Design/Formatervezés

Meghökkentő betontárgyak a FUGA kiállításán

2011.06.28. 08:09

Június 24-én, a Múzeumok Éjszakáján nyílt meg a FUGA TEREMterem címet viselő hallgatói kiállítása. A bemutatott munkák - a használati tárgyaktól a művészi kompozíciókig - a beton formálásának fantáziadús megoldásait villantják fel. A tárlat július 27-ig tekinthető meg.

2011. június 24-én, a Múzeumok Éjszakája keretében nyílt meg a FUGA földalatti termében a TEREMterem hallgatói kiállítás. A bemutatott munkák döntő többsége a BME Középülettervezési Tanszékén indított DEPÓ-Kortárs Művészeti Eszköztár Építészeknek nevet viselő kurzusán született, illetve a Szövetség '39 Művészeti Bázis kezdeményezésében létrejött áprilisi beton-workshop alkalmával, amely a "Betonba öntve találták meg a pénzbeszedőt" címen futott. A tantárgy, illetve a betonöntés örömét felcsillantó napok célja a tárgytervezés sajátosságainak megismertetése volt a hallgatókkal, önálló, valós feladatokon keresztül. A feladat köztéri bútorok készítése volt, amelyeket azután a főváros - néhány darab esetében Pécs - különböző helyein egy ideig "teszteltek" a járókelőkkel. A hallgatók az öntéshez a BME Építőanyagok Tanszékének munkatársaitól kaptak elméleti és gyakorlati segítséget, előtte a Szövetség '39 pedig bemelegítésként gipszöntő elő-szeánszokat szervezett. A használati tárgyak mellett több sík-, és térkompozíciót láthatunk a FUGA kiállításán, amelyeket a BME mellett a MOME hallgatói, illetve különféle csoportok hoztak létre.

 


 

A kurzus és a workshop vezetői - egyben a kiállítás kurátorai - Baróthy Anna és Lénárd Anna voltak. A munka során sok ötletes, kísérletező alkotás született, amelyek aprólékosan, finoman megmunkált felületükkel, vagy könnyed, netán dinamikus hatásukkal nem egy esetben rácáfolnak a betonhoz, mint anyaghoz kapcsolódó általános képzeteinkre. A bejárattól jobbra Latkóczy Dóra Anna Emléktár kompozíciója fogad, egy régi, nyitott bőröndbe rejtett, szó szerint bebetonozott holmikkal, illetve a zárt bőrönd betonból kiöntött másával. Szemben egy zöld szilikon pöttyökkel teleszórt szék áll, amelyet Lőcsei Gergő egyetlen síklap "hajtogatásával" formált meg. A Lakossági radioaktív hulladéktároló - Hory Gergely és Müllner Péter munkája - esetleges katasztrófák esetén nyújthat jó szolgálatot, elnyelve a belé helyezett sugárzó anyagokat - ezt a BME Nukleáris Technikai Intézete mérésekkel is igazolta. Perge Diána Meseszékei a fa és a beton összeházasításának, az archaikus formák (csapok, székek) és funkciók (mesélés) újraértelmezésének példái.

 

 

 

Tóth Gergő és Domonkos Tamás Nádszéke a különféle textúrák betonba öntésének érdekes kísérlete, Medveczky Dóra Négyzet a köbön címmel konstruktív térkompozíciót alkotott három egymásba feszülő, igen vékony keretből. Macsuga Eszter burkolólapjainak síkból alig kiemelkedő mintázatát a vízbe hulló esőcseppek ihlették. A téglalapokat többféle módon összeillesztve változatos felületeket kaphatunk. Tarcali Dávid Foghíjburkolata innovatív megoldást kínál hiányzó kőelemek illusztrált, "mesélő" betonlapokkal történő pótlására - az új, artisztikus módszert az Erzsébet téri Gödörben már ki is próbálták. A Betonsüti projekt csapata (Bessenyei Krisztina, Kiss András, Máthé Dóra, Vígh Ágnes) kreatív gyeprácsok mintáit öntötte ki betonból, gipsszel gyorsítva a megszilárdulás folyamatát. Sasvári Áron Gyűrődések című relief-sorozata felületek, arányok és textúrák érdekes tanulmánya.

 

 

 

Heli Judit Betonmadarak ("Learn to fly") nevet viselő, kétféle szárnyaló madár-alakból összeálló burkolatát sajnos csak a kiállított tabló fotóin tanulmányozhatjuk, csakúgy, mint a BLOKK Építész műhely (Börzsei Tamás, Nagy Nándor) hullámzó, igen vékony betonrétegből öntött Nyugágy prototípusát, amelyet kusza betonvas-erdő emel a Római parton a víz felé. A bázikus méretű Betonlakattal lezárt bicikli (alkotók: Lajkó Nóri, Lukátsi Marcell, Tóth Bálint) még most is a BME Központi épületénél díszeleg, mosolyra fakasztva az arra járókat.

 


 

 

A Trezorteremben a d1618 műhely barkácsbútor-terveit próbálhatjuk ki, amelynek ülő-, fekvő felületei újrahasznosított széktámlákból és kipárnázott, síkban megtört ajtólapokból állnak. A megfelelő alkalmatosságon kényelmesen elhelyezkedve a beton-workshop anyagának Pecha Kucha-előadásait nézhetjük végig.

 

 

 

A megnyitón Pintér Réka mutatta be forradalmi koncepción nyugvó, kísérleti sütemény-kollekcióját, amelynek célja a különféle térérzetek szubjektív, ízbeli megfeleltetése volt. A hat alapreceptből a megnyitón a látogatók a lapos, a keskeny, valamint a szűk tér érzetét társíthatták gondolatban az (igen finom) ízekhez, illatokhoz és a sütemények állagához.

szöveg és fotó: Garai Péter