Közélet, hírek

Megújult a Ladics-ház Gyulán

2024.05.14. 10:29

A 19. század elején épült földszintes polgárház országos jelentőségét az adja, hogy benne megmaradtak az itt élt család életmódját tükröző eredeti bútorok, tárgyak, öltözékek és a szellemi életükről tanúskodó emlékek. Az épület már 35 éve múzeumként működik, most azonban a  felújításoknak köszönhetően eddig nem látogatható heyliségek, a konyha, a kamra és a fürdő is megtekinthetővé vált.

 

Az eredeti kiállítás 1989-ben nyílt meg; nemcsak a ház, a bútorok és a tárgyak, hanem a Ladicsok irathagyatéka is fennmaradt, így országosan egyedülálló módon, komplexitásában mutatta be a polgári életmódot. Ám az eredeti koncepcióban is az szerepelt, hogy az épület hátsó szárnyát is megnyitják a közönség számára, ami akkor elmaradt, így "régi adósság" volt a tárlat megújítása – mondta el Bódán Zsolt történész, kurátor az MTI-nek a felújításról, melyet uniós forrás segítségével valósítottak meg.

A ház korábban is látogatható részei (az étkezőként is funkcionáló közösségi tér, a szalon és a hálószobák) alapvetően nem változtak, megmaradt hagyományos enteriőr jellegük, bár kerültek be új, eddig nem látható tárgyak a hagyatékból. Most viszont megnyitják az eddig nem látogatható részeket is: a konyhát, a kamrát és a fürdőt, melyeket eddig be nem mutatott Ladics-tárgyakkal rendeztek be. Emellett számos interaktív elemet is elhelyeztek a tárlatban, melyek közül a kurátor szerint a leglátványosabb a kocsiszínben lévő korabeli fogatban elhelyezett VR-szemüveg, amelynek felvételével az 1910-es Gyula belvárosában lehet sétát tenni. Az ott látható látványt elsősorban korabeli képeslapok alapján mintázták.

A Ladics-ház a 19. század elején földszintes polgárházként, jegyzői lakásnak épült. Első lakója, Szakál Lajos vendégül látta a házban Petőfi Sándort. Őt követték a Ladics-leszármazottak. Az épület az 1970-es évek végén - életjáradéki szerződés keretében - került a város tulajdonába.

A gyulai önkormányzat az uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretéből nyert el egymilliárd forintot, az összegből építették meg a Nagyváradi úti kerékpárút hiányzó részeit és újították fel a Százéves Cukrászdát is. A város a beruházásokhoz mintegy 240 millió forintot önerőként biztosított.

A Ladics-ház komplex felújításon esett át, amely magába foglalta az épület állagmegóvását, a fűtésrendszer kiépítését, vizesblokkok kialakítását. Emellett interaktívvá tették a tárlatot, kialakítottak egy múzeumpedagógiai termet, amely kisebb rendezvényeknek és időszaki kiállításoknak adhat otthont.  Megépült egy átjáró is, amely összeköti a Ladics-házat és a mellette lévő Százéves cukrászdát.  

A rekonstrukcióval a téli időszakban is folyamatosan látogatható lesz a hideg időben eddig csak telefonos bejelentkezést követően volt megtekinthető a ház.