Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Megaberuházás a hamburgi kikötőben, Egeraat-módra

2012.01.25. 15:45

Van, ahol a válság ellenére is töretlenül zajlik az ingatlanfejlesztés, ráadásul nem is akármilyen léptékben és sűrűségben. Hamburg kikötői negyedében a közelmúltban nyílt meg az Eric van Egeraat holland sztárépítész irodája által tervezett komplexum, a Sumatrakontor. A vegyes funkciójú épületegyüttes kereskedelmi, irodai, szállodai és lakófunkciókat fogad be, megjelenésével pedig a környező kikötői negyed vörös téglás építészeti világát értelmezi újra.

Átadták Hamburg kikötői negyedében az Erick van Egeraat holland építész tervei alapján megvalósult Sumatrakontor többfunkciós komplexumot. A 9680 m2-es telken elhelyezkedő, 37.000 m2 alapterületű, kilenc emeletes épületegyüttes különféle belvárosi funkciókat fogad be; helyet kapott itt többek között egy ötcsillagos hotel, irodák, konferenciatermek, üzletek és egy 445 férőhelyes mélygarázs. A rugalmas szerkesztésnek köszönhetően az iroda-, és a konferenciaterek egységei 400-4000 m2 között variálhatók, összesen 17800 m2-en. A fejlesztők 81 db, 43-155 m2 közötti lakást is kialakítottak, összesen 7660 m2 alapterületen. Az alsó szinteken található üzletek egész nap élénkítik a környék forgalmát - ezek a földszinten mintegy 4700 m2-t foglalnak el.

 

 

 

Erick van Egeraat koncepciójában a Speicherstadt kikötői negyed hagyományos vörös téglás épületeit kortárs módon idézi meg. A hatalmas tömb négy fő részre szakad fel, amelyet az üveg, az alumínium és a vörös kő homlokzatburkolatok eltérő aránya és kezelése hangsúlyoz. Ezzel szemben a belső udvar világa Hamburg városközpontjának fehérre vakolt homlokzatait idézi. Az épület különlegessége, hogy a külső falak 5,5º-ot dőlnek kifelé. A déli sarkon függönyszerűen felnyíló üveg hasíték jelzi a főbejáratot, amely mögött a ház teljes magasságát átfogó foyer található. A homlokzatok a vertikális közlekedőmagokat rejtő kisebb üveg-csíkok mentén „hasadnak fel”. A lépcsőházakban természetes kőburkolat, a lakásokban különféle nemes fákból készült padlóburkolatok találhatók.

 

 

 

A városi tengerpart meglévő hangulatát kortárs módon akartam megragadni és kifejezni, ezért a Sumatrakontor megjelenésében és funkcióiban egyaránt több esztétikai és anyagi minőséget kellett kombinálnom. Így az épület valóban a város aktivitásának kifejezőjévé válik” - mondta Erick van Egeraat.

Míg az eredeti rendezési terv a Hafencity fejlesztését különálló épülettömbök telepítésével képzelte el, Egeraat elképzelése újításnak számít. Bár a Sumatrakontor felülemelkedik a rendezési tervben lefektetett beépítési szabályokon, tág teret hagy a különféle értelmezéseknek. Az északi homlokzat egyik hasítéka mögött egy kisebb térség tárul fel, amelyen keresztül elérhető a tágas belső udvar. Ez a térség rejti az itt lakók kertjeit - mindez különlegesnek hat egy olyan városrészben, ahol szinte minden felület kővel burkolt.

 

 

 

Városi léptékben a Sumatrakontor tömbjei közötti félnyilvános terek várhatóan serkentik a társadalmi életet, az építészeti megjelenés pedig erőteljesen Hamburghoz kötődik. Erick van Egeraat tökéletes példát nyújtott a 2007-ben megindult hamburgi fejlesztés, az Überseequartier számára: sikerült úgy összekötni a belvárost az újjáélesztett vízparttal, hogy ez a negyed az új és dinamikus, 21. századi város szerves részévé válhasson.

A Sumatrakontor az ING Real Estate Investment Management, a holland SNS Property Finance, valamint a Gross+Partners nevéhez fűződő fejlesztés; utóbbit a közelmúltban vásárolta fel a Pramerica ingatlanfejlesztő társaság. Az építkezés 2009-ben kezdődött, a komplexumot 2011-ben fejezték be és adták át.

 

 

 

Az építőanyagok kiválasztásánál fokozottan ügyeltek az alacsony beépített energiatartalomra, a tartósságra és a kellemes belső klíma megteremtésére. A projektet a fenntartható tervezésért a Német Fenntartható Építés Egyesülete (DGNB) ezüst fokozatúra minősítette, ami egyenértékű a LEED arany minősítésével.

fordította: Garai Péter

Kapcsolódó oldalak:


Sumatrakontor honlapja