Nézőpontok/Kritika

Megjelent az Örökség júniusi száma

2012.06.06. 11:19

Megjelent a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Örökség című folyóiratának júniusi száma, mely elektronikusan olvasható a KÖH honlapján az Örökség.lap menüpont alatt.

Megjelent a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Örökség című folyóiratának júniusi száma, mely elektronikusan olvasható a KÖH honlapján az Örökség.lap menüpont alatt.

Az Örökség júniusi számában Hollókőre visszük az Olvasót. Beszélünk az Ófaluról, a hétköznap most is csöndes tájról, a jelenben élő Újfaluról, a falu fölött, sziklán magasodó várromról, s mindarról, amit az elmúlt negyedszázad, a világörökségi rang hozott a vidéknek. Jót és rosszat is. S persze nem hagyjuk azt sem szó nélkül, hogyan alakul a falu sorsa, milyen jövő elé néznek az itt lakók (4. oldal).

A Műemlékek Országos Bizottsága kétszer játszott „szerepet” Magyarország történelmi és művészeti értékű harangjainak históriájában. A körülmények nagyon különböztek egymástól, miként a két dátum meghatározta időszak is: 1862 és az első világháború ideje (8. oldal).

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal nyilvántartásának adatrevíziójáról, térinformatikai feldolgozásáról szóló sorozatunk befejező részéhez értünk. Az összefoglalás szól a műemlék-nyilvántartás korábbi állapotáról és a kialakulás okairól, az adatrevízió eredményeiről, a térinformatikai megjelenítésről, a térinformatikai modul fenntartásáról és az adatbázis monitoringjáról (10. oldal).

A „Szakmai tapasztalatcsere a restaurálási gyakorlat terén és restaurálási szakmai irányelvek megfogalmazása a magyarországi gyakorlat számára, valamint a megszerzett tapasztalatok szakoktatásban való felhasználásának előkészítése” című pályázat keretében ezúttal Horvátországban jártak restaurátorok és művészettörténészek (16. oldal).

A műemlék-felügyelő, aki feladata szerint az elmúlt két és fél évben Tolna megyét járta, megismerkedett valamennyi helyi műemlékkel, s egyre inkább érdekelni kezdte, vajon mi van a műemlékeken túl, milyen kincsek, felfedezésre, megismerésre és megismertetésre váró történeti értékű épületek rejtőznek a vidéken (20. oldal).

A XIX. század elején, egy korábbi stáció helyén, az óbudai polgárok barokk kápolnát emeltettek, s akkortájt állították fel a ma is látható kálvária tizennégy stációját. A kiscelli stációk felújítására most civil összefogás szerveződött (22. oldal).

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, dr. Tamási Judit és a szlovák műemlékvédelmi hivatal főigazgatója, dr. Katarina Kosová írta alá a két ország örökségvédelmi együttműködési megállapodását Kassán, május közepén (23. oldal).

Gödöllőn tartotta tisztújító közgyűlését az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság. Átadták a Möller-emlékérmeket, s megválasztották a szervezet új elnökségét és vezetőségét (23. oldal).