Már a párizsi RATP új szervizépülete kapcsán felfigyelhettünk arra, hogy Nyugat-Európában külvárosokban, ipari zónákban és más nem-helyeken is születhet izgalmas építészet – olyan, amely reagál a kor kihívásaira, aktív kapcsolatba lép környezetével. Ilyen a Rijkswaterstaat iroda is, a holland Környezetvédelmi Minisztérium végrehajtó szervének idén júniusban átadott épülete. Az irodaház Assenben található egy autópálya mentén. Létfontosságú holland infrastruktúrát irányítanak és felügyelnek itt, – autópályákat, vízi utakat – egy új kerület végrehajtási, közbeszerzési- és vízgazdálkodási feladatait. A felkért építészek, a fiatal és kifejezetten zöld irányultságú iroda, a 24H Architects azt a brief-et kapta, hogy az épület fejezze ki az állami megrendelő környezetvédelmi elkötelezettségét, valamint rendelkezzen saját felismerhető identitással. Ez minden bizonnyal sikerült, hiszen az épület már első pillantásra is igencsak eltér egy kormányzati épület kimérten komoly arculatától, érdemes körbejárni.
A terv kulcsa az anyagválasztás volt, illetve a mindennapinak számító anyagok bátor használata. A tervezők megfogalmazása szerint „brutálisan tömör” déli homlokzat tömege például betonból és aszfaltból készült. Felületét bordavonalak és domborulatok tagolják, amelyek között az ablaknyílások változatos mintázatba szerveződnek. A homlokzat ritka szuprematista festményre emlékeztet. A szomszédos autópálya nem is annyira absztrakt leképezése, ironikus tükörképe ez. Nemcsak meglepő, de célszerű is, mivel az éles ékformában végződő, íves tömör fal blokkolja a Nap melegét és az autópálya zaját. A tetőt úgy konstruálták, hogy az esővíz ezen a homlokzaton csoroghasson végig, így idővel a nedves felületen moha és más apró növényzet nőhet, ahogyan például fűcsomók bújnak elő egy régi útfelület réseiből. Máshol csatornába vezetik az esővizet, itt viszont az épületfelületet a természettel való kapcsolatra kondicionálják, hogy az iroda mindhárom aspektusa – út, víz, növényzet – képviselve legyen a homlokzaton.
Az északi oldalon - ahol a főbejárat és az előcsarnok található - mintha egy másik épületet látnánk. Itt tárul fel igazi belső lénye – nyárias, könnyű faburkolat, tágas, hosszúkás ablakokkal. Vizuális válasz a környező, gyéren benőtt erdős parkra. A homlokzat előtt végigfutó, hullámos fakeret a flexibilitás, a mozgás érzetét kelti, a játékos formák a Rijkswaterstaat nyitottságát sugallják. Az itt dolgozó alkalmazottak a tudás átadásában, a tartós szociális kapcsolatok kialakításában érdekeltek, az épület ezt hivatott érzékeltetni. Ebben a kultúrában fel se merül a presztízsépítészet, a polgárvakítás, a hivatali hatalom prezentálása. A tetőn egy üvegdoboz-kilépő köré levegős, zöld tetőterasz épül, amelyet a tervek szerint ügyfél és alkalmazott egyaránt használhat majd.
Az épület belsejében előregyártott (vezetékkel ellátott, közművesített) és helyben összeszerelt fal- és folyosópaneleket használtak. Ez a megoldás egyrészt meggyorsította az építkezést, másrészt optimalizálta a térkihasználást, így sokkal több funkciót integrálhattak itt. Az íves formák bent is visszaköszönnek. A lyukacsos faburkolatú padlónak és mennyezetnek hőszigetelési funkciója van: egy klímaberendezés a födémeken keresztül állandó friss levegőt juttat az irodákba. Egy ilyen nagyságrendű épületnél arrafelé már természetesnek számít, hogy energiáját – a tetőn elhelyezett napkollektorok segítségével – részben maga biztosítja. A felhasznált faanyag minőségbiztosítással is rendelkezik, így mindent összevetve elmondható, ez egy A minősítésű holland zöld-épület. Ki ne szeretne egy ilyen hivatalban ügyet intézni?
Nemes András
Rijkswaterstaat, Holland Környezetvédelmi Minisztérium új hivatala - Assen, Hollandia
vezető tervező: Bridgette Meinhold - 24H Architects
megrendelő: Rijksgebouwendienst,, Mr. Jur Koerts
méret: 1505 négyzetméter
átadás: 2011 június
költség: 2,6 millió euro