Helyek/Köztér
Miskolc, Hősök tere - városi tér és mélygarázs kialakítása
2007.08.31. 09:00
Építész vezető tervező: Puskás Péter
Építészeti kialakítás
Előzmények
A miskolci Déryné utca Sétáló utcává való átalakítása, a Kazinczy utcán zajcsillapító zóna kialakítása, az elkészült Szinva terasz és Kandia köz befejező eleme, a Hősök tere a városi térszerkezetben elfoglalt helyen a már említett területek újraértékelése és újraépítése a tér eredeti térszervezésének átértékelését is magával hozta. A Miskolc város elesett hőseinek emlékműve tiszteletben tartása mellett, a tér szervezését jelentősen befolyásolta a tér alatt elhelyezendő mélygarázs és annak közúti kapcsolata.
A Hősök tere áttervezésének ismertetése
A tér szervezését a térfaltól térfalig történő gondolkodásmód is erősítette.
Ezeknek a gondolatoknak a mentén alakult ki az új tér. Déli oldalról egy később megépülő szálloda homlokzati íve a határoló térfal, nyugati oldalról a kereskedelmi iskola és a bank épülete a térfal szerkezet, míg északi oldalról a Minorita templom és a Földes Ferenc Gimnázium. A tér szerkezetének tagolásában a térszint alatt elhelyezkedő zárt szelvényű Pece patak, illetve az Elesett Hősök Emlékművéig tartó térszakasz képezte az első részt. A második egység az Elesett Hősök Emlékművéhez felvezető térrész, a harmadik egység az északi határoló falat képező épületekig tartó térfelület volt. Ez a hármas egység nem hagyható figyelmen kívül hiszen a tér szerkesztésében a sétáló utak, a sétányok, a zöld felületek, az attraktív elemek, a pihenést szolgáló mikroarchitekturális eszközök, a tér világítása ehhez kell hogy igazodjék.
A tér északi és déli tengelyéből indulva a térszint alatti Pece patak visszaidézését jelképező „forrás” indítja a teret. Az itt található burkolat a Déryné utcában már megjelenő 3,00 x 3,00 méteres raszter hálóban elhelyezett természetes kőburkolat, amely az Elesett Hősök Emlékműve előtt más burkolatként megjelenve – anyaghasználatát tekintve magasabb igényszintű márványburkolat – jelöli ki az Elesett Hősök Emlékművének megemlékezés és tiszteletadás terheit. Az elesett hősök emlékműve facsoporttal körülvett, benne padok szolgálják a pihenést. Tengelye kelet-nyugat irányú, emiatt a Kazinczy utca mellett és azzal párhuzamosan futó sétány dupla vonalvezetésű fasorral itt megszakad, betekintést biztosítva az Emlékműhöz. A térburkolat váltás vonalvezetésén kandelláber sor jelöli ki a térkontúrt, mely kandelláber magassága egyúttal a tér ezen területének világítását is szolgálja.
A megemlékezés tere és tiszteletadás tere szinte önálló életet élhet ebben a térben, hiszen az innen induló dupla fasor sétány jellege egészen a Palóczy utca nyomvonaláig kiszalad. A tér szimmetria tengelyében újabb látványosság jelenik meg egy vízzuhatag képében, mely jelképezi anyaghasználatában és funkciójában, hogy ettől a ponttól „új világ” kezdődik. A vízzuhatag két oldalán a már Déryné utcában alkalmazott és a tér elején is megismert 3,00 x 3,00 méteres raszterban lerakott természetes kőburkolatok alkotják a térburkolatot. A vízzuhatag melletti induló enyhe lejtésű rámpán három darab különböző magasságú „üvegláda” jelenik meg a Szülőföld Emlékhelyként az üvegládába kis zsákokban hordott földek kerülnek be mind-mind a világ különböző pontjairól egy-egy földdarab, színük és összetételük alapján az üvegen keresztül keresztmetszetet biztosítva, nemcsak fizikai valóságában, hanem jelképesen is. A rámpa a 45,00 cm-rel mélyebben fekvő faburkolatú, nagyméretű diákszigethez vezet, mely körül vizes árok húzódik világításával és vízi attrakcióival gazdagítva a tér hangulatát. Keleti és nyugati oldalról a már említett dupla fasor húzódik végig, melynek a diáksziget felé eső része szintén rézsűtösen kapcsolódik a sziget körüli sétányhoz. A fasorban öblök kerültek kialakításra, mely öblökben alkalmi jelleggel pavilonok állíthatóak föl, illetve padok helyezkednek el. A fasorokban bújtatottan jelennek meg a mélygarázs felszíni csatlakozását biztosító lépcsőkarok, illetve a Déryné utca felé a lépcsőkaron túlmenően a mozgássérültek számára szolgáló lift is megjelenik felépítményként. A gépkocsik be és kihajtását biztosító közúti kapcsolat a Kazinczy utca felé történik és a lehajtó rámpa felett megjelenő íves betonfelület földtakarást kap, fű és bokor beültetését biztosítva. Ez a „mesterséges domb” szimbiózisban van az említett forrással és vízzuhataggal, illetve szerves része a teret szegélyező intenzív zöld beültetésének. A tér vegetációval beültetett része így több mint duplájára nő a meglévő zöldfelületeknek.
A térszint alatt elhelyezkedő mélygarázs 121 gépkocsi tárolására alkalmas. Pillérvázas szerkezetű, ahol a gépkocsik tárolásán túlmenően a már említett két feljáraton kívül egy harmadik feljárat is megjelenik a Déryné utcai gyalogosforgalmi kapcsolatra rászervezve. Ennek felszíni megjelenése az Emlékművet körülvevő facsoport Déryné utcai felőli oldalán jelenik meg. A térszínt alatti mélygarázs gépészeti rendszere mellett, a mozgásukban korlátozott emberek közlekedését biztosító lift is hangsúlyos szerepet kap, illetve ezen funkcionális egységek között a teret használók számára is szolgáló vizesblokk került megtervezésre a férfi és női funkció mellett mozgásukban korlátozott emberek vizesblokkja is kialakítást nyert...
A sétány világítása alacsonyabb kandelláberekkel történik, míg a Minorita templom felé eső oldalon a Palóczy utcát kísérve három nagyméretű kandelláber jelenik meg. Ezek lehetőséget biztosítanak a templom és a diáksziget megvilágítására.
A Kazinczy utcán a nagy posta felőli oldalon négy magas kandelláber biztosítja a közvilágítást, melyek már ismertek a Kazinczy utca - Széchenyi utca kereszteződéséből és stilizált M betű fejformájukkal Miskolcot jelképezik.
szöveg: Puskás Péter
Miskolc, Hősök tere
Építész vezető tervező: Puskás Péter
Építész tervező: Kalina János
Szerkezet tervező: Bucher József
Gépésztervező: Nagy Gábor, Horváth Gábor
Elektromos tervező: Münnich Gábor
Formatervező iparművész: Fata György
Térvilágítás tervező: Kozaróczy Kornél
Út- és forgalomtervező: Dr. Vincze János
Közműtervező: Márkus György
Táj és kerttervező: Dobos Sára
Fotók: Zsitva Tibor