A menedék-hálózat Székelyföld hegyvidékén a túrázók minimális kényelmét hivatott biztosítani, helyenként sajátos kiegészítő funkciókkal: pl. ornitológiai megfigyelőpont vagy hegyimentő-bázis. Gyorsan felépíthető típustervre esett a választás, amely a kívánt funkció, helyszínrajz, talajtan, tájolás függvényében alakítható. Némelyik menedéknél az önkormányzat konkrét, funkcionális javaslatokkal látott el minket, ám a projekt tervezésének nagy részében szabad kezet kaptunk.
A prototípus Csíkszenttamáson épült fel 2011-ben, a helyi önkormányzat, Hargita Megye Tanácsa valamint a Regionális Fejlesztési és Turisztikai Minisztérium közös hozzájárulásával (EU Strukturális Fejlesztési Alapjából). A menedék tömege és anyaga a régi helyi csűrökre és a hegyi legelők időszakos pásztortanyáira utal. A térség hagyományos építőanyagából, a fenyőfából kiindulva, újraértelmezi a csűr tereit, funkcióit, szerkezetét és részleteit. A játék lényege az, hogy míg távolról réginek tűnik, közelről újnak hat és "egyből" befogadja a kirándulót. A fedett tér véd, árnyékot nyújt, van tűzhely is, ami otthonosságot ad, a padláson pedig zárható szállás. Mérete megfelel közéleti vagy akár tudományos összejöveteleknek, spontán vagy szervezett eseményeknek, odafenn akár egy osztálynyi csapat is aludhat.
A menedék típusterv 2011-ben első díjat nyert az Romániai Építészrend Erdélyi területi szervezetének tervversenyében középület kategóriában, szerepel a 2013-as Mies van der Rohe Európai Uniós kortárs építészeti díj romániai jelölései között is. Mindezt azonban némileg beárnyékolja a projekt pályázatírásának emléke: "a pénzügyi pályázati tervben a lehető legrövidebb határidők voltak. Még mindig a nyelvemen, a tollam hegyén egy lehetséges film forgatókönyve: a romániai pályázatírás és a tervezés hőskora. Guy Ritchie és Emir Kusturica stílusában rendezve." A helyi önkormányzat befejezetlen állapotban vette át a menedéket és 2015-ben jelentős mértékben átépítette.
A többi menedék közül egy épült még fel a Csíkkarcfalva mellett levő Madicsa-fürdőn. A Hargita helység lábainál, a falutól kb. 3km-re található egy borvíz forrás köré kialakított egykori fürdő terültén. Az épület az alaptípus fejlesztett változata: wc-k, zuhanyzó, szennyvíztisztító berendezés, villanyhálózat, biztonsági kamerák, fotovoltaikus panelek, nagyobb szálláskapacitás tartoznak hozzá. A nyeregtetőt ezúttal a meglévő dombbal párhuzamosan helyeztük el, a földszinti funkciók egy részét a domb és egy támfal közé ástuk be. A forrás gyakori látogatottsága és a biztonsági kamerák, talán több esélyt adnak a vandalizmussal vagy improvizált beavatkozásokkal szemben, mint a szenttamási testvérének.
Egy harmadik faház is, amely az Oroszhegyhez tartozó Nyúlád-tetőn épült, sokban hasonlít az előző menedékekhez, habár a tervtéma ezúttal egy fesztiválhelyszín - Nárcisz fesztivál - kiszolgáló épületéről, színpadáról szólt. Egy szétnyitható közösségi csűr volt a kézenfekvő válasz a tájba illeszkedés, ökotudatos anyaghasználat problémáira.
Pásztor István