Közélet, hírek

Magyar tájépítészek az ASLA AWARDS díjazottjai

2009.05.11. 05:43

A Millenáris Park tervét társszerzőként jegyző két fiatal magyar tájépítész Itt áll! című utcaművészeti projektjükkel kiérdemelték az Amerikai Tájépítész Szövetség 2009-es szakmai díját kommunikáció kategóriában.

Az ASLA (American Society of Landscape Architects – Amerikai Tájépítész Szövetség) évente oszt ki a gyakorló szakma és a diplomázók számára díjakat általános dizájn, lakóterületi dizájn, elemzés- tervezés, kommunikáció és kutatás kategóriákban. Az idei zsűrizésre közel 600 pályamű érkezett be a világ számos országából. A jelentkezők számát tekintve 2009 volt az eddigi legnagyobb megmérettetés.

A kilenc tagú szakmai zsűri 49 pályaművet választott ki díjazásra a gyakorló szakma által beküldött pályaművek közül. Az eredményt május 5-én, Washingtonban hirdették ki. Kommunikáció kategóriában egyedüli magyarként a díjat Tihanyi Dominika és Lendvai Gábor tájépítészek közös munkája, a Nyugati téri aluljáróban, illetve Szegeden és Győrben kihelyezett interaktív orthofotó játék kapta meg.

 

 

 

A játék egy „a szabadtérben megjelenő, interakcióra invitáló művészet, melynek feladata lehet olyan konstruált szituációk létrehozása, amelyek mentén kibonthatóak az ad-hoc közösségeket generáló térélmények”. A két tájépítész ennek érdekében készítette el Itt áll! című köztéri művészeti projektjét.

 

 

 

„Az orthofotó ’játék’ valójában egy kísérlet. Segítségével lemodellezünk egy olyan légkört, mely leképezi azt az állapotot, amikor a tér minőségi tágulása által a mindennapi lét pozitív töltettel társul. Maga az orthofotó egy olyan segédeszközként értelmezhető, mely idegenek közt kommunikációt indukálva egy befogadó társadalmi légkört generál. Valójában ez a kialakított légkör maga a művészet. Az emberek ebben a szituációban segítenek egymásnak céljaik elérésében: együtt keresik és jelölik meg matricákkal otthonukat, iskoláikat, kedvenc helyeiket, csodálják és fedezik fel városukat.

A projekt játékossága által éri el azt a célkitűzését, hogy a járókelők mindennapjaikból egy pár percre kiszakadva gyermeki énjüket újratapasztalva feledkezzenek meg önmagukról. Ebben a konstruált szituációban olyan felszabadult, otthonos légkör alakul ki, mely leképezi azt a városi hangulatot, mely a nyitott és befogadó társadalom térbeli levetülése.” – jellemzik munkájukat az alkotók, akik a díj kapcsán köszönetet mondtak a projektjüket befogadó városoknak.

A díjazottak művei az év folyamán publikálásra kerülnek a Landscape Architecture magazinban és számos más nemzetközi partner magazinban, valamint részt vesznek a 2009. szeptember 18-21. között megrendezésre kerülő chicagói EXPO-n.

Bardóczi Sándor