Az építész, szobrász, iparművész saját kezőleg faragott, carrarai márványból készült emlékét az általa tervezett velencei Magyar Pavilont gondozó Ludwig Múzeum kezdeményezésére újította fel a Nemzeti Örökség Intézete.
A magyar szecesszió kiemelkedő alakja, Maróti Géza (1875–1941) építész, szobrász, iparművész síremléke a Fiumei Sírkertben található. A rossz állapotú márványreliefet – amely Maróti saját alkotása – a Ludwig Múzeum kezdeményezésére a Nemzeti Örökség Intézete felújította. A művész születése 145. évfordulója alkalmából a napokban megemlékezést tartottak, melyen a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója, Radnainé dr. Fogarasi Katalin, Ács Piroska művészettörténész és Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója, a Velencei Biennále nemzeti biztosa mondott beszédet.
A dombormű első ízben a Velencei Biennále magyar pavilonja 1908-as tervrajzán bukkant fel, pontosan azonban nem tudni, mikor készült. Boros Géza írásából a Ludwig Múzeum blogján azonban kiderül, hogy gipsz másolata 1916 körül kerül a jóbarát finn építész, Eliel Saarinen hvittraski műtermében, ahol a mai napig megtalálható.
Nyitókép: Maróti Géza síremléke a felújítás előtt és után. Fotó: Somogyvári Ágnes - Ludwig Múzeum