Épületek/Középület

Mini bölcsőde Mogyorósbányán

2022.07.12. 08:05

Mogyorósbánya egy Dorog-közeli kis település, ide tervezett bölcsődét a Hilani Műhely építésziroda, mely során egy régóta üresen álló boltépületnek adtak új funkciót. Az épület az Év Háza Komárom Esztergom Megye 2021 versenyén dícséretben részesült, a házat a tervezők rövid ismertetőjén túl Bálint Imre, a díj zsűrijének elnöke méltatásával mutatjuk be.

TERVEZŐI ISMERTETÉS

Mogyorósbánya központjában, zölddel benőtt lejtős terepen állt a falu bezárt üzlete. Az épület lokációja (templom, óvoda, játszótér közelsége) és környezete (lombos fák, a Mogyorós-patak partja) egyedi arculatot kölcsönöznek a háznak. Az önkormányzat célja egy mini bölcsőde kialakításával új életre kelteni az elhagyott létesítményt. Az apró intézmény csupán 193 hasznos m2 alapterületű, földszint és tetőtér szinteken. A földszint és az új szint vizuálisan elkülönül a határozottan körbefutó szalagszerű párkány révén, mely alatt fedett-nyitott előterek, teraszok alakultak ki, míg felette sík és tört felületű oromfalak jöttek létre. Ezen falszakaszokon színes sávokra osztott struktúra jelenik meg, összhangban a tetőtéri ablakokkal. A párkány, a sávok és a nyílások színe a környezetre reagál. Az új tetőidom, az alkalmazott színek dinamikája mozgalmassá teszi a kis épülettömeget, felidézi a bölcsődéhez társított játékosságot.

Máté Edina, Horváth Bálint építészek

BÁLINT IMRE RECENZIÓJA

Mi történik, mikor egy település funkcionális történeti központjában bezár egy létesítmény, például egy üzlet? Ez a lokáció a templom, az óvoda, a játszótér közelében lejtős terepen, lombos fák és a Mogyorós-patak partján található. Az önkormányzat remek elhatározása szerint ide egy kis bölcsődét érdemes megvalósítani. Ez történt ebben az esetben is és az épület hasznosításával, a tetőtér bekapcsolásával létrejött a mini bölcsőde Mogyorósbánya központjában. A 193 m2 hasznos alapterületű épület földszintjén a gyermek foglalkoztató és az ahhoz tartozó kiszolgálóhelyiségek kaptak helyet, a tetőtérben pedig a működéshez szükséges egyéb helyiségek – iroda, mosoda stb. – helyezkednek el. A földszintet a tetőtér oromfalától kiugró színes párkány választja el, mely fölött az ablakok vertikális zónáit színes vakolati zónák nyújtják tovább.

Az igen kis alapterületű épület külső megjelenését a tervezők oly módon kívánták megoldani, hogy a kisgyermekek is észrevegyék a vidám színeket és jókedvűen kerüljenek az épületbe.

A tervezők az alig létező lehetőségek között a bejárattal szemben még egy akadálymentes parkolónak is találtak helyet.

Napjainkban szakmánk egyik fontos feladata, hogy társadalmasítsa épített környezetünk múltbeli és jelenkori értékeit. Az épület, a mini bölcsőde, jó példája annak, hogy indirekt módon – látvány, térérzet, történeti környezet – hogyan lehet a felnövekvő generáció figyelmét minderre felhívni.

Bárlint Imre DLA, Ybl Díjas építész

 

Szerk.: Hulesch Máté