„Gasztromigráció, szőrdilemma, proaktív turizmus, innovatív beköltözők. A Balaton-felvidékről alkotott sztereotip elképzeléseket szeretnénk megváltoztatni azzal, hogy megkeressük, összegyűjtjük és megmutatjuk, melyek azok a régi és új értékek, gyakorlatok, életmódmintázatok, amelyek az itt élő lakosság és a tájat megismerni vágyó látogatók fenntartható és valós igényeire épülnek."
(A Balaton-felvidék jövőképe – bevezető)
Szeptember 16-án egy nyilvános könyvbemutató keretében megismerhetjük a TÁJTÉKA kiadványát, „A Balaton-felvidék jövőképé"-t.
A féléves kutatást a KÉK – Kortárs Építészeti Központ urbanistái és építészei indították 2021 őszén. A 71-es és 77-es főutak közötti 40 települést vizsgálva több mint 400 jó gyakorlatot gyűjtöttek több száz személyes interjú után, melyekből már egy 82 elemű adatbázist is közzétettek. Ezek a fenntartható, innovatív kezdeményezések helyiek, látogatók és az ország bármely területén vállalkozók számára tanulsággal szolgálhatnak, és elérhetőek a TÁJTÉKA honlapjáról.
A TÁJTÉKA a KÉK kétéves projektje, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében valósul meg. 2021-2023 között vizsgálja a Balaton-felvidék intelligens tájhasználatát, oszt meg gyakorlati tanácsokat, segíti a régió innovatív kezdeményezéseit és szervez nyilvános eseményeket. Ennek megalapozása volt a kutatás, amelyből egy háromrészes eszköztárat publikálnak 2022-2023-ban. Az eszköztár első eleme a szeptemberben megjelenő „A Balaton-felvidék jövőképe".
A kiadványban részletesen vizsgálják a régióban hagyományos, ugyanakkor keveset elemzett őslakos-bebíró-gyüttment viszonyokat, a csoportok közötti konfliktusokat és az együttműködés lehetőségeit. De kiemelt figyelmet kap a csendes és a proaktív turizmus szerepe, az organikus gazdálkodás buktatói, jó példái és jövője, valamint a rövid ellátási láncok fontossága is.
A jövőkép és a trendek feltérképezése mellett megismerhetjük a múlt hatását is a jelen folyamataira: hogy hogyan alakult át az idők során az a társadalmi, gazdasági közeg, és velük együtt az életmód, amely művelte és fenntartotta ezt a tájat. A kutatók számos meglepő, a sztereotípiáktól eltérő tapasztalatot is szereztek, melyeket szintén részletesen ismertetnek.
A könyv témakörök és elemzési szempontok szerint rendezett fejezeteit esettanulmányok egészítik ki, amelyek egy, a régióban fellelhető jó gyakorlatot mutatnak be. Az ismertetett konfliktusok, történeti áttekintés, példák és trendek mentén a szerzők szcenáriókat is felvázolnak a térség jövőjét illetően.
A háromrészes eszköztárral a kutatók kiemelt célja, hogy a Balaton-felvidéken élő és dolgozó közösségek számára közép- és hosszútávú lehetőségeket mutassanak egy fenntarthatóbb kultúrtáj kialakításához. A most megjelenő kiadvány hasznos lehet mindenki számára, aki a régióhoz kötődik, szeretné mélyebben megismerni a Balaton-felvidéket, vagy szeretne egyszerre élhető és innovatív módokat találni a vállalkozásra, közösségépítésre, aktív életmódra az ország bármely területén.
A könyvbemutató 2022. szeptember 16-án 17 órakor kezdődik, a Márffy Házban, Lovason. A könyvről szóló szakmai beszélgetést Pecha Kucha követi, amely során a Balaton-felvidék izgalmas projektjeinek vezetői, kutatói, vállalkozói és szakemberei osztják meg tapasztalataikat. A rendezvény során mindenki beszerezheti a saját ingyenes példányát a kiadványból, és az eseményt záró fogadáson is részt vehet. A bemutatóról részletesebb információk a Facebook-eseményen találhatóak. A részvétel ingyenes, de férőhelyek száma korlátozott, érdemes minél hamarabb regisztrálni a nyomtatvány kitöltésével!