Lányi András: Mi az alapprobléma, milyen szituációkban van szükség falszárító vakolatokra?
Bálint Tibor: A falazat vizesedésének számtalan oka közül a kapillárisan felszívódó talajnedvesség okozza leggyakrabban a nedvesedést. Régi, szigetelés nélküli, vagy a már tönkrement szigeteléssel rendelkező falak akár erősen nedvesek is lehetnek. Ez a nedvesség és a talajból érkező sók folyamatosan roncsolják a szerkezetet, a vakolatot, sókivirágzást, feltáskásodást, vakolatmállást okozva. A felszívódó vízben oldott sók a nedvesség párolgásának következtében a felületen kikristályosodnak és ezután akár a levegő páratartalmát megkötve, folyamatosan nedves, vizes falfelületet eredményeznek.
Egészségtelen (penészgomba megjelenése), dohos lesz a helyiség, végül lakhatatlanná is válhat. Nem elhanyagolható a nedves falak esetében tapasztalható hőszigetelési képesség romlása sem. A probléma nem oldható meg egyszerűen csak a sérült vakolat leverésével és hagyományos újravakolással, mivel ez nem szünteti meg a probléma igazi okát, a nedvesedést.
A problémát összességében kell kezelni, megoldani. A manapság jól hangzó „szárító vakolat” felhordása önmagában nem biztos, hogy hosszú távú megoldást biztosít. Valamint nincs két egyforma épület, egyforma probléma, ezért a megoldást sem lehet „egy kaptafára” húzni. Elengedhetetlen, hogy az épület adottságait, a problémák forrását messzemenően feltárják. Sokszor már az nagymértékben csökkenti a falazat, lábazat vízterhelését, ha a csapadékelvezetésére kellő figyelmet fordítanak, így a nedvesség utánpótlását minimalizálják.
Természetesen ez abban az esetben is fontos, ha a falazatba felszívódó nedvesség ellen egy vízszintes gát kerül beépítésre, melynek egyik, és utólag talán legegyszerűbb, biztonsággal ajánlható módja a kapilláris felszívódás elleni injektálás Mapestop szilikon mikroemulzióval. Ez akár gravitációsan is elvégezhető, de nagyobb falvastagság, nagyobb kiterjedésű felület esetén alacsony nyomáson, géppel érdemes a falazatba juttatni.
Amennyiben gondoskodtunk a nedvesség utánpótlásának a megszüntetéséről, akadályt képeztünk a felszívódás útjába Mapestop segítségével, úgy tényleg jöhet a szárító vakolat….
LA: Hogyan működik a Mapei technológiája, milyen termékek, vagy termékrendszerek állnak rendelkezésre? (Nem kivitelezői, hanem építész szempontból, röviden, tömören)
BT: A Mapei termékválasztékban a felújító termékeket két termékcsalád, a Poromap és a Mape-Antique rendszer képviseli. A két rendszer között alapvetően a működési mechanizmusban található az eltérés. Míg a WTA minősítéssel rendelkező Poromap termékcsalád a „tradicionális” felújító vakolatok elvén működik, úgy a Mape-Antique rendszer teljesen cementmentes technológián alapul.
LA: Miért fontos, hogy a Mapei megoldásai cementmentesek?
BT: Mint azt tudjuk, a kapillárisokon felszívódó nedvesség minden esetben szulfátos oldat. A szulfátok jelen vannak a természetes vizekben, de előzőleg az építkezéshez használt falazó-anyagokban, habarcsokban is megtalálhatók.
Ezek a szulfátok nedvesség és szabad mész jelenlétében bizonyos cementalkotókkal (pl.kalcium-aluminát-hidrát, kálcium-szilikát-hidrát) reakcióba lépnek, és ennek hatására a vakolatban kémiai változások történnek, melyek többek között térfogatváltozással is együtt járnak. Olyan anyagok jönnek létre, mint az ettringit és a taumazit, melyek következtében a vakolat szinte szétesik.
Mivel a Mape-Antique termékcsalád nem tartalmaz cementet, így hiányoznak azok a cementalkotók, melyek ezen reakciók kialakulásához vezethetnek. Ezen túl csak természetes hidraulikus meszet és Eco-Puccolán kötőanyagot tartalmaz, mely biztosítja a teljes hidraulikus kötést.
LA: Az építész milyen stílusú épületeknél alkalmazhatja ezeket a termékeket? (Műemlékfelújítás, népi építészet stb.)
BT: A Mape-Antique termékcsalád működési mechanizmusának alapjai a Római Birodalomig vezethetők vissza. Kutatók még ma is vizsgálják azokat a kémiai és fizikai reakciókat, melyek a kétezer éves római épületek habarcsaiban zajlódtak le, ezáltal oly ellenállóvá téve azokat. Megvizsgálva a habarcs kémiai összetevőit, rámutattak, hogy az egyes elemei között létrejött különleges reakciók adják rendkívüli képességét. A modern értelemben vett cementmentes habarcsok Eco-Puccolán kötőanyaga magas fizikai-kémiai teljesítményt biztosít, mechanikai jellemzői, rugalmassága és porozitása megegyezik a korabeli építkezésekhez használt antik mész-puccolán habarcsokéhoz, amelyeket a történelmi épületek építésénél használtak.
Más habarcsokkal összehasonlítva a Mape-Antique javító habarcs ellenállóbb az esővízzel (savas esők), a fagyás-olvadási ciklusokkal, a zsugorodásból eredő repedésekkel, a lúg-adalék reakcióval, vagy a falazatokban, illetve az alattuk lévő talajokban gyakran jelenlévő oldható sók romboló hatásaival szemben.
Mindezek alapján a Mape-Antique termékcsalád alkalmazása nagy biztonságot nyújt műemléki védelem alatt álló történelmi, egyházi épületek esetében éppúgy, mint akár „napjainkban” épült, nedves, kivirágzásokkal bíró falazatok kihívásai esetén.
LA: Milyen színek és felületek állnak rendelkezésre a végleges homlokzat kialakításához?
BT: A szárító-felújító vakolat végső felülete csak megfelelő páraáteresztő tulajdonsággal rendelkező festékekkel, illetve vékonyvakolatokkal látható el, jellemzően a Silexcolor (szilikát bázis), illetve Silancolor (szilikon bázis) termékcsalád tagjaival.
Ezek között megtalálhatók úgy a vakolatok különböző szemcse és struktúra választékban, mint a festékek. Mindezek biztosítják, hogy akár a műemléki elvárásoknak is megfelelő felület kialakítását tegyük lehetővé.
A Silexcolor és Silancolor termékek a ColorMap® automata színkeverő rendszerrel előállítható széles színválasztékban állnak rendelkezésre.
LA: Hol lehet szükség erre a technológiára új épületeknél?
BT: A Római Birodalom által ránk hagyott építési technológia: „Egy antik titok, amely utat mutat új, ellenálló és környezetbarát építési anyagok gyártásához.”
A napjainkban egyre inkább előtérbe kerülő egészséges környezet, lakótér kialakításában nagy jelentősége van a cementmentes technológiának. A Mape-Antique termékkínálatában széles választék áll rendelkezésünkre a falazóhabarcstól kezdve, az alapvakolatokon át a végső felületi struktúrák (simítók) kialakításáig, mely teljesen cementmentes építkezést tesz lehetővé.
LA: Hogyan épül fel egy falszárító vakolati rétegrend?
BT: A Mapei falszárító rendszereiben az általános rétegrend, illetve technológia alapvetően megegyezik. Minden esetben fontos a felület megfelelő előkészítése, tisztítása. A régi károsodott vakolatréteget eltávolítjuk a megfelelő magasságig, majd a felületet mechanikus tisztítását követően tiszta vízzel akár többször is lemossuk. A Mapei rendszerben a falazóanyag fugáinak kikaparása nem szükséges, amennyiben a fugakitöltések mechanikailag megfelelőek!
Ezt követően a rendszer megfelelő előfröcskölője (Poromap Rinzaffo, Mape-Antique Rinzaffo) kerül felhordásra teljes felületen 5 mm vastagságban.
Az előfröcskölő felhordását követően (a környezeti viszonyok függvényében) akár két óra múlva felhordható a rendszernek megfelelő alapvakolat minimum 20 mm vastagságban! (Poromap Intonaco, Mape-Antique MC, Mape-Antique CC)
A felületi struktúrák kialakításához rendszer-azonos simítóanyagok állnak rendelkezésre, különböző esztétikai elvárások teljesítésének lehetőségével. (Poromap Finitura, Mape-Antique Grosso, Mape-Antique Cicile, Mape-Antique Ultrafine)
A végső szín és felületi struktúra kialakítására a Silexcolor és Silancolor termékek ColorMap® automata színkeverő rendszerrel előállítható széles színválasztéka áll rendelkezésre.
LA: Ha egy vizesedő fal utólagos hőszigetelését szeretné megoldani valaki, akkor hogyan módosul a rétegrend?
BT: A tervezett hőszigetelés előtt a nedvesedést feltétlenül meg kell szüntetni! Úgy talajból kapillárisan felszívódó, mint az esetleges használati vízből eredő nedvesedést. A homlokzati hőszigetelést csak abban az esetben szabad kivitelezi, amennyiben a nedvesség utánpótlás megszüntetésre került és a falak megfelelően kiszáradtak! Ekkor is javasolt a nagyobb páraáteresztő képességgel rendelkező ásványi hőszigetelő rendszer kialakítása. (Mapetherm MW kőzetgyapot rendszer Silexcolor vagy Silancolor végső vékonyvakolat felülettel)
LA: Mire kell figyelni a csomópontok kialakításánál?
A falszárító rendszerek kialakításánál nagyon fontos, hogy önmagában a „szárító vakolat” alkalmazása nem, vagy csak nagyon kevés esetben bizonyulhat teljes megoldásnak. A problémát alapvetően a nedvesség okozza, ezért az épületet összességében kell vizsgálni, a nedvesség terhelést a lehető legminimálisabbra kell csökkenteni. Legtöbbször a kapilláris felszívódás jelenti a probléma forrását, ezért ennek megakadályozása az első feladat! A módszer legtöbbször akadály kialakítása a felszívódás útjában, melynek egyik formája az előzőekben már említett injektálás. Az injektálási zóna meghatározása fontos, hogy a kialakított gát megfelelően el is lássa feladatát!
Szintén fontos, hogy a meglévő (megmaradó) vakolat és a felújító vakolat találkozásánál biztosítsuk a folytonosságot, a különböző tulajdonságú rétegek együtt dolgozását. Nem elhanyagolható a falszerkezet összetétele sem, vizsgálni kell a különböző falazat típusok találkozását, illetve vegyes falazatokban fellépő esetleges feszültségeket is. Amennyiben a falszerkezet állapota indokolja, úgy a Mape-Antique termékválasztékában megtalálható erősítő vakolat felhordása is szükségesé válhat.
Mint minden szárító vakolat, úgy a Mapei makropórusos vakolat megfelelő működéséhez is elengedhetetlen, hogy a rétegek vastagsága az előírt minimális értékeknek megfeleljenek!
LA: Ha elakad az építész a probléma feldolgozásánál, akkor kihez fordulhat, és milyen segítséget tud adni a Mapei?
A Mapei központi szaktanácsadó szolgáltatása mellett területileg illetékes szaktanácsadók, alkalmazás-technikusok, valamint Jankovics István (+36 30 919 6742) tervező szaktanácsadó kolléga áll rendelkezésre, hogy a felmerülő kérdésekben, a problémák megoldásához a legmegfelelőbb megoldást biztosítsák. Természetesen mindez díjmentesen áll rendelkezésre.
Lányi András