Programok

MŰHELY

2013.01.15. 10:06

A PTE Művészeti Kar Doktori Iskola gyűjteményének kiállítása.

Kapcsolódó kiadvány:
Műhely - A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Doktori Iskola
története és műtárgykatalógusa 1991–2012. szerk.: Mogán Orsolya, kiadta: PTE MK Doktori Iskola, 2012.

Sajtótájékoztató és könyvbemutató: 2013. január 18. péntek, 16.00
Helyszín: Zsolnay Kulturális Negyed - m21 Galéria
7630 Pécs, Zsolnay Vilmos utca 37.

A kiállítás megnyitója: 2013. január 18. péntek, 17.00
A kiállítást megnyitja: Dr. Aknai Tamás, művészettörténész

Megtekinthető: 2013. január 18 – március 6.  
Helyszín:  Zsolnay Kulturális Negyed - m21 Galéria
7630 Pécs, Zsolnay Vilmos utca 37.

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Doktori Iskolája egyedülálló kortárs képzőművészeti gyűjteményt épített fel a doktorandusz hallgatók munkáiból az elmúlt 21 évben. A most nyíló, Műhely című kiállítás egyszerre ünnepli a doktori iskola eddigi eredményeit, valamint a jogelőd, a Képzőművészeti Mesteriskola örökségét. A gyűjteményt bemutató válogatás láttatni kívánja, hogy az önálló művészegyéniségekké váló, tehetséges fiatalok itt alkotnak a Művészeti Kar épületeinek műhelyeiben, a Zsolnay Negyedben, ahol a legváltozatosabb anyagokkal, technikákkal adnak formát gondolataiknak és kísérleteznek saját alkotói útjuk kibontakozásához.

E nagy volumenű tárlatot Pécsett, a tágas m21 galériában a Zsolnay Kulturális Negyed területén tekintheti meg a nagyközönség. A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara 2011-ben költözött az Európa Kulturális Fővárosa részeként revitalizált Zsolnay Negyedbe, amely már csupán szellemi öröksége és a gyár egykori régióbeli- és európai szerepe révén is inspiráló feltételeket jelent a fiatal képzőművész hallgatók számára. Továbbá, Pécs művészeti hagyományai és művészegyéniségei, a város progresszív kulturális élete, valamint a tudományegyetemi háttér meghatározó alapot biztosítanak a művészképzésnek.

A PTE Művészeti Kar Doktori Iskolájába a mesterdiplomával rendelkező, elkötelezett alkotóművészek nyerhetnek felvételt. Az itt nyújtott posztgraduális DLA képzés (doctor of liberal arts - szabad művészetek doktora) erőssége, hogy a kezdetektől hangsúlyt fektet a kutató-kísérletező, gyakorlati műhelymunkára, amelyhez minden feltétel adott a különböző művészeti ágakban egyaránt. Komoly technikai felszereltség biztosított a szobrászműhelyekben, tágas, világos műtermek a festők, grafikusok számára, nagy hagyományokkal rendelkező, korszerűen felszerelt műhely a kerámia szobrászoknak. A képzésben helyet kapnak a korszakot meghatározó mediális technikák, a zenei- és a vizuális művészeti informatika kutatás programjai is.
A Doktori Iskola egy kortárs képzőművészeti gyűjteményt épített fel hallgatóinak munkáiból, amely mára közel 500 műtárgyat számlál, és a közeljövőben egy internetes műtárgykatalógus teszi majd közzé az érdeklődők számára. A január 18-án nyíló kiállítás ennek a gyűjteménynek metszetét kívánja a nagyközönséggel megismertetni, ezáltal betekintést nyújtani a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Doktori Iskola műhelymunkájába.
1991-ben az alapítók - Keserü Ilona, Bencsik István, Rétfalvi Sándor és Schrammel Imre – kidolgozták a Doktori Iskola képzési formájának alapjait, s egyben megalapították jogelődjét, a pécsi Mesteriskolát. A négy mester mellett a későbbiekben folyamatosan bővült a doktori programok témavezetőinek köre az itt végzett, neves képzőművészekkel. Számos, mára elismert művészegyéniség folytatott posztgraduális tanulmányokat a Mesteriskolában, majd később a Művészeti Kar Doktori Iskolájában.

1991 óta épül folyamatosan az iskola képzőművészeti gyűjteménye: festmények, szobrok, installációk, intermediális munkák egyaránt megtalálhatók benne. Tetten érhető a változatos technikák alkalmazása, valamint a tanulmányok során való kísérletező-kutatói attitűd. Az olaj-, akril-, tempera- festészeten, valamint a kő-, fém-, faszobrászaton túl találunk példát az anyagok progresszív kombinációjára és számos, új médium művészi alkalmazására.

A Műhely című kiállítás alkalmával bemutatott válogatás érdekes lehet a nagyközönség számára azért is, mert az ország egyik legnagyobb múltú művészeti képzésének eredményeit örökíti meg.

A Műhely c. kiállítás sajtótájékoztatója alkalmából bemutatásra kerül a PTE Művészeti Kar Doktori Iskola kiadványa, amely az intézmény történetét dolgozza fel, s egyben a PTE MK Doktori Iskola gyűjteményének válogatását teszi közzé egy reprezentatív műtárgykatalógus formájában, szorosan kapcsolódva a kiállításhoz. (Műhely - A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Doktori Iskola története és műtárgykatalógusa  1991–2012, szerk.: Mogán Orsolya, kiadta: PTE MK Doktori Iskola, 2012.)