Egyéb cikkek

Miskolc Bodótető tervpályázat városi lakóegyüttes (szomszédsági egység) létrehozására

2003.01.06. 23:00

A 10. bírálati sorszámú pályamű

A 10. bírálati sorszámú pályamű
Szerzői: GEON KFT - Klimaj Lívia, Pethő László, Földes László, Schiler Ádám

 

 

A tervezési terület a "B" és a "C" telek. A telkeket nem osztottuk fel további apró telkekre, hanem tömbtelekként kezeltük.

VÁROSÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ

A "B" és "C" beépítési terület a Bodótető szélén helyezkedik el. Célunk olyan sorházas beépítés létrehozása volt, amely városépítészeti szempontból kettős szerepet tölt be:

  • Városfal módjára keretezi és ezáltal kompakt egységgé formálja a teljes bodótetői beépítést.
  • Diósgyőr felől egyértelműen lezárja a domboldalra felkúszó pinceépületek lazább beépítésű világát, és a város felőli látványt, a dombtető sziluettjét.

A városfalat persze absztrakt módon kell érteni, hiszen megmozgatott épülettömegek alkotják ki-be ugrásokkal helyenként fellazítva, átlátásokat megengedve.

 

 

Terepviszonyok

A házakat a terepvonalakra ültettük, alaprajzi és magassági értelemben egyaránt, ezért a sorház vonulata érzékenyen lereagálja az apróbb terepmozdulatokat is. A ház ilyen értelemben fizikai valóságában a domb, a terep részévé válik.

BEÉPÍTÉS

A tervezett sorházak egy végteleníthető füzér láncszemeiként foghatók fel. Kétféle láncszemből áll a füzér, az "A" és a "B" típusú lakások folyamatosan egymásba illeszkednek. Mindkét lakás kétszintes és mindkettő azonos szintről közelíthető meg, a bejárati szintről.

Az "A" típusú lakás a bejárati szintből és az emeletből áll. Az emeleti rész mindig átnyúlik a "B" típusú lakás bejárati szintje fölé.
A "B" típusú lakás is kétszintes, a bejárati szintből és az udvari szintből áll. Az udvari rész mindig átnyúlik az "A" típusú lakás bejárati szintje alá.

 

 

Szintek

+1. szint = emeleti szint
0. szint = bejárati szint
-1. szint = udvari szint

A bejárati szint a lakószint, a nappali, étkező, konyha és dolgozó szintje. A +1. és a -1.szint a privát szféráé, itt helyezkednek el a hálók, fürdő, gardrób. Ez a folytonosan egymásba karoló háromszintes rendszer nem önálló házegységeket, hanem önálló lakás egységeket feltételez. A lakások láncolata együttesen alkot házat.

Térrendszer és terepadottság

A három szintes térrendszert úgy alakítottuk ki, hogy az udvari szint, a terep lejtése miatt teljes értékű megnyitást kap az udvar és a város felé. A bejárti szint az utca felé kommunikál mindkét típusnál. Az "A" típusú lakásoknál a félátrium-teraszok jelentik a kapcsolatot a külvilággal. Az emeleti szintről kitűnő kilátás nyílik Diósgyőrre.

 




Külső és belső terek

A sokrétű belső térrendszer az L alakú ki-be ugró alaprajzok és tömegek, mind az utcai, mind az udvari oldalon inspiráló tereket, bensőséges udvarokat képeznek. Ez vizuálisan és használat tekintetében is a lakások kiterjesztését jelenti a külső térbe. Ezt a célt szolgálják a váratlanul előbukkanó fedett teraszok és fedett-nyitott terek.

 



Egyediség

Az emberi természettől mindig is idegen volt a monotónia, a gépies racionalizmus. A sorházak építészeti megfogalmazásánál számunkra fontos szempont volt az "egyediség". A részletek, a terek, a térrendszerek a két lakástípus összehasonlításánál folyton egyedi helyzeteket produkálnak. A tömegképzésnél, az emeleti tömeg tetőidománál, a fedett-nyitottterek kialakításánál, a két lakás térrendszerének egymásba fonódásánál mindig oldott és egyéni megoldásokat találunk.

Lakás-alapterületek

Mind az "A" mind a "B" lakás kétszintes, és netto alapterülete 120 m2 teraszok nélkül. Az alaprajzi rendszer lehetővé teszi, hogy a szélső elemek traktusszélességét megnöveljük, itt tehát megint csak egyedi helyzetek adódnak, amelyek az alapterületre is kihatnak. A jellemző lakás alapterület a széleken 145 m2.

Előkertek

Az utca felőli előkertek fontos részei a térrendszernek. Az előkertek sávja átmeneti zónát képez az utca mint közterület és a lakás mint privát szféra között. Az itt elhelyezett kerítések, előtetők, kukatárolók, postaládák és nem utolsó sorban a növényzet, mind ennek a "finom szűrőnek" a sokrétűségét szolgálják.

Gépkocsi-tárolás

A piaci realitásokat követve, és a józan észre hallgatva olyan megoldást kerestünk a gépkocsi tárolásra, amelyik egyszerűen használható, és ökonomikus. A gépkocsi tárolást az előkertben elhelyezett előtetők alatt, illetve fedett-nyitott, zárható terekben oldottuk meg.

A KÜLSŐ ÉS BELSŐ TEREK HIERARCHIÁJA

Az utca közforgalmától indulva, az előkert szűrője, a lejtő oldali udvar, a félátrium-terasz, a nappali szintje és végül a hálószobák privát világa, mind az intimitás különböző szintjét képezik. Ez a finoman szabályozott térrendszer mind a környezet emberi jellegét húzza alá.