Kevés szeglete van a világnak, ahol a legókockák ikonikus formáját nem ismernék. Az 1940-es évek végén kifejlesztett moduláris műanyag építőkockákból legszerényebb becslések szerint is máig lényegesen több mint 600 milliárd darab készült el. A színes, moduláris kockák jellegzetes világa számos vizuális területet megihletett, kezdve a grafikától egészen az építészetig. Készült Lego ihlette lemezborító, piktogram, épületmodell, építettek mintájára moduláris könnyű szerkezetes és gyorsan összeállítható lakóházat, egy azonban még nem épült: Lego-ház a Legóvárosban.
Amikor Ole Kirk Christiansen ácsmester Dánia szívében található Billundban fajáték készítésbe, majd egymásba illeszthető kockák kifejlesztésébe kezdett, valószínűleg álmában sem gondolta volna, hogy kis üzeméből – ami később a náci megszállás idején leégett – mára a világ legismertebb játékgyárát és termékét, 2015 óta a legerősebb brandjét indítja útjára. A ma is alig több mint 6000 lakosú kisvárost olyannyira feltette Dánia ipari térképére, hogy még saját repülőtere is épült – az ország legnagyobb teherforgalmát itt bonyolítják –, majd a Legoland tematikus park 1968-as megnyitásával a családi turizmus egyik kiemelkedő célállomásává vált. A városban jóformán minden a kis műanyagkockák körül forog, így nem véletlenül tűzték ki célul a gyerekek fővárosa cím megszerzését.
A Lego-birodalom legújabb ékköve, a négy év építkezés után tavaly szeptemberben megnyílt, mindenki számára kreatív kikapcsolódást nyújtó innovációs- és élményközpont: az újonnan kialakított Lego-pláza közepén álló, 23 méter magas Lego-ház. A harmadik generáció óta családi érdekeltségben működő gyár és a város vezetése egyfajta új, az ikonikus játékot ténylegesen megtestesítő központ megteremtésében gondolkozott. Egy olyanban, amely nyitott mindenki számára, az építőjáték kultuszát nem egy szórakoztató parkban, hanem egy játékos és kreatív tartalommal megtöltött, de kizárólag a Lego-élményről szóló épületbe helyezi bele, egyben megfelelő közösségi tereket létesít. A város méretéhez képest kiemelkedően nagy épületnek nem volt egyszerű helyszínt találni, végül a régi városháza elbontásával jutottak egy központi elhelyezkedésű, ugyanakkor a Lego-parkhoz is közeli, kellő méretű telekhez.
A nagyszabású és az ikonikus játékhoz méltó ikonikus épület megtervezésével a világszerte elismert, a Londonban és New York-ban is működő dán BIG irodát bízták meg. „Ha a BIG irodát csak és kizárólag egy célból alapítottuk volna, akkor ez a cél mindenképpen a Lego-ház megtervezése lenne.” – mondja Bjarke Ingels cégalapító, a billundi program főtervezője, aki maga is gyerekkora óta hatalmas Lego-rajongó és akinek számos projektjében már felbukkantak a jellegzetes moduláris kockák. Egyértelmű volt, hogy egy igazi, emberléptékű Lego-házat fog beadni a pályázatra, olyat, amely maximálisan épít a játék jellegzetes formavilágára, az alapelemek által redukált világra, de egyben belefogalmazza a 20. század egyszerű, alapelemekre építő modernista építészeti vonásait, merít a Bauhausból és – természetesen – a kubizmusból.
A tervet látva a bírálók számára is egyértelmű volt, hogy mi más jelképezhetné jobban a Lego-világot mint egy hatalmas Lego-ház. A 21 darab felnagyított, fehér 2x4-es alapkockából összerakott épületben naponta 2500, évente negyedmillió látogatót várnak és hívnak játszani, felfedezni, kísérletezni, bepillantani a színfalak mögé: megismerni a játék történetét, a tervezés és a gyártás műhelytitkait. „Egy régi álom valósult meg az épület megteremtésével, ahol egy olyan kreatív teret hoztunk létre, amelyben a látogatók megélhetik a totális Lego-élményt.” – fogalmazta meg a ház legfőbb küldetését Kjeld Kirk Kristiansen cégtulajdonos, harmadik generációs Lego-családtag.
A 21 hatalmas legókocka egy 12.000 négyzetméteres térséget foglal magába, amelyben különböző aktivitásoknak biztosítanak megfelelő terepet, legyen az kiállítótér, oktatási központ, kávézó vagy mozi. A különböző szinten játékosan elhelyezkedő tetőteraszok eltérő színezéseket kaptak és mindegyiken más-más kültéri tevékenységre van lehetőség. Az épület előterében egy 2000 négyzetméteres közteret is létesítettek, ahol a városlakók összejöhetnek, leülhetnek egy kávéra, de a ház több oldalát lépcsőzetesen „szétszórt”, pixelesen elhelyezett kockákon akár meg is mászhatjuk. A 23 méteres magasságba ingyen is feljuthatunk és a különböző panorámateraszokról élvezhetjük a kilátás a közeli Legoland vagy épp a szintén nem messzi fasorok között bújó hatalmas gyárkomplexum irányában. A Lego téren a szokásos városi agorát alakították ki üzletekkel – természetesen Lego márkabolttal –, kávéházakkal, éttermekkel, de a felszín alatt egy konferencia központot is elhelyeztek.
A belső térben is hangsúlyos szerepe van a játékcsalád által is használt alapszíneknek. A két kiállítási terület mellett négy oktató játékzónát hoztak létre, amelyek közül a piros termekben a kreativitásra serkentenek, a kékben a kognitív ismereteké a főszerep, a zöldben a szociális, a sárgában pedig az érzelmi készségek fejlesztésén van a hangsúly. A ház megálmodói szerint a különböző képességek játékos fejlesztésével a gyerekek kivételes lehetőségekhez jutnak az új központban, ahol egy olyan tematikus oktatóbázis jött létre, amely egyedülálló a Lego-birodalomban. A felső szinten megismerhetjük a játék történetét, valamint egy különleges gyűjtemény található a Legóból készült mestermunkákból, amelyeket részben a hivatásos kreátorok, részben a rajongók készítettek. Az épületben ezen kívül még egy különleges „páncéltermet” is kialakítottak, hogy abban őrizzék és mutassák be a gyerekek, valamint a Lego-rajongó felnőttek („szakkifejezés” szerint: AFOL-ok – azaz Adult Fans of Lego) széles táborának a valaha kiadott kis híján összes Lego-készlet első példányait, beleértve az épületről készült, csak itt megvásárolható 774 darabos csomag debütáló darabját is.
Bjarke Ingels hozzátette, hogy a csapatával tervezett Lego-ház a kézzel fogható megtestesítője a Lego-játék végtelen variabilitásának, a kockákból épülő világ soha véget nem érő lehetőségeinek. Amit a gyerekek a szabadon szárnyaló képzeletükkel minden nap kipróbálnak és megélnek a Lego segítségével, azt a szabadságot kívánta belevinni a billundi épületbe.
Szintén a tavalyi év végén az Architecural Digest magazin a billundi Lego-házat a 2017-es év egyik legmeghatározóbb épületének nevezte. Indoklásukban kiemelték, hogy ez a ház látható bizonyítéka annak, miszerint az építészet számára a világon mindenből lehet építőelemet teremteni, így akár a gyerekjátékból is emelhetünk építészeti remeket.
Bán Dávid