a következők szerint végezte értékelését:

  • a terv építészeti összetétele;
  • eredetiség az anyaghasználatban: burkolatkiosztás és felületek alkalmazása;
  • environmental-friendly anyagok, azaz Active Clean Air & Antibacterial CeramicTM alkalmazásának módja;
  • az anyagkiírás pontossága, azaz az Active Clean Air & Antibacterial CeramicTM specifikációban a kiválasztott anyag mérete, színe és mennyisége.  


Az alábbiakban pályázathoz benyújtott, eredetileg angol nyelvű műleírást ismertetjük - a szöveg kissé rövidítve a tervlapokon is szerepel:

"Pályázatunkkal szeretnénk felhívni a figyelmét minden városvezetőnek, várostervezőnek valamint döntéshozónak, hogy van lehetőség “egy jobb életre”. Ösztönzőleg kívánunk hatni, hogy ne csak a megszokott anyagokat alkalmazzák, hanem nyitottak legyenek az újra, a különlegesre. Irányadó projektek megvalósításával hatásos eredményeket érhetünk el az egyén közvetlen környezetéért való felelősség vállalásában, életterének megbecsülésében.

 

 

 

A Fiandre legújabb termékével az “Active Clean Air & Antibacterial Ceramic TM” környezetbarát anyagával egy olyan anyag került a tervezők látókörébe, mely hatékonyan részt vesz a nagyvárosok szennyezettségének mérséklésében.

A mai felgyorsult világban az emberek életének jelentős részét az utazás teszi ki, ezért egyre nagyobb az igény, hogy ezt méltó és tiszta környezetben tehessék.

A világ nagyvárosaiba számtalan eszközzel könnyűszerrel eljuthatunk, de a helyi közlekedés, gyalogos forgalom már minden turistának, üzletembernek komolyabb odafigyelést igényel. A többszintű közlekedés a gyalogos embert sok helyen a terepszint alá kényszeríti, és ahogy a világban sok helyen, Magyarországon is nagy problémát jelent ezeknek az aluljáróknak a megfelelő komfortérzet (tisztaság) biztosítása. Pályázatunkban ennek a problémának a megoldására kínálunk lehetőséget.

Budapest aluljáróiból egyet kiemelve szeretnénk szemléltetni a jelenlegi rossz helyzetet és az ezen új termékkel létrehozható tiszta, kellemes környezetet.

A bemutatott terület a budapesti Baross tér egy kivitelezés előtt álló hotelje és a főváros egyik legforgalmasabb vasútállomásának összekötő útja.

A járókelő zömmel - a hatalmas gépkocsi és buszforgalom miatt - az aluljárókba szorult, ahol a közlekedés mellett ehet, ihat, telefonálhat, továbbá itt veszi meg a jegyét az utazáshoz és innen jut el a várost átszelő metróvonalakig – és minden tevékenysége tapintással jár.

Úgy gondoltuk, hogy a világban szerte hordozott kórokozók terjedését ezzel az új termékkel jelentősen fékezni lehet.

A pályázatunkban szereplő hotel egy aktuális projekt, melyben a vizes helyiségek és a fogadótér burkolásánál Fiandre termékek alkalmazását ajánljuk. Mindamellett az aluljárókkal egy olyan példát mutatunk be a felhasználási területek számos lehetősége közül, mely volumenénél fogva – még budapesti léptékkel mérve is - jelentős felhasználási terület lehet.

A tervben a falakon helyeztük el a titánium-dioxid bevonatú burkolatot. A termék kopásállósága nem tudja teljesíteni egy nagyváros közlekedési igénybevételét, de a padlóburkolatban is megjelenik az ACTIVE anyag a fizikai hatásoknak kevésbé, de a szennyeződéseknek annál inkább kitett sarkokban, hajlatokban.

Az aluljáró és a falak megvilágítása a faltól 30-re elhúzva a padlóban történik, ezt a 30 cm széles falsarok-sávot aktív védelemmel látjuk el.

Szeretnénk minden padot és pultot ezzel a termékkel burkolni, hogy minden érintkezés, tapintás már egy tisztább, biztonságosabb jövő felé mutasson.

Az aluljáróban az információs rendszer kialakításához is a környezettudatos aktív anyagot kívánjuk felhasználni. A gyártó kiváló technológiával rendelkezik, így az utastájékoztatáshoz szükséges piktogramok kivágása nem okoz problémát. A mennyezetre helyezett ún. „light shape” technológiával készült információs rendszert annak megvilágítása folyamatosan aktiválja a kórokozók ellen, így a levegő méginkább megtisztulhat.

A hotelben a recepció fal és pult burkolataként is ezt a rendszert terveztük, mert ezt megérinti minden oda érkező vendég és ott dolgozó munkatárs.

 

 

 

A burkolatkiosztás tervezésénél szabályos rendszerben ismétlődő modult használtunk. A környezettudatosság jegyében a minta kialakításában törekedtünk arra, hogy a lehető legkevesebb hulladék keletkezzen, pl. a függőleges irányú mintázat minden esetben egy olyan kettévágott lap, melynek mindkét felét beépítjük.

A kör alakú díszítőelemeket szintén a gyártóval vágatnák le, így a vágásából adódó hulladékot újrafelhasználás céljából a gyártásba közvetlenül visszaforgatja.

Az aluljáró barátságosabb hangulatáért egy természet-közeli zöld színt csempésztünk a lapkiosztásba, melyet a Tinte Unite Verde St Nicolaus zöld lapjából oldottunk meg. Ezt a terméket már nem gyártja a Fiandre, de a raktárkészletükben még fellelhető, így elősegítjük az elfekvő készletek felhasználását is.

Az aluljáró megvilágítását, mely a burkolat megfelelő működéséhez elengedhetetlenül szükséges UV-A sugárzást adja, nagy körül tekintéssel kellett kiválasztani.

Az aszimmetrikus tükrű lámpatestek folyamatos sávban, a padlóban, 30 cm-re a faltól kerülnek elhelyezésre. Fényhatása a kanyargó csőszerű aluljáróban a hatékonyság mellett egyedülálló megvilágítást is eredményez. A fény direkt módon a falat súrolja és a fehérre festett mennyezetről indirekt módon visszaverődve a közlekedéshez megfelelő világosságot biztosít.

A kiválasztott lámpatípus Targetti Exterieur Mercure Asymmetric Optic, a beépített fényforrás meleg fehér színű, 24W teljesítményű kompakt fénycső, melynek jelentős az UV-A kisugárzása, ami az AKTIV bevonatot működteti.

Projektünk témája Budapesten és a világ összes aluljárójában aktuális problémának számít, amelynek megoldása a FIANDRE AKTÍV burkolatával már kezünkben van.

Mészáros Gabriella, Bereczki Sándor


Nemzetközi tervpályázat: „AKTÍVOT minden aluljáróba”
vezető tervezők: Bereczki Sándor, Mészáros Gabriella
építész munkatársak: Éberling Dalma, Turzai-Rott Nóra
3D grafikus: Mojzes Péter
generáltervező: AVS Építészeti és Computer Grafikai Kft.
tervezés éve: 2010. augusztus
Felhasznált anyagok:

- ACTIVE FIANDRE WHITE GROUND

60x60
60x30
PFAP3260
PFAP3236
- ACTIVE FIANDRE SILVER GROUND

120x60
60x30
PFAP346
PFAP3436
- ACTIVE FIANDRE PIETRA SERENA

120x60

ASA4264
- FIANDRE TINTE UNIT VERDE ST NICOLAUS60x30P17036
- FIANDRE CREMA MARFIL SELECT

120x60
60x30
MA21064
MA21036