Xiaonan Li diplomatervében Székesfehérvár egy rozsdaövezetének revitalizálásával foglalkozott. A javasolt beavatkozás célja, hogy a terület ipari múltjára építve a helyiek és turisták számára is vonzó közteret hozzon létre.
A Székesfehérváron található projekt célja, hogy a város szívében olyan dinamikus közteret hozzon létre, amely a turisták és a helyi lakosok számára egyaránt vonzó. A terv holisztikus megközelítése szem előtt tartja a regionalizmust, az emberközpontúságot, a geológiai adottságokat és a helyspecifikus követelményeket. A meglévő közterek és középületek, például múzeumok és könyvtárak ellenére továbbra is fennáll a kültéri és beltéri terek elkülönítése miatti szakadék, ami akadályozza a középületek és a városi környezet könnyű átjárhatóságát.
A főutca felől a látogatók egy kolosszális, az iparosodás korát idéző, csövek alkotta kapun keresztül érkeznek meg, amely egyszerre magával ragad és alagútszerű élményt nyújt. Ez a szál a továbbiakban az organikus formák alkalmazásával szövődik bele a tervezésbe. Az eredeti olajtartály által inspirált, egyedi, négy lépcsőn megközelíthető bejárattal rendelkező "Party Courtyard" koncepció a régi ipari emlékek megőrzésére törekszik, miközben egy új "zöld sziget" bevezetésével kívánja újjáéleszteni a helyszínt. A projekt a helyszín három sarkalatos eleméből merít ihletet: kémény, cső és víz.
Székesfehérvár településfejlesztési tervéhez igazodva – amely a városi turizmust és a gazdasági revitalizációt egyaránt kiemeli – a projekt rávilágít annak fontosságára, hogy a helyi lakosok, kutatók és diákok számára többfunkciós közösségi terek jöjjenek létre a tanulás, a pihenés és az egymással való együttműködés érdekében.
A beavatkozás három rétegben bontakozik ki: egyszerű zöldterületek, félnyilvános kert és betonfelületek. A keleti kultúra Yin és Yang filozófiájában gyökerező design harmonikusan ötvözi az áttetsző tereket a tömör, kéményekre emlékeztető falakkal. Ezeken a tömör zónákon belül a stratégiailag elhelyezett, tényleges zöldterületek biztosítják a természetes fényt, valamint funkcionális zónákat határoznak meg a különböző tevékenységek számára.
Xiaonan Li