Épületek/Középület

Mariánum – Tündérkert közösségi ház Szovátán

2016.06.01. 14:15

A Boldogasszony Iskolanővérek megbízásából a Portaterv Kft. (Magyarország) és a Kvader Design Srl. (Románia) konzorciuma készítette a Szovátán megvalósult Mariánum Ház építészeti terveit. Tervezők: Callmeyer László (vezető építész tervező) és Kiss Szilárd (generáltervező).építészmérnökök tervei alapján.

A tervezett épület a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar számára épült, amely több mint 250 gyermeknek ad majd lehetőséget aktív muzsikálásra. A kórus tagjai Szovátáról, és a Felső‐Nyárádmente hét falujából gyülekeznek majd ide, hogy fejleszthessék tudásukat. Az iskolarendszeren kívüli komplex zenei műhely Kodály szellemiségében oktatja majd zenére a gyermekeket, de ezen kívül helyet kapott még az épületben a Kodály Zoltán Népfőiskola és
az Erdélyi Tündérkert Alapítvány is. 

Az alapítók elképzelése szerint, az intézmény otthont fog majd adni a régió zenei kulturális életének is, hiszen erre most nincs megfelelő épület Erdélyben, de a zenetanárok oktatására, zenei fesztiválok rendezésére is alkalmasnak kell majd lennie, valamint szállást is kell biztosítania a messzebbről ide érkező tanítványoknak, pedagógusok és vendégeknek.

Kodály Zoltán zenei öröksége, és a helyszín építészeti hagyományaihoz leginkább a nagy erdélyi építész, Kós Károly szellemisége által ihletett építészeti formanyelv adhat méltó keretet, a tervezett épület erre az örökségre épít. „Ami zenében Kodály Zoltán, az az építészetben Kós Károly” ‐ mondja Callmeyer László építész, aki úgy formálta meg az épületet, hogy az jelképe is lehessen a helyi közösség nemzeti hagyományainak.

A közösségi ház Szováta külterületén, egy csodálatos panorámájú dombtetőn létesül, amelynek adottságai kiválóak egy ilyen jelentős intézmény számára, amelyről kiváló kilátás nyílik a környező hegyekre, és az általuk közrezárt Szovátai‐medencére. Az inspiratív környezet tágabb horizontot nyit majd az itt nevelkedő gyermekek számára, és feltehetően erősíti fogja a Nyárád‐menti települések közösségi életet is.

A telek magaslati pontja alkalmas szabadtéri rendezvényekre is, ezért az épület fő tömegét alkotó, mintegy 100 m2‐es zenei rendezvényterem is erre pontra szerveződik, szélesre nyitható ajtókkal a szabad tér és a kilátás felé.

Az épület teljes hasznos területe (pince+földszint+tetőtér): 350 m2. Az épület földszintjén helyezkedik el a fogadó tér, a nagyterem, az iskolanővérek szálláshelyei, a konyha és az ebédlő. A pinceszintre csak a fűtés‐ és a melegvíz előállításának berendezései kerültek, míg a padlástérben kapott helyet a gyermekek ellátását biztosító helyiségek, az oktató‐ és vendégszobák valamint a könyvtár. A földszinti nagyteremben kb. 80 fő fér el.

Az épület hagyományos szerkezetekkel készült, egyszerű cserépfedéssel, látszó
faszerkezetekkel, fehérre vakolt felületekkel, a lábazaton kőburkolattal. Az épület homlokzatán kialakított fadíszítések a szovátai építészet jellegzetes jegyeit idézik.