Moderátor: Veres Bálint PhD és Szentpéteri Márton PhD
PROGRAM
10.00 – 13.00: Utópiák az egyetemen
Az Apolló 17 űrhajósai 3 napot tartózkodtak a holdon. Ez volt a leghosszabb idő amit ember egy földön kívüli égitesten eltöltött. Milyen feltételei lennének a hosszabb tartózkodásnak? Hogyan képzeljük el a világűr benépesítését ma és hogyan fogjuk a jövőben?
Témavezető: Marián Balázs DLA
A kutatás az HCI (Ember-Gép-Interakció) fogalmon belül az interaktív technológiák anyagokba való integrálását, az kísérleti interfészeket, az intelligens anyagok kísérleti, esztétikai, funkcionális alkalmazásának jelen idejű tudományát vizsgálja, amelyek új irányokat és minőségeket jelölnek ki a textilkultúrában.
Témavezető: Harmati Hedvig DLA
A kutatás saját kiindulópontjaként egy rendszert fogalmaz meg, amely az általános téralkotás stabilitását ötvözi dinamikus mozgással. Ilyen kontextusban a mozgás olyan lehetőségeket rejt, amik alapvetően változtathatják meg fogalmainkat az épített terekkel kapcsolatban. A színházi terek az egyik felhasználási területét képezik ennek a kísérleti rendszernek.
Témavezető: Szirtes János DLA
14.00-17.00: Megoldások a hétköznapokban
A testi jóllét és az ülés kultúrája
Éber óráinkat számos tevékenységgel tölthetjük, de túlnyomó részükben közös, hogy ugyanabban a testhelyzetben, vagyis ülve végezzük őket. A kutatásom általános kérdése az, hogy milyen összefüggés van az életminőség és a modern társadalom egyik legjellemzőbb testi funkciója és a hozzá kapcsolódó bútorok (székfajták) között. Az ülés általános elterjedtsége és a vele járó fizikai tehermentesítés miatt már nem csupán ergonómiai problémáról van szó. A kérdéskör túlnőtt azon, hogy milyen szögben legyen a háttámla és többé nem lehet eltekinteni az életmódbeli, vagy kulturális vetületei mellett - paradigmaváltásra van szükség.
Témavezetők: Koós Pál és Szentpéteri Márton PhD
A gondolat kiteljesedésének bemutatása a folyamaton keresztül a megvalósulásig, felfedve és elemezve az útközben felmerülő buktatókat, megkötéseket, beleértve a mai designtermékek közé való beilleszkedés problémakörét is.
A folyamat végrehajtásának nincsenek kötött szabályai, így ha valaki egy innovatív termék megszülető gondolatából el akar jutni a megvalósulásig, csupán durva csapásirányokat követhet.
Témavezetők: Turányi Gábor DLA és Markó Balázs DLA
A Design Demokrácia két dolgot jelent: a design-szemlélet és módszertan széleskörű elterjedését és az ennek követeztében kialakuló, demokratikusan működő közösségeket, akik képesek közös erővel a saját problémáikat kreatívan megoldani. Ez a jelenség megfigyelhető: a design fogalma tágul, az innováció minden téren nélkülözhetetlenné válik, a designerek egyre több embert vonnak be a tervezés folyamatába, szakértőket és felhasználókat egyaránt. Milyen hatással van ez a tervezés menetére és a tervező szerepére és hogyan lehet ezt a folyamatot katalizálni?
Témavezető: Cosovan Attila DLA