Magyarország egyik potenciális "nagy dobása" a pellet-technológia lehet a közeljövőben. Egyre több pellettel üzemelő kazán lel gazdára emiatt.
Magyarország egyik potenciális "nagy dobása" a *pellet-technológia lehet a közeljövőben. Egyre több pellettel üzemelő kazán lel gazdára emiatt. Fontos, hogy az épületgépész szakemberek tisztában legyenek telepítésük körülményeivel. Alábbi cikkünkben a pelletraktár és a kazánház elhelyezésének feltételeit vizsgáljuk.
Pelletraktár
A megfelelő pelletraktár kialakítása nagyon egyszerű. Azonban néhány dolgot figyelembe kell venni. A legfontosabb tényezőket összegyűjtöttük, és a következőkben ismertetjük.
Méretezés, elhelyezkedés
A raktárhelyiségnek az éves pelletszükségletet kell tudnia tárolni, ami általánosan egy átlagos, 150 m2-es családi ház esetében 8-10 m3-ig terjedő mennyiséget jelent, vagyis egy kb. 6 m2-es (pl. 2x3 m) tárolóhelyiséget. A tároló tényleges nagyságát a kiszámított fogyasztáshoz méretezik. Ha a raktárhelyiségből flexibilis szállítócsigával szeretnénk a pelletet kijuttatni, akkor a tároló alját ferdén kell kiépíteni. A raktárhelyiségnek a homlokzatra szerelt tömlőcsatlakozókkal ellátott négyszögletes tárolónak kell lenni, melynek távolsága a tartálykocsitól max. 20-30 m lehet. Falai masszívak és stabilak legyenek, a padló száraz. Alkalmas például tégla, üreges falazóelem vagy beton. Nem megfelelőek a könnyű- vagy faszerkezetű falak.
A raktárhelyiség alját min. 35%-os dőléssel, célszerűen fa- vagy OSB-lappal ki kell burkolni, hogy a pellet a szállítócsigához jusson.
Csatlakozók
A raktárhelyiség megtöltéséhez két további csatlakozó szükséges. A befújással párhuzamosan a második csatlakozón levegőelszívás történik. A csatlakozóknak lehetőség szerint egymástól 1 m távolságra kell lenniük. Ha ez nem megoldható, arra kell ügyelni, hogy az egyik cső 30-40 cm-rel hosszabb legyen. A csövek vízszintesen legyenek befalazva úgy, hogy a cső felső széle a födémtől minimum 20 cm távolságra legyen. A csatlakozók természetesen tartalmazzák a befújó- és szellőzőcsövet kompletten a zárszerkezettel, fedőlappal és masszív csőcsonkkal.
A raktár-helyiség ajtaja
A tűzvédelmi ajtó (T90) kifelé nyíljon, és minden oldalról szigetelve legyen. A pellet befújása előtt az ajtót - jelen esetben egy belülről behelyezett fadeszkával - el kell szigetelni, hogy a raktár a teljes feltöltés esetén is nyitható legyen.
Védőlemez
Ahhoz, hogy a fal sérülését, károsodását elkerüljük, meggondolandó, értelemszerű egy védőlemezt vagy egy gumiszőnyeget felszerelni. A kb. 1x1 m-es lemeznek a befújócsővel szemben kell elhelyezkednie.
További szempontok
Minden vezeték kerülendő, illetve jól szigetelendő. A raktárhelyiségben semmilyen elektromos fogyasztót nem szabad elhelyezni. Győződjünk meg róla, hogy raktárhelyiséget szorosan be lehet zárni. Minden nyílást gondosan le kell szigetelni, hogy a befújás során az esetlegesen keletkező por kiszivárgását elkerüljük. A kulcslyukat le kell ragasztani! A betöltés előtt figyelni kell arra is, hogy a tárolóban semmilyen idegen test (szegek, kövek stb.) ne legyen, mert megakadályozhatják a kifogástalan működést.
A kazánház
A kazánház megfelelő kialakításához alapjában véve csak a szükséges méretek betartása a fontos. Kazánjainkat puffertárolón keresztül célszerű a fűtési rendszerre kötni, mely tárolónak is legtöbbször a kazánház ad helyet. A puffertárolók jellemző méretei: 1-1,2 m átmérő és 1,8-2,2 m magasság. Amennyiben heti tárolótartályt használunk a pellet tárolására, akkor azt is célszerű közvetlen a kazán mellé telepíteni a kazánházba. Szilárd tüzelőanyag révén a kazánháznak rendelkeznie kell megfelelő kéménnyel és szellőzéssel. A kémény lehetőleg samott béléscsöves vagy duplán szigetelt saválló csöves legyen, melynek belső ármérője legalább 130 mm. A kémény hasznos hossza legalább 5 m, a bekötés magassága 760, ill. 850 mm legyen modelltől függően. A kémény huzatigénye: kézi üzemnél (hasábfa tüzelésekor) 0,18 mbar, automata üzemnél (pellet- vagy faapríték-tüzeléskor) 0,1 mbar.
Szalontai Bálint
forrás: vgf.hu
A *pellet 100%-ig természetes alapanyagokból készülő granulátum. Fűrészporból és faforgácsokból préselik össze nagy nyomáson, kötőanyagként a fában megtalálható lignin szolgál. Az égése során mindössze annyi szén-dioxidot bocsát ki, amennyit a fa élete során beszívott (szén-dioxid semleges), így globálisan nem növeli a levegőben található káros anyagokat, valamint nem segíti elő az üvegházhatást. Megújuló energiaforrásként nem fenyeget az a veszély, hogy esetleg elfogy, szemben a fosszilis energiaforrásokkal.