Nézőpontok/Tanulmány

Milyen ingatlan most a jó befektetés?

2016.08.24. 08:04

Milyen ingatlanba tegye a pénzét, aki jobb hozamokat akar, mint a banki kamatok? Milyen típusú és elhelyezkedésű lakás az, amit gyorsan ki lehet adni, és adott esetben a jövőben valamikor könnyen és jó áron értékesíteni? A Balla Ingatlan elemzésében az ingatlanközvetítőket kérdezték.

Habár jelenleg nem olcsók az ingatlanok Budapesten, azonban a bérlakások iránti óriási kereslet miatt talán még mindig érdemes ingatlanba fektetniük a pénzüket azoknak, akik a banki betétek helyett valami jobb lehetőséget keresnek, esetleg a jövőre nézve félig-meddig konkrét terveik is vannak.

Balla Ákos, a Balla Ingatlanirodák tulajdonos-ügyvezetője szerint ugyan egyre kevesebb a pénz a befektetőknél, mivel felhalmozódott tőkéjüket az elmúlt egy-két év kedvező lehetőségeivel élve már többnyire beleforgatták ingatlanokba, ennek ellenére még mindig akadnak olyanok, akik éppen a lakáspiacon szeretnék elhelyezni a megtakarításaikat.

Garzonoktól a háromszobás lakásokig

Jó befektetésnek most az egy-, két- és háromszobás ingatlanok számítanak, vagyis a nappali, illetve a plusz egy vagy két hálószobás elrendezés - vélekedett Nagy Csaba, aki a Balla Ingatlanirodáknál a dél-budai régió szakmai vezetője. Ezek jó vételt jelentenek befektetésnek, saját célra, valamint kifejezetten bérbeadásra is. És mindez érvényes az újépítésűekre, újszerűekre, tégla és panellakásokra is - tette hozzá.

A pesti kerületekben ugyanakkor a másfél-kétszobás lakásokat kedvelik leginkább a befektetők, azon belül is a különnyíló szobás lakásokat - jelezte Hart Erzsébet, a Balla Ingatlanirodák VII., VIII. és IX. kerületi irodájának szakmai vezetője. A szakértő szerint a nagyobb lakásokra, tehát a háromszobásokra errefelé kisebb igény mutatkozik.

Megjegyezte, hogy azoknál is azonosak a szempontok - tehát ugyanezt a méretet keresik -, akik nem kiadni akarják a megvásárolt ingatlant, hanem olyan befektetésként tekintenek rá, amelybe most beleteszik a pénzüket, és majd 5-10 év múlva használja csak ki egy családtag, mondjuk az egyetemre kerülő gyermek.

Azt is megjegyezte ugyanakkor, hogy az elmúlt néhány hónapban - sokak számára talán meglepő módon - nagyon népszerűek lettek a kis garzonok is a vevők körében. Ugyanezt megerősítette Schneider Zoltán is, a Balla Ingatlanirodák belvárosi irodájának szakmai vezetője. Mint szavaiból megtudtuk, a belső kerületekben a befektetők kifejezetten a kis lakásokat, tehát az egyszobás garzonokat keresik. Ennek szerinte az az oka, hogy olyan ingatlanhoz szeretnének hozzájutni, melyet a most népszerű, rövid távú bérbeadásban jól tudnak hasznosítani.

A befektetők Ugyanakkor a nagyon nagyméretű lakásokat is megveszik, ha mélyen ár alatt találnak ajánlatokat - fűzte hozzá Schneider Zoltán. Ezekben a lakásokban négy-öt szobát átalakítanak hálószobákká, így próbálva kihasználni a méretben rejlő lehetőségeket.

Nagy Csaba még megjegyezte, hogy a befektetők alapvetően csak lakásokat vásárolnak, hiszen házat az emberek elsősorban saját használatra vesznek, abban élni szeretnének, felnevelni a gyerekeket. Egy ház soha nem igazán jó befektetés, ott mindig van teendő, vagy legalábbis sokkal több vele a munka, mint egy társasházi lakással. Ráadásul jóval nyomottabb négyzetméteráron adhatók bérbe, mint egy lakás, ezért sem jó választás befektetésnek.

Kell a jó közlekedés is

Ha egy befektető kiadásra vásárol lakást, akkor leginkább a jó közlekedés az, ami megkönnyíti számára azt, hogy bérbe adja ingatlanát - hívta fel a figyelmet Hart Erzsébet. Emellett természetesen az is számít, hogy milyen a környék állapota, azaz milyen utcákon, milyen emberekkel találkozva jutunk el a közeli metró- vagy villamosmegállóig. Jó közlekedés alatt azt értjük, hogy közel van egy metrómegálló, esetleg még az is belefér, hogy egy másik tömegközlekedési eszközzel gyorsan elérhető ez a metrómegálló - tette hozzá az ingatlanközvetítő.

Területileg ezért elsősorban belső részeket, a kiemelt csomópontokat, frekventált területeket célozzák a befektetők. Ez Dél-Budán például az Allee vagy a Móricz Zsigmond körtér környékét, illetve Lágymányost jelenti, de azért természetesen kedvelt Kelenföld, Gazdagrét, Őrmező és Sasad is ezekben a budai kerületekben - mondta Nagy Csaba.

Schneider Zoltán szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy erős a jelenléte a piacon annak a befektetői rétegnek, mely megpróbál a felkapott belső lokációkban ingatlant vásárolni. Ez a belváros esetében alapvetően a VII. kerületi “bulinegyedet" és környékét jelenti, miközben az V. kerületben is - annak minden részén - folyamatosan erős a kereslet.

Hart Erzsébet ehhez még hozzáfűzte, hogy az egyetemek közelében jóval magasabb áron adhatók ki a lakások, tehát érdemesebb ilyen környéken befektetésre ingatlant vásárolni. Ugyanakkor az is igaz, hogy jelenleg a bérlakáspiacon szinte minden típusú lakásra nagy a kereslet, hiszen hiány van belőlük, különösen most augusztusban, miután közzétették a felvételi ponthatárokat, azaz kiderült, hogy ki, milyen felsőoktatási intézménybe jutott be, és a diákok, illetve szüleik lakáskeresésbe kezdtek.

Megjelentek a befektetők célkeresztjében az újépítésűek

Nem esett eddig még szó az újépítésű ingatlanokról, mint befektetésről, azonban Tóth Viktória, a Balla Ingatlanirodák XIII. kerületi irodájának szakmai vezetője éppen arra hívta fel a figyelmet, hogy szerinte most minden épülő vagy már felépült újépítésű lakás jó befektetésnek számít, akár kiadásban gondolkodunk, akár későbbi eladásban. Véleménye szerint az újépítésű lakások igazán értékállók, kevés bennük a rizikó, a legkisebb mértékben sem kockáztatja a bukást az, aki most ilyen újépítésű ingatlanba teszi a pénzét.

Az első nagyberuházók által kivitelezésre kerülő projektek, vagyis az újépítésű lakóparkok már augusztusban megjelennek a piacon, és tapasztalatai szerint a befektetésre vásárló érdeklődők nagy része ezen újépítésű ingatlanok iránt érdeklődik a leginkább. Ennek többek között az lehet az oka, hogy ezek jelenleg jobb áron vásárolhatók meg, mint a hasonló paraméterű, újszerű lakóparki lakások - tette hozzá a szakértő.

Érdemes tehát még belevágni a vásárlásba befektetési céllal, ugyanakkor a fentebb vázolt szempontokat - azaz a megfelelő elosztást, a jó elhelyezkedést és persze az árat is - figyelembe kell vennie annak, aki jó ingatlanbefektetésbe szeretné helyezni a pénzét.

forrás: Balla Ingatlaniroda